Ознака: случај Ласкарци
Црна хроника 16.03.23 | 14:42

Зекири конечно се појави во суд, ама избегнуваше одговори, роднините обвинуваат дека одбраната сака да ги прикаже како хистерични

Со сослушување на вештакот Зекирија Зекири, кој е дел од имот што го изготви супервештачењето за предметот денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето...

Црна хроника 21.02.23 | 14:36

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 16 март

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци, во која загинаа 16 лица и околу 30 беа повредени, продолжува на 16 март, откако во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше...

Црна хроника 21.02.23 | 12:54

Се испитуваат вешти лица за несреќата кај Ласкарци

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска се испитува вештото лице Јованка Савова во врска со несреќата што пред четири години се случи кај местото Ласкарци, a во која...

Македонија 17.02.23 | 11:20

Вештакот шета по улици, а правдата за трагедијата кај Ласкарци се одолговлекува на суд

Отсуството на вештакот Зеќирија Зеќири на судењето за трагедијата во Ласкарци, третпат по ред, изгледа е намерно и е на штета на правдата во овој случај. Овие сомнежи...

Црна хроника 16.02.23 | 14:52

„Неподнослива атмосфера во судницата“ го прекина рочиштето за „Ласкарци“

Со сослушување на вешти лица кои го изготвија супервештачењето за случајот „Ласкарци“ во Основниот кривичен суд Скопје денеска продолжи судењето за автобуската несреќа...

Црна хроника 16.02.23 | 12:02

Вештакот Зекири се шетал пред „Мавровка“, а на суд третпат не доаѓа поради „висок притисок“

Спорниот вештак Зекирија Зекири кој требаше да го презентира супервештачењето за несреќата кај Ласкарци по третпат не се појави во суд. Поднел еден куп медицинска документација...

Македонија 10.02.23 | 08:15

ДУИ ја саботира судската постапка за трагедијата кај Ласкарци

Четири години по автобуската несреќа кај Ласкарци во која животот го загубија 16 лица, со отсуство на најмала емпатија кон жртвите и нивните семејства, ДУИ продолжува...

Црна хроника 09.02.23 | 10:38

Зекирија Зекири повторно причина за одложување на рочиштето за „Ласкарци“

Поради лоша здравствена состојба на вештото лице Зекирија Зекири, денешното судење за случајот „Ласкарци“ се одложи. Ова е второ одложување на процесот, откако на...

Црна хроника 07.02.23 | 13:32

„Две години има лиценца, не знае да чита тахографски ленти“: Роднините бесни што „болен“ вештак не дојде на судењето

Она од што се плашиме и се сомневаме во начинот на водење на оваа судска постапка се овистини, се реализира. Од авион се гледа дека ова денеска е смислено сценарио од...

Црна хроника 07.02.23 | 09:13

Денеска во Кривичен нови рочишта за Зеќири, Бонева, Дерковски и за автобуската несреќа кај Ласкарци

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат нови рочишта на кои ќе се судат случаите каде обвинети се експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева, ексгенералниот секретар...

Црна хроника 02.02.23 | 14:55

„Од авион се гледа дека ова е нарачано супервештачење, судијката дозволува сè“, вели татко на жртва од несреќата кај Ласкарци

Адвокатите на оштетените во судскиот случај „Ласкраци“ реагираат на изјавите по испитувањето на вештите лица, дел од тимот што го изготвил машинското вештачење. Адвокатот...

Црна хроника 02.02.23 | 10:27

Сe сослушуваат вештаците кои го изготвија супервештачењето во случајот „Ласкарци“

Во Основниот кривичен суд денеска продолжи распитот на вештаците од тимовите кои го изготвија супервештачењето за случајот „Ласкарци“. Денешната расправа започна...

Црна хроника 26.01.23 | 09:26

Супервештачењата за „Ласкарци“ денеска во Кривичен

Супервештачењата изготвени од два тима на машински и сообраќајни инженери ќе бидат на увид на денешното рочиште за случајот „Ласкарци“ во Основниот кривичен суд во...

Црна хроника 24.01.23 | 11:51

Случајот „Ласкарци“ намерно се влечка и се турка во заборав, велат роднините на настраданите

Супервештачењето што го чекавме повеќе од една година и фактот што денеска не се појавија вештаците, повторно ни создава сомнеж дека овој судски процес не оди во насока...

Црна хроника 24.01.23 | 11:17

Увидот во супервештачењата за „Ласкарци“ ќе се одржи на 26 јануари

Во Основниот Кривичен суд Скопје денеска продолжи расправата за случајот „Ласкарци“. На денешното рочиште судот донесе решение, по дадена согласност на сите странки,...

Црна хроника 27.12.22 | 10:40

Се гледа ли крајот? Во Кривичен пристигна супервештачењето за Ласкарци

Во Основниот Кривичен суд Скопје непосредно пред денешната расправа за случајот „Ласкарци“ пристигна вештиот наод од Бирото за вештачење и истиот им беше доставен...

Македонија 06.12.22 | 14:33

Вештите лица ги спровеле сите неопходни увиди и анализи за автобуската несреќа кај Ласкарци

Бирото за судски вештачења го информирал Основниот кривичен суд Скопје дека вештите лица досега ги спровеле сите неопходни увиди и анализи за сообраќајната несреќа...

Македонија 28.10.22 | 12:15

„Ласкарци“ е заглавен зошто фалат вешти лица, Тупанчески најавува закон кој ќе треба да го реши овој проблем

За десетина дена во владина процедура ќе биде новиот Закон за вештачење, кој подолго време се подготвува, најави денеска министерот за правда Никола Тупанчески, посочувајќи...

Црна хроника 18.04.22 | 15:36

Не само што не се гледа крајот, туку судењето за „Ласкарци“ ќе треба да се врати на почеток

Не се ни гледа крајот на судскиот процес за утврдување на одговорност за автобуската трагедија кај Лаксарци, во која загинаа 16 патници, а 37 беа повредени од кои дел останаа...

Црна хроника 21.12.21 | 11:34

Недостасуваат вештаци за Кривичен конечно да донесе првостепена пресуда за „Ласкарци“

Од Техничкиот факултет во Битола, каде по наредба на судот за супервештачење беше испратен предметот поврзан со автобуската несреќа во село Ласкарци, на 17 декември...