Ознака: скијање
Свет 08.01.23 | 09:32

Се затвараат скијачките центри ширум Европа: Ова се причините

Недостигот на снег предизвикува загриженост за скијачките центри низ Европа. Многу од пониските станици се затвораат – поради што многумина се загрижени за краткорочните...

Останати спортови 23.10.22 | 15:36

Почна ски сезоната, првата трка се возеше во Австрија

Швајцарскиот скијач Марко Одермат победи денеска во првата сезонска велеслаломска трка која во рамки на Светскиот кип се возеше во австрискиот центар Золден. Одермат,...

Останати спортови 23.10.22 | 15:33

ФИС ја продолжи суспензијата за руските и белоруските спортисти

Меѓународната скијачка федерација (ФИС) донесе одлука да ја задржи на сила суспензијата за руските и белоруските спортисти за сите свои натпреварувања. „Во интерес...

Вести 30.03.22 | 10:07

Златен медал за Македонија на ЕУРОБАЛКАН КУП

Од 22-24 март на Копаоник во Србија се одрза скијачкиот ЕУРОБАЛКАН КУП на кој учествуваа и македонски натпреварувачи во состав Виктор Петков, Влатко Анастасоски и помладиот...

Останати спортови 30.03.22 | 10:02

Златен медал за Македонија на Евробалкан куп

Од 22 до 24 март на Копаоник се одржа Евробалкан куп, на кој учествуваа нашите натпреварувачи Виктор Петков, Влатко Анастасоски и Владимир Петков. Одличната форма и претходните...

Останати спортови 22.03.22 | 11:45

Пет скијачки медали за Македонија на ФИС натпревари во Црна Гора

Минатата недела во скијачкиот центар Колашин во Црна Гора, беа одржани ФИС натпревари и Државни првенства во слалом и велеслалом. Учествуваа тимови од Словенија, Хрватска,...

Останати спортови 14.02.22 | 12:37

Антонио Ристевски му врати на Циговски: Каков е тој синдром, да го мразиш успехот на репрезентативците

Антонио Ристевски, тренерот на македонскиот скијач и олимпиец Дардан Дехари му одговори на претседаттелот на  Скијачката федерација на Македонија Огњан Циговски кој...

Останати спортови 09.02.22 | 18:44

Скијачката федерација го прашува зошто не се појавувал на работно место, а тој е на Олимпијада

Додека се во тек Зимските олимписки игри на кои и Македонија е учесник со тројца претставници кај нас се појавија еден бизарен проблем. На социјалните мрежи со соопштение...

Останати спортови 08.02.22 | 09:49

Со злато во слободно скијање Кина стана лидер по освоени медали

Натурализираната Кинезинка, Ејлин Гу, го освои првото место во слободно скијање дисциплина „Биг ер“. Таа до златниот медал дојде со 188,25 бодови. Второто место и припадна...

Останати спортови 08.02.22 | 08:47

Со победа во супервелеслалом Матијас Мајер го обезбеди првото злато за Австрија

Австрискиот алпски скијач, Матијас Мајер, го освои златото во супервелеслаломот на Олимписките игри во Пекинг со време од 1:19,94 секунди. Американецот Рајан Кокрен-Сигл...

Останати спортови 07.02.22 | 09:08

Швајцарецот Фојц најбрз на олимпискиот спуст во Пекинг

Швајцарскиот скијач Бит Фојц го освои златото во спуст на зимските Олимписки игри во Пекинг. Тоа е прв златен медал за Швајцарија на ЗОИ во Пекинг. Второто место го освои...

Македонија 28.01.22 | 12:49

Кога сме кај датумот во јануари, Заев доби датум за скијање во Шамони, а Македонија ништо

Пратеникот Александар Николоски говорејќи на Комисијата за надворешна политика, рече дека се оствариле неговите прознози дека Македонија нема да добие датум за преговори....

Балкан 17.01.22 | 15:29

Нема скијање во Банско: Бугарија забрани влез за Македонци

Поради влошената епидемиолошка  ситуација во Република Бугарија и во Европа, согласно најновата одлука на бугарското Министерство за здравство, изменет е режимот...

Останати спортови 07.01.22 | 12:26

Женскиот слалом поради коронавирусот преместен во Шладминг

Слаломот од Светскиот куп во алпско скијање во женска конкуренција закажан за 11 јануари нема да се одржи во австрискиот зимски центар Флахау поради пандемијата на коронавирус...

Останати спортови 03.03.21 | 17:34

Искрените спортисти почитуваат правила и закони, но во Скијачката федерација се работи незаконски

Драги мои, би сакал да ве запрашам… Кога во животот сте фатиле во рака ракометна топка, или пак сте изиграле ракометен натпревар? И покрај тоа ние си даваме за право...

Останати спортови 02.03.21 | 19:42

Дванаесет клубови го напуштија изборното собрание на Скијачката федерација

Несогласувањата во Скијачката федерација на Македонија (СФМ) продолжуваат откако дванаесет клубови го напуштија денешното редовно изборно Собрание поради, како што...

Естрада 02.03.21 | 12:56

Имала симптоми, но сепак три дена скијала со децата – Емина Јаховиќ за својата борба со коронавирусот

Српската пејачка Емина Јаховиќ преку „Инстаграм“ ги информираше фановите дека била заразена со коронавирусот. Бев со децата на скијање. Се чувствував малаксано и...

Останати спортови 19.02.21 | 21:14

Голем успех на светско првенство – Македонскиот скијач Петков се пласирашена 36 место

Виктор Петков, македонскиот репрезентативец по трките во финалeто во велеслалом на Светското првенство во Кортина Д’Ампецо, го освои 36 тото место. Дваесетиедно годишниот...

Балкан 14.01.21 | 11:16

Скијач пропаднал под машина за рамнење на снегот, со тешки повреди се бори за живот

Млад човек од Бања Лука на 28 години бил сериозно повреден додека скијал на ски-центарот на Козара и неговиот живот е во опасност. Како што обајви порталот „Српскаинфо“,...

Балкан 01.01.21 | 10:49

Словенија повторно дозволува скијање и возење на ски-лифт, но само со негативен тест

Од денеска е дозволено скијање и употреба на ски-лифтовите во словенечките скијачки центри, но само со негативен тест за корона вирус, што може да се направи на граница...