Ознака: Скопско лето
Култура 30.07.22 | 18:26

„Скопско лето“ завршува вечерва со Европска промоција на албумот „Click right here“ џез концерт на Ори Даган 

Затворањето на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 ќе се случи со  Европска промоција на албумот „Click right here“ џез концерт на Ори Даган (Ori Dagan) –  вокал, Канада, на плато...

Култура 30.07.22 | 13:18

Канадскиот џез вокалист Ори Даган го затвора „Скопско лето“

Со концерт на канадскиот џез вокалист Ори Даган, кој ќе го промовира својот албум „Click right here“, на платото на Ист гејт мол вечерва ќе биде затворена манифестацијата „Скопско...

Култура 27.07.22 | 09:22

„Скопско лето“: Концерт на Сара Аорести во Музеј на холокаустот на Евреите од Македонија

Во рамки на фестивалот „Скопско лето“ вечерва со почеток во 20:30 часот во Музеј на холокаустот на Евреите од Македонија ќе се одржи концерт на американската пејачка...

Култура 25.07.22 | 17:39

„Скопско лето“: Етно составот „Афион“ од Хрватска вечерва во Сули-ан

Вечерва, 25.07.2022 (понеделник), во рамките на манифестацијата „Скопско лето“ концерт ќе одржи етно состав „АФИОН“ – Хрватска, во Сули ан – Факултет за ликовни...

Култура 21.07.22 | 10:43

Концерт на македонски шлагери – „стари песни – нови ѕвезди“

Во рамки на фестивалот „Скопско лето“, вечерва на платото на „Ист Гејт мол“ ќе се одржи концерт „Македонски шлагери – стари песни – нови ѕвезди“. Специјални гости...

Култура 15.07.22 | 13:37

„Скопско лето“: Изложба на Игор Поп Трајков „Мината иднина“ во Галерија Ко-Ра

Вечерва, 15.07.2022 (петок), ќе се отвори изложба на Игор Поп Трајков „Мината иднина“, во Галерија Ко-Ра, со почеток во 20:00 часот. Во оваа негова трета самостојна изложба,...

Култура 14.07.22 | 14:44

Јапонскиот композитор и пијанист Тампеи Накамура ќе настапи на „Скопско лето“

Во рамките на културната манифестација „Скопско лето“ на 14 јули (четврток), со почеток во 20.30 часот, во Музејот на македонската борба концерт ќе одржи јапонскиот композитор...

Култура 13.07.22 | 11:31

Концерт на КИЦ ПОП ХОР вечерва на „Скопско лето“

Во рамки на 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 ќе се одржи концерт на КИЦ ПОП ХОР, Црна Гора, по повод Денот на државноста на Црна Гора. Првиот црногорски...

Култура 11.07.22 | 10:15

„Скопско лето“: Промоција на збирката поезија „Побег на нештата“ од Љерка Тот Наумова

Промоција на збирката поезија „Побег на нештата“ од Љерка Тот Наумова ќе се одржи денеска во Национална галерија – Даут пашин амам во рамки на програмата на Скопско...

Култура 08.07.22 | 09:50

Дуото Roggers & Harrison вечерва на Скопско лето

Let the Guitar Play е насловот на концертот што ќе го изведат Roggers & Harrison од Австрија вечерва во 21 часот во фоајето на Националната опера и балет во Скопје. Настапот им е во рамките...

Култура 07.07.22 | 10:25

Концерт на хорот „The Harvard Krokodiloes“ во Сули ан во Скопје

Во рамките на Скопско лето, вечерва, со почеток во 20:30 часот, концерт ќе одржи хорот „The Harvard Krokodiloes“ , во Сули ан – Факултет за ликовни уметности. На истата локација, утре,...

Култура 05.07.22 | 12:46

Kонцерт на „Џим Политис Квартет“ на Скопско лето

Утре, 06.07.2022 (среда),  ќе се одржи концерт на „Џим Политис Квартет“, на платото Ист Гејт мол, со почеток во 21:00 часот. Џим Политис – гитара, Џорџ Пациотис – гитара, Костас...

Култура 03.07.22 | 12:48

Концерт на триото „Нови Сад“ на Скопско лето

Во рамки на 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ ќе се одржи концерт на трио „Нови Сад“, Србија, вечерва во 20.30 часот во Музејот на македонската борба. Новосадската...

Култура 02.07.22 | 09:32

„Самовилска музика“ и пијано концерт на Туту Ајдиноглу на „Скопско лето 2022“

Во рамки на 43. издание на манифестацијата „Скопско лето 2022“ денеска ќе се одржи концерт на класична музика за деца „Самовилска музика“. Концертот ќе се одржи во Сули...

Култура 01.07.22 | 10:22

Концерт на мецосопранот Александра Коцевска и пијанистот Глигор Гелебешев во Музејот на македонската борба

Вокално-инструментален концерт насловен „Старокласични арии“ ќе се реализира вечерва во 20.30 часот во Музејот на македонската борба во Скопје во рамки на „Скопско...

Култура 29.06.22 | 12:27

По долгогодишна пауза уметници од Грција ќе учествуваат на „Скопско лето 2022“

За првпат после многу години на фестивалот „Скопско лето“ 2022 ќе има и грчко учество под покровителство на Генералниот секретаријат за грчка дијаспора и јавна дипломатија...

Култура 28.06.22 | 16:21

Во Галерија Ко-Ра отворена изложбата „Природа на математиката“ на Пол Ванг

Во галеријата Ко-Ра во Скопје е отворена изложбата „Природа на математиката“ на истакнатиот американски визуелен уметник Пол Ванг, како дел од програмата на „Скопско...

Култура 27.06.22 | 10:01

„Во детската соба“ – куклено-визуелна претстава на ТДМ на „Скопско лето“

Во Театар за деца и младинци – Скопје, денеска од 19 часот ќе биде изведена куклено-визуелната претстава „Во детската соба“, во рамките на програмата на фестивалот „Скопско...

Култура 24.06.22 | 11:38

Монодрамата „Последната лента на Крап“ и концерт на хорот на НОБ вечерва на „Скопско лето“

Вечерва во рамки на „Скопско лето“ ќе биде изведена монодрамата „Последната лента на Крап“ со актерот Ѓорѓи Јолевски. Претставата е од 20 часот на малата сцена на Македонскиот...

Култура 23.06.22 | 09:17

Монодрамата „Торонто експрес“ со Александар Микиќ вечерва на „Скопско лето“

Монодрамата „Торонто експрес“, со актерот Александар Микиќ работена по мотивите од збирката есеи „Тибам штркот“ на авторот Зоран Спасов Ѕоф, во режија на Јордан Симонов,...