Ознака: слаѓана тасева
Македонија 21.04.21 | 08:43

Тасева за cкaндалот Мафија: Македонија се поставила како штитник на високиот организиран кpиминал

Слаѓана Тасева, претседателката на здружението Транспаренси Интерншнл во Македонија во вечерашното гостување во емисијата Неделен брифинг на порталот Инфомакс, вели...

Македонија 16.04.21 | 22:41

Taсева за софтверот на Рашковски: Што правеле другите органи?

Што правело Бирото за јавни набавки во оваа ситуација, дали таму набавката поминала низ сите процедури, дали била проверена оправданоста на набавката, коментира Тасева...

Македонија 18.03.21 | 22:48

Тасева за софтверот на Рашковски: Добро е што ОЈО решило да отвори постапка по допрен глас

„За сите случаи како овој треба да се обрне внимание и да се посочи дека има некакво сомнение, кое што после може да се издигне на повисоко ниво за да се оцени понатаму...

Македонија 11.03.21 | 10:33

Тасева: Владата да одговори дали секоја нарачка на вакцини се злоупотребува за профит

Директорката на Транспаренси интернешнл во Македонија Слаѓана Тасева во гостување во Студио 10 зборува за последниот скандал во Ла Верита околу набавката на вакцини...

Македонија 04.03.21 | 12:25

Тасева: Очекувам и предметот против Мијалков да застари како тој за Бучковски

Претседателката на „Транспаренси интернешенел Македонија“, Слаѓана Тасева, е скептична дека поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК),...

Македонија 03.03.21 | 23:34

Тасева: Високата корупција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа така остануваше, вели претседателката на Транспаренси Интернешенал...

Македонија 18.02.21 | 20:01

Тасева призна: Не сум ѝ омилена на власта, бидејќи корупцијата е врзана со нив

Тоа е реалноста, навистина е тоа така. За тоа што по дефиниција корупцијата е врзана за власта, оние кои што се на власт се повеќе во можност да корумпираат и да бидат...

Македонија 08.02.21 | 20:34

Тасева: Врз база на седум истражувања е направена перцепцијата за корупција, ајде Владата нека ги побие тие институции

Од 2001-та година рангирањата на Република Македонија од страна на Транспаренси секогаш биле околу 60-тото до 70-тото место и уште кога ја пишувавме првата Стратегија за...

Македонија 07.02.21 | 21:19

Наместо меѓу најдобрите 50, Македонија се најде на 111 место во борбата против корупцијата

Наместо Република Македонија да се најде на во групата од педесет земји во однос на борбата која ја водат против корупцијата, ние овие неколку години назадуваме и со...

Македонија 04.02.21 | 18:34

Владата ќе ги анализира извештаите за корупција за да знае во кои области да делува

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска имал средба со претседателката на „Транспаренси...

Македонија 01.02.21 | 22:45

Тасева: Пресудата за „Фени“ е директен атак врз Транспаренси Македонија заради извештајот кој што го пренесовме

Пресудата од тужбата за кревета против Транспаренси интернешнал Македонија и кон мене лично, добиени по прес-конференција за случајот „Фени“, произлегоа веднаш откако...

Македонија 01.02.21 | 20:43

Тасева: Седумте истражувања на Транспаренси за Македонија се спроведени последните две години

Слаѓана Тасев од Транспаренси Интернешнл во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за последниот извештај на Транспаренси Интернешнл каде посочи дека...

Македонија 29.01.21 | 18:29

Слаѓана Тасева осудена за клевета направена кон ГСОЛ и Еуроникел Индустри

Основниот граѓански суд Скопје пресуди дека претседателката на Здружението „Транспаренси интернешенал“ – Македонија, Слаѓана Тасева, е одговорна за клевета кон...

Македонија 29.01.21 | 10:12

Тасева: Во четири години ниту еднаш, никој од владата не нè повика да објасниме како се формира индексот

По извештајот на Транспаренси Интернешанал каде според Индексот за перцепција на корупцијата Македонија е рангирана на 111. место со 35 бодови, вицепремиерот задолжен...

Македонија 29.01.21 | 10:07

Тасева ја демантира власта дека таква била перцепцијата на народот: Извештајот се однесува на последните две години од владеењето на Заев

Паѓа во вода изјавата на вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски дека не се зголемила корупцијата туку перцепцијата на граѓаните, зашто граѓаните...

Македонија 18.12.20 | 21:31

Тасева: Основните елементи на демократијата не постојат, немаме владеење на правото

Основните елементи на демократијата не постојат, ние се уште не можеме да зборуваме дека имаме владеење на правото бидејќи дефинитивно тоа се уште го нема вели претседателката...

Македонија 17.11.20 | 14:13

Тасева: Криминалците се посилни од сè во оваа држава

Слаѓана Тасева од „Транспаренси Интернешнл“ во гостувањето во Студио 10 на ТВ 24 говореше за криминалитетот во Македонија. Таа не е задоволна да живее во криминална...

Економија 14.11.20 | 19:00

Тасева за Еуростандард банка: Се извлекувале пари за да се слеваат на сметки на фирми

Слаѓана Тасева од „Транспаренси Интернешнл – Македонија“, во врска со стечајот на „Еуростандард банка“, порачува дека случајот треба сериозно да се преиспита зашто...

Твитови 16.01.20 | 23:24

Полициска академија – женски дел

Култната комедија преточена во една фотографија со ликови од нашето секојдневие. Како и секогаш – одлична смешка за зимскиот распуст. Уживајте!  

Македонија 12.08.19 | 17:11

Тасева за „Рекет“: Досега требало да се земат изјави, а не да се мисли на одмор

Чудно, несекојдневно и на ниво на опструкција, вака Слаѓана Тасева претседателката на Транспаренси интернешенл за Телма ја коментира истрагата за случајот во кој е...