Ознака: скенирање
Економија 22.01.21 | 14:30

УЈП информирa: Еве кога ќе бидат исплатени парите од последното тромесечје од 2020 година

Следниот месец на граѓаните кои скенирале фискални сметки во последните три месеци од 2020 година преку апликацијата Мој ДДВ ќе им бидат вратени 6,1 милион евра. Управата...

Економија 05.08.20 | 09:43

Граѓаните кои скенираат фискални месецов ќе добијат поврат на ДДВ

Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата...

Економија 05.07.20 | 10:23

Извлечени новите 15 добитници на 100.000 денари од „Мој ДДВ“

Извлечени се 15-те најсреќни добитници на награда од по 100 илјади денари,  кои скенирале сметки во текот на април, мај и јуни. Како што информираат од Министерството за...

Економија 13.06.20 | 14:17

Се зголемува повратот на ДДВ за домашни, а се намалува за увозни производи

Oд 15 на 20 отсто се зголемува повратот на ДДВ од домашни производи при скенирање на фискални сметки. Министерката за финансии Нина Ангеловска, кажа дека на вчерашната...

Економија 01.04.20 | 23:06

Повратот од скенираните сметки ќе задоцни: УЈП излезе со соопштение

Од УЈП излегоа со соопштение и известување дека на 31 март 2020 година  заокружено е третото тримесечје од МојДДВ. За месеците јануари, февруари и март 2020 година на граѓаните...

Економија 05.02.20 | 12:28

Во јануари скенирани над 15 милиони сметки

Во јануари граѓаните имаат скенирaно убедливо најмногу фискални сметки преку апликацијата МојДДВ, или над 15 милиони сметки, а наплатениот ДДВ за овој месец е за над...

Економија 02.12.19 | 09:57

Преку МојДДВ #МојаНаграда 3.852 парични награди, од кои две премии по 50.000 евра

Вкупно 3.852 парични награди во вкупен фонд од половина милион евра ќе се доделуваат од 15 месецов со скенирање на фискалните сметки преку апликацијата МојДДВ. Наградната...

Економија 18.11.19 | 13:14

Фијаско: Речиси две третини од граѓани не скенираат фискални сметки за Мој ДДВ

Двајца од тројца граѓани не ги скенираат фискалните сметки. Според анкетата која за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања Скопје, 64,1 отсто од граѓаните...