Ознака: сипаници
Здравје 11.12.19 | 12:16

ИЈЗ: До 3 декември пристигнати 2.215 пријави за мали сипаници

Во периодот од 19 октомври до 6 декември година, односно по пријавување на последниот лабораториски потврден случај на мали сипаници, пријавени се два сомнителни случаи...

Здравје 22.10.19 | 13:52

МЗ: Сè уште е во тек епидемијата на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека сè уште е во тек епидемија на морбили (мали сипаници) на територија на цела држава. Вкупниот број на вакцинирани лица на возраст...

Здравје 20.09.19 | 14:22

Нема новозаболени од мали сипаници

Во периодот од 14 до 20 септември не се пријавени нови случаи на мали сипаници, информираат од Инстутот за јавно здравје на Македонија. Заклучно со 20.09.2019 година, вкупниот...

Здравје 16.04.19 | 17:17

Невакцинираните деца не смеат во градинка: Усвоени препораките за епидемијата на морбили

Владата на денешната редовна седница ја разгледа и усвои информацијата на Министерството за здравство, според која на предлог на Комисијата за заразни болести при...

Свет 20.03.19 | 11:53

Главниот лобист против вакцинација доби сипаници

Италијанскиот политичар Масимилиано Федрига, член на „Северна лига“, партијата која се противи на задолжителната имунизација, доби сипаници поради што мораше да мине...

Свет 08.02.19 | 09:51

СЗО: Од сипаници во текот на 2018-та во Европа починаа 72 лица

Од сипаници во текот на 2018-та во Европа починаа 72 лица, што е двојно повеќе во споредба со претходната година, соопшти денеска Регионалната канцеларија на Светската...

Балкан 15.01.19 | 21:46

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време на итен превоз за Загреб, пренесуваат...

Калеидоскоп 05.01.19 | 13:50

Погрешно ставена вакцина во Скопје ги донесе сипаниците во Југославија

Како сипаниците стигнале во Македонија и поранешна Југославија –  ја донел Ибрахим Хоти, враќајќи се од аџилак… Претходно примил вакцина во Скопје, но, таа била...

Здравје 26.12.18 | 17:39

Нов случај на морбили во Радишани

Братче на едно од петте заболени деца од Радишани се заразило со мали сипаници. Детето е во стабибилна здравствена состојба на Инфективната клиника, потврдија од скопскиот...