Ознака: славење
Фудбал 25.03.22 | 14:57

И вечерва ќе се слави на плоштад Македонија

Сензационалниот триумф над Италија и пласманот во финалето од мундијалскиот бараж македонските фудбалски репрезентативци и членовите на стручниот штаб ќе ја прослават...

Фудбал 24.03.22 | 23:31

ВО ЖИВО: Скопје гори, Македонија е на улица!

Во живо од улица Македонија во Скопје, каде се слави историската победа на Македонија над Италија: Излези, момче! Улица „Македонија“ и плоштадот претесни за македонскта...

Култура 02.02.22 | 09:11

Светот денеска ја прославува стогодишнината од објавувањето на „Улис“ на Џејмс Џојс

Денеска светот ја прославува стогодишнината од отпечатувањето на романот „Улис“ од ирскиот писател Џејмс Џојс. Овој роман, веќе со децении важи за еден од најголемите...

Свет 30.12.21 | 12:21

Во Австрија новогодишната ноќ нема да се слави, рестораните ќе работат до 22 часот

Во Австрија за новогодишната ноќ ќе има исклучоци во примената на епидемиолошките мерки, како што беше случајот и со католичкиот Божиќ, за граѓаните во најтесниот круг...

Македонија 05.11.21 | 23:14

Ранковце го слави падот на Владата

На социјалните мрежи веќе почнаа да се објавуваат видеа од славје по падот на Владата откако опозициските партии заедно со Движењето Беса објавија ново парламентарно...

Македонија 31.10.21 | 23:23

Oд „Бисер балкански“ до „Бела чао“ – славје пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Песни, знамиња, веселење – пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ вечерва симпатизерите, граѓаните и членовите на партијата ја слават победата на локалните избори. Се пее „Бисер...

Свет 18.07.21 | 19:57

Пораст на бројот заразени во Италија по славјето за европската шампионска титула

Здравствените власти во Италија соопштија дека славењето ширум земјата по  триумфот на фудбалската репрезентација на неодамнешното ЕУРО 2020 предизвикало пораст на...

Свет 09.05.21 | 22:51

Шпанците со забави по улиците, како да е Нова година, го прославија укинувањето на вонредната состојба

Шпанците со забави по улиците, како да е Нова година, го прославија укинувањето на вонредната состојба. Вонредната состојба во Шпанија беше на сила шест месеци, а предвидуваше...

Калеидоскоп 04.05.21 | 09:00

Денеска е Воскресен вторник: Ова се обичаите кои треба да се испочитуваат

Светол или Воскресен вторник е вториот ден после Велигден, кога продолжува прославувањето на најголемиот христијански празник. Службите во црквите се исти како и претходните...

Црна хроника 05.03.21 | 14:42

Беровци славеле Стара нова година во продавница, добија кривични

Четиринаесет лица од беровското село Двориште добија кривични пријави за прекршување на забраната за собир што е дел од мерките против пандемијата. Целиот настан не...

Калеидоскоп 16.01.21 | 13:14

Славеле Православна нова година, полицајци им влегле да им пишат казни, заработиле боксови!

Во српскиот град Крушевац полицијата добила информација за прослава на Православната нова година во семејна куќа во селото, а се слушала и гласна музика. Еден од гостите...

Македонија 31.12.20 | 11:13

Ќе одговараат и домаќините и гостите, доколку се прекршуваат правилата

Секој кој нема да почитува, било тоа да е сопственик на вила, куќа или граѓани кои учествуваат во тие настани, на сите ќе им бидат поднесени кривични пријави за нарушување...

Македонија 18.12.20 | 14:15

Кластерот Штип ги даде првите резултати: Николовски позитивен на ковид-19

Вицепремиерот Љупчо Николовски предмалку соопшти дека е позитивен на коронавирусот. Неговиот позитивен тест доаѓа шест дена по одржувањето на вонредните локални избори...

Македонија 16.12.20 | 12:13

По изиграните ора во Штип, Филипче и Заев нè исмеваат со нови дополнителни мерки

По славењето во Штип, власта вчера донесе нови мерки за заштита на граѓаните од ковид-19 во текот на новогодишните празници. Колку донесените мерки се реални? Или друго...

Твитови 16.12.20 | 11:41

„Празнувај одговорно“ – сдсмовска верзија


Македонија 15.12.20 | 14:53

Немаше никаков вид на славење во Штип каде што учествував јас, вели Заев

На новинарското прашање „Дали ќе се самоказните за славењето во Штип“, алудирајќи на прославите по победата на локалните избори и сите фотографии кои протекоа од нив,...

Македонија 12.11.20 | 22:32

Струмица на улица: Ти си Гоче наша икона!

Со вклучени сирени од автомобилите, развеани македонски знамиња и скандирања „Македонија, Македонија, Горан Пандев, Горан Пандев“ родната Струмица на македонскиот...

Скопје 12.11.20 | 21:24

Скопје гори, ништо не го гасни

Од моментот кога се слушна последното судиско свирче, почна славјето на македонските граѓани. Петарди, свирки, пеење по тераси – се слави победата на Македонија. Дел...

Скопје 05.12.19 | 15:46

Шилегов: Во што верувате вие, во датумот или во Господ?

Јас сум припадник на Македонската православна црква и тоа го почитувам. Она што мислам дека се наметна како лажна дилема кога е верата во прашање, е дека не се слават...