Ознака: Скопје синема сити
Култура 17.09.21 | 11:03

Утре во дворот на Кинотека се отвора Фестивалот „Скопје синема сити“ со филм за Олафур Арналдс и Мајлс Дејвис

Утре, на 18 септември, сабота, во дворот на Кинотека, со почеток во 19 часот ќе започне седмото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема...

Култура 13.09.21 | 11:16

Филмскиот композитор Олафур Арналдс лауреат на седмото издание на Скопје синема сити

На 18 септември, во дворот на Кинотека, со почеток во 19 часот ќе започне седмото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје синема сити. Филмот...

Култура 27.08.21 | 09:09

Филмови за Том Вејтс и за Брајан Ино на „Скопје синема сити“ во Кинотека на Македонија

Филмскиот фестивал Скопје синема сити организира дводневен летен филмски настан, Chill Out, во отворениот простор на Кинотека на Македонија, на 27 и 28 август 2021. Настанот...

Култура 30.09.20 | 14:50

Филм за Леонард Коен и блок македонски филмови за затворање на шестото издание на „Скопје синема сити“

Во Кинотека, во рамите на шестото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“, на 2 и 3 октомври ќе се организира вториот филмски...

Култура 15.09.20 | 11:31

Избор од филмови за Њу Ордер, Антон Корбејн и џез вечер на шестото издание на Синема Сити

В сабота, на 19 септември, во дворот на Кинотека  ќе започне првиот дел од шестото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити. Овој...

Култура 10.09.20 | 12:39

Филмот „Декади“ на Мајк Кристи за бендот „Њу Ордер“ го отвора шестиот по ред Скопје синема сити

На 19 септември, во дворот на Кинотека ќе започне шестото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити. Фестивалот е поделен во два...

Култура 04.02.20 | 11:59

Утре почнува „Скопје синема сити“: „Гледајќи го Глас“, „Боемска рапсодија“ и уште два филма на програмата

Дводневниот фестивал в среда ќе почне со „Гледајќи го Глас“ за реномираниот композитор Филип Глас, кој денеска полни 83 години и е сè уште активен и како композитор...

Култура 26.12.19 | 11:03

Филмскиот фестивал „Скопје Синема Сити“ во Париз му врачи награда за животно дело на Филип Глас

Филмскиот фестивал Скопје Синема Сити му врачи награда за животно дело на познатиот американски композитор Филип Глас, за достигнувања во музиката и филмот. Ова е традиционална...

Култура 03.09.19 | 11:43

Филмската програма на „Скопје синема сити“ почнува со филмот за Кит Ричардс, потоа ќе настапи Влатко Стефановски

Денеска со почеток во 20 часот во Кинотека на Македонија ќе почне филмската програма на фестивалот Скопје Синема Сити со прикажување на филмот за Кит Ричардс „Под влијание“....

Култура 02.09.19 | 10:18

Со изложба на концертни и промотивни постери и плакати од Влатко Стефановски почнува „Скопје синема сити“

Со изложбата на концертни и промотивни постери и плакати насловена како „Патешествие“ во Музеј на град Скопје на 2 септември со почеток од 20 часот ќе започне филмскиот...

Култура 29.08.19 | 09:46

Влатко Стефановски и Кит Ричардс за отворањето на „Скопје Синема Сити“

Со изложбата на концертни и промотивни постери и плакати насловена како „Патешествие“ во Музеј на град Скопје на 2 септември со почеток од 20 часот ќе започне филмскиот...

Култура 16.08.19 | 18:20

Влатко Стефановски и Кит Ричардс за отворањето на Филмскиот фестивал „Скопје Синема Сити“

Во периодот 2 – 7 септември, на локации како Музеј на Град Скопје и Кинотека на Македонија ќе се организира 5.-то издание на Филмскиот фестивал за музички документарни...

Култура 07.03.19 | 10:44

„Hansa by The Wall -1976 – 90“ утре на „Скопје синема сити загревање 2019“

Легендарното Hansa Studio во Берлин е познато како едно од најкреативните места и каде се снимени многу легендарни албуми: Low и Heroes на Bowie, Lust for Life и The Idiot на Iggy Pop, Brilliant Trees на...