Ознака: скопски џез фестивал
Музика 29.01.22 | 20:24

Џез матине и концертeн настап на триото на Филип Букршлиев, актуелен добитник на наградата најдобар млад џез музичар

Скопскиот џез фестивал денеска со џез-матине ги промовирапе новите календари за 2022 година и концертeн настап на триото на Филип Букршлиев, во кое членуваат и Андреа...

Култура 23.10.21 | 16:07

Вечер на Скопскиот џез фестивал посветена на солидарноста со бегалците

Оваа вечер на Скопскиот џез фестивал (сабота, 23 октомври 2021), претпоследна од 40-тото јубилејно издание, ќе биде посветена на солидарноста со бегалците. По повод тригодишната...

Култура 20.10.21 | 10:04

Вечерва почнува јубилејното 40. издание на Скопскиот џез фестивал

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна...

Култура 18.10.21 | 08:47

Скопски џез фестивал: Изложба на плакати и премиера на документарецот „Aretha Franklin: Amazing Grace“

Пред почетокот на овогодишниот 40. Скопски џез фестивал, што ќе се одржи од 20 до 24 октомври, вечерва како програма плус во Галеријата на Младинскиот културен центар (МКЦ)...

Музика 15.10.21 | 08:53

Изложба на плакати на Скопскиот џез фестивал

По повод одбележување на јубилејот 40. Скопски џез фестивал, организира изложба на плакати на Скопскиот џез фестивал под наслов „Complicate Simply!” Изложбата ќе биде отворена...

Култура 07.05.21 | 21:29

СЏФ: Има ли пилот во авионот наречен Министерство за култура?

Скопскиот џез фестивал на социјалните мрежи сподели текст во врска со одложувањето на јубилејното издание на  „Оф фест“ и прашува: Има ли пилот во авионот? Во продолжение...

Култура 08.03.21 | 08:38

Подолг период се соочуваме со небулози во Министерството за култура кои се неподносливи, одржувањето на Скопскиот џез фестивал е доведено во прашање

Oдржувањето на јубилејното 40-то издание на фестивалот (20-24 октомври) е доведено во прашање. Прекинати сите подготовки за него. Небулозите, надвор од секаков здрав разум,...

Култура 06.07.20 | 11:06

Постерите на Скопскиот џез фестивал во новата серија на „Нетфликс“

На фејсбук-страната на Скопскиот џез-фестивал е објавено дека во француско-американската серија “The Eddy”, во режија на оскаровецот Damien Chazelle има и дел од Македонија. Серијата...

Култура 24.01.20 | 11:09

Традиционална јануарска годишна забава на „Скопски џез фестивал“

Скопскиот џез фестивал в петок ја организира традиционалната јануарска годишна забава на којашто ќе бидат промовирани новите календари на СЏФ за 2020 година, а со своj...

Култура 18.10.19 | 10:01

Eкстравагантно креативни музичари на отворањето на Скопскиот џез фестивал

Двајца култни гитаристи од САД – Дејвид Торн и Фред Фрит со неговото трио, синоќа го отворија Скопскиот џез фестивал. Дејвид Торн е композитор, текстуралист, гитарист,...

Култура 16.10.19 | 12:36

Андреа Мирческа: „Златниот Орикс“ ми потврди дека го направив вистинскиот избор кога станува збор за музиката

Басистката Андреа Мирческа е добитник на годинешната награда за најдобар млад џез музичар „Златен Орикс“ (Golden Oryx) на  Скопскиот џез фестивал. Наградата ѝ беше...

Култура 15.10.19 | 15:40

Исклучително силна програма на годинешното издание на „Скопски џез фестивал“

Скопскиот џез фестивал годинава, со исклучително силна програма и специјален фокус – ECM Records, ќе ја одбележи 50-годишнината од постоењето на култната германска издавачка...

Култура 14.10.19 | 09:28

Aндреа Мирческа е добитник на „Златен Орикс“ за најдобар млад џез-музичар во 2019 година

Скопскиот џез фестивал веќе трета година по ред ја доделува наградата „Златен Орикс“ за најдобар млад џез-музичар во Македонија. Лани со неа се закити младиот пијанист/клавијатурист...

Култура 08.10.19 | 09:42

Дејвид Торн и Фред Фрит трио ќе го отворат Скопски џез фестивал

Скопскиот џез фестивал годинава, со исклучително силна програма и специјален фокус – ECM Records, ќе ја одбележи 50-годишнината од постоењето на култната германска издавачка...

Култура 20.03.19 | 11:37

Скопски џез фестивал: Наместо да испраќаме соопштенија за програма и организација, подготвуваме жалби!

„Скопскиот џез фестивал“ и „Офф фест“ не се согласија околу доделените сретства и по ревидирањето на годишната програма на Министерството за кучтура и најавуваат...

Двоглед 09.02.19 | 10:47

Заев на Белопета ќе му поклони дел од отстранетата ограда

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев најави дека на директорот на скопскиот џез фестивал Оливер Белопета ќе му подари дел од отстранетата ограда околу владата...

Култура 08.02.19 | 21:18

Плеурат Гаши: Не сакав да нема Џез фестивал, не дај боже!

Скопскиот џез фестивал, Офф-Фест, Здраво млади, фестивалот 103 генерации на „Стотројка“ не се поддржани од Министерството за култура поради нецелосни пријави, изјавил...

Култура 08.02.19 | 14:31

Оливер Белопета: Скопскиот џез фестивал е одбиен поради лични причини на членовите на комисијата и дилетантизам

По објавувањето на годишната програма на Министерството за култура, се редат директори на фестивали, издавачи, актери кои реагираат на распределбата. Оваа година во...