Ознака: скопско крило
Македонија 05.05.21 | 15:10

Јовановски: Како што ми се гледа мене, во тек е процес на дистанцирање…

Се раздвижува политичката сцена. Како што ми се гледа мене, во тек е процес на дистанцирање…, коментира економскиот експерт и некогашен висок функционер во СДСМ Зоран...

Македонија 26.04.21 | 20:03

Арсовски: Иако Пауновски сега не го слуша Заев, тоа не го амнестира дека го слушал за стотици нарачки претходно

Според портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски, пркосот кој го покажува директорот на Државниот пазарен инспекторат против премиерот, не е пркос од принципи, туку...

Македонија 23.04.21 | 09:12

Раскол во СДСМ, струмичкото крило целосно ја презеде партијата, скопското поразено од „сељачкото“

По објавеното повлелување на Радмила Шекеринска од местото заменик претседател на СДСМ започнува целосното преземање на партијата од страна на Зоран Заев и од неговите...

Македонија 22.03.21 | 15:42

Се подготвува граѓанска листа од т.н „старо членство на СДСМ“

Политичкиот аналитичар и член на СДСМ Владо Чингоски за NEWS 1 обелоденува дека се подготвува граѓанска листа од т.н „старо членство на СДСМ“ Јавна тајна е дека се спрема...

Македонија 25.08.20 | 12:03

Сите луѓе на Заев: „Сељачкото“ крило го победи „скопското“ во СДСМ

Откако се објави листата на кандидати за министри од СДСМ се зголеми незадоволството кај партиското членство но и кај поранешните функционери за изборот на кадри што...

Македонија 28.07.20 | 13:32

Скопското или „сељачкото“: Koe крило ќе надвладее во СДСМ?

По завршувањето на изборите и пировата победа започнаа и дворските игри на „Бихаќка“, Иако лидерот Зоран Заев се обидува да прикаже дека ја има состојбата под контрола...