Ознака: скопски земјотрес
Скопје 26.07.21 | 10:49

Заев: Скопје стана град на солидарноста, место на кое се обединија пораките и молитвите за поддршка и за споделување на болката

Денеска се сеќаваме на 26 јули 1963 година, кога во 5 часот и 17 минути беа урнати 15.800 станови, оштетени 28.000, а над 200.000 луѓе остана без покрив над глава. Катастрофалниот земјотрес...

Скопје 26.07.21 | 10:13

Пендаровски: Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од урнатините

58 години по катастрофалниот скопски земјотрес, се сеќаваме на над 1000 наши сограѓани кои го изгубија животот, но и на солидарноста што ја покажа светот кон нас, објави...

Скопје 25.07.20 | 13:47

Oдбележувањето на 57-годишнината на скопскиот земјотрес под строги протоколи

Скопје и годинава со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 57 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога градот се разбуди во урнатини под кои 1.070...