Ознака: Скопје филм фестивал
Култура 15.09.20 | 12:06

Утре завршува годинешниот „Скопје филм фестивал“

Со проекција на филмовите од програмите „Светски филм“ и „100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини“, утревечер завршува 23. издание на „Скопје филм фестивал“. Програмата...

Култура 10.09.20 | 12:56

Започна Скопје филм фестивал

На отворено и со максимален број посетители во предворјето на Кинотеката, вчера вечер свечено беше отворено годинешното издание на Скопје филм фестивал. Во галеријата...

Култура 24.06.19 | 10:06

„Скопје филм фестивал“: Бесплатна филмска проекција на „Пријателка“

Во четврток, 27-ми јуни, во рамките на Месецот на гордоста на ЛГБТ луѓето во градското кино Милениум со почеток од 20 часот ќе се одржи проекција на играниот филм „Пријателка“...

Култура 25.04.19 | 11:30

Вечерва завршува 22. издание на „Скопје филм фестивал“

Со проекции на три филма во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) „Божја љубов“, британскиот „Реј и Лиз“ и „Хотел Мумбаи“ и уште три во Кинотеката,...

Култура 23.04.19 | 13:09

Филмот на Кустурица „Ел Пепе еден возвишен живот“ за уругвајскиот претседател и „Фрик и шик“ за Жан Пол Готје на Скопје филм фестивал

По проекцијата на „Киселина“ на рускиот актер и режисер Александар Горчилин, синоќа, во кино Фросина, актерката Анастасија Евграфова, одговарајќи на бројните прашања...

Култура 21.04.19 | 14:40

На „Скопје филм фестивал“ претставени новите кратки македонски филмови

Во рамки на програмата Македонска продукција на 22. Издание на Скопје филм фестивал, синоќа беа прикажани три краткометражни филмови од најновата македонска продукција. „Неонски...

Култура 19.04.19 | 12:40

Омаж на Јованоски на „Скопје филм фестивал“: Мето е еден од оние актери кои го одбележаа македонското глумиште

Со врачувањето на Повелбата за исклучителен придонес во филмската уметност, синоќа во Кинотеката започна „Омажот на Мето Јовановски“, кој е дел од програмата на 22....

Култура 18.04.19 | 14:23

Марија Џиџева: Се надевам „Втора шанса“ ќе не натера да комуницираме меѓусебе!

По синоќешното свечено отворање на 22. издание Скопје филм фестивал во полната сала на кино Милениум со светската и македонска премиера на играниот првенец на режисерката...