Ознака: скрининг
Македонија 01.03.23 | 13:24

Маричиќ во Брисел тврдел дека Владата е посветена и работи на подобра здравствена заштита и животнен стандард

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска во Брисел го отвори билатералниот скрининг состанок за Поглавје 28 „Заштита на потрошувачи и јавно...

Македонија 28.02.23 | 08:53

Во Брисел започна билатералниот скрининг за Поглавјето 9 „Финансиски услуги“

 Во Брисел денеска продолжува билатералниот скрининг за Кластерот 2 „Внатрешен пазар” со скрининг состанокот за Поглавјето 9 – „Финансиски услуги”. Како што соопшти...

Македонија 06.02.23 | 13:15

Во Брисел почна билатералниот скрининг состанок за Поглавјето 1, „Слободно движење на стоки“

Денеска во Брисел почна билатералниот скрининг состанок за Поглавјето 1, „Слободно движење на стоки“, кое е дел од вториот кластер „Внатрешен пазар“.  Делегацијата...

Здравје 30.01.23 | 11:43

Намален е буџетот за скрининг на рак на грлото на матката, а МЗ го укина праќањето на покани за гинеколошки преглед со ПАП тест, реагираат од ЕСЕ

Владата го намали буџетот за Програмата за рана детекција на малигни заболувања за 2023 година за два милиони денари во однос на 2022 година. Во 2022 година Министерството...

Македонија 18.01.23 | 21:35

Маричиќ: Преговорите со ЕУ се најважниот македонски проект кој мора успешно да го завршиме

Заменик претс едателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на заедничката прес-конференција со премиерот Димитар Ковачевски, рече дека оваа година...

Македонија 18.01.23 | 19:31

Маричиќ: Ќе мора да ја консултираме Бугарија за акцискиот план за малцинствата

Бугарија нема посебни барања во текот на билатералниот скрининг, но Македонија како кандидат за членство ќе мора да ја консултира во текот на креирањето на акцискиот...

Македонија 02.12.22 | 21:30

Маричиќ за Поглавје 23: Судската реформа клучна за пристапување во ЕУ, имаме уште за работа

Дводневниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права”, покажа дека имаме системски капацитет и подготвеност да го надоградиме...

Македонија 23.11.22 | 17:47

Маричиќ: Побаравме да станеме дел од Европската миграциска мрежа

Во областа „Правда, слобода и безбедност“ е направен првиот чекор во „забрзување на интеграцијата“. Побаравме Македонија да стане дел од Европската миграциска мрежа,...

Македонија 11.11.22 | 14:14

Маричиќ од Брисел: Успешниот старт на билатералниот скрининг е поттик за побрз напредок во реформите

Заменик претседателот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, после завршувањето на првиот дел од билатералниот состанок за Поглавјето...

Македонија 11.11.22 | 09:09

Маричиќ во Брисел на првиот билатерален скрининг состанок

Денеска во Брисел започнува билатералниот скрининг за Поглавјето 5, „Јавни набавки“, а заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач...

Македонија 29.07.22 | 08:23

Дали знаете што е скрининг процес за кој власта постојано зборува дека започнал?

Скрининг процесот беше најавен на 19 јули, веднаш по одржувањето на првата Меѓувладина конференција, но сепак овој процес по кластери и поглавја официјално почнува на...

Македонија 21.07.22 | 17:22

Маричиќ: Од нас зависи дали по скринингот ќе застанеме или ќе продолжиме со преговорите

Се уште немаме утврдено календар или динамика за уставите измени со кои во Преамбулата на Уставот треба да ги внесеме Бугарите и другите заинтересирани заедници, но...

Македонија 17.07.22 | 19:11

Османи: Во вторник се одржува конференција и почнува скринингот

Во вторник не само што почнуваат преговорите и ќе има конференција, истиот ден попладне почнува и скрининг, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи на прес-конференцијата...

Здравје 08.03.22 | 13:00

Жените на возраст од 36 до 45 години кои не правеле ПАП-тест три години преку платформата skrining.mk може да закажат термин

Од денеска започнува организиран скрининг за рана детекција на рак на грло на матка – пријавување преку веб платформата skrining.mk, соопшти Министерството за здравство. Во...

Здравје 28.02.22 | 14:31

Нема потреба да продолжи скринингот кај учениците, бројот на заразени е многу мал, смета министерот за здравство

Министерот за здравство Беким Сали смета дека согласно резултатите, нема потреба да се продолжи скринингот кај учениците, бидејќи процентот на инфицирани ученици е...

Здравје 22.02.22 | 14:12

Од 800 тестирани деца во основните училишта само осум биле позитивни на ковид

Досега 800 деца се опфатени со скрининг-програмата на Министерството за здравство и од нив само осум биле позитивни на ковид-19, информираше д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол...

Здравје 19.02.22 | 14:35

Дали ќе има олабавување на мерките: Нови препораки по резултатите од серолошката анализа

Битола, 19 февруари 2022 (МИА) – Се намалува пикот на четвртиот бран, епидемиолошката состојба благо се подобрува, изјави денеска министерот за здравство Беким Сали. Министерот...

Македонија 18.02.22 | 14:19

Пет илјади родители се согласија нивните деца да учестуваат во скринингот за ковид во основните улилишта

Скринингот во училиштата е веќе отпочнат. Завршена е првата фаза во однос на добивање и обработка на согласностите од родителите. Голем е интересот за учество во скринингот...

Македонија 18.02.22 | 08:18

Oд денеска скринг за Ковид-19 во основните училишта

Во основните училишта денеска почнува скринингот кој ќе покаже каква е трансмисијата на Ковид-19 меѓу учениците. Скринингот се спроведува поради зголемениот број новозаболени...

Македонија 17.02.22 | 23:25

Шопова постави неколку прашања за скинингот на учениците

Од утре почнува скринингот за ковид-19 во основните училишта во Македонија. Како причина за тестирањето на основците Комисијата за заштита од заразни болести го наведе...