Ознака: Синовак
Здравје 03.12.21 | 08:17

Не стигаат до болница Македонците вакцинирани со Фајзер, Астразенека и Синовак

Истражување за ефектите на вакцините против КОВИД-19 кај македонската популација покажува дека нема големи разлики меѓу вакцините од различни производители во спречувањето...

Здравје 27.07.21 | 11:09

Лабораториска студија покажа: Бројот на антитела во пад 6 месеци по вакцинација со „Синовак“

Кинеските истражувачи известуваат за наодите од студијата врз основа на примероци од крв од здрави лица на возраст од 18 и 59 години, пренесува Ројтерс. Антителата која...

Здравје 06.07.21 | 15:53

Не е точно дека кинеската „Синовак“ не штити од делта сојот и од тешката клиничка слика, велат од Министерството за здравство

Министерството за здравство реагира на дел од објавите и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ „не штити од делта сојот“ и од тешка клиничка...

Македонија 29.06.21 | 17:54

Пратката од 500.000 дози вакцини „Синовак“ остана во фрижидерите

Вакцините „Синовак“ кои уште пред два дена пристигнаа во земјава – се уште се во фрижидерите во вакциналните пунктови. Вакцините чие пристигнување со месеци наназад...

Македонија 29.06.21 | 08:18

Од денеска дистрибуција на вакцините „Синовак“ во центрите за имунизација

Епидемиолошката ситуација во државата е стабилна и само мал број пациенти се лекуваат во болниците. Од денеска треба да почне дистрибуција на вакцините на „Синовак“...

Здравје 28.06.21 | 18:19

Грозданова: Синовак вакцината е безбедна и ефикасна

Крај на пандемијата не се вакцините туку самиот процес на вакцинација, рече претседателката на Националниот комитетот за имунизација проф. д-р Александра Грозданова...

Здравје 28.06.21 | 10:53

Проф. Трајковски: Со 28% ефикасност против делта сојот „Синовак“ е сé само не вакцина

Повикувајќи се на истражувањата од Healthdata.org, професоротод Техничкиот факултет во Битола, Дејан Трајковски на својот „Фејсбук“ профил изврши анализа за ефикасноста...

Здравје 28.06.21 | 09:05

Што знаеме за „Синовак“, вакцината од која вчера пристигнаа пола милион дози

Со два авиона вчера на скопскиот аеродром пристигнаа 500-те илјади вакцини што Владата ги набави од кинескиот производител „Синовак“. Станува збор за најголема пратка...

Македонија 27.06.21 | 12:38

Власта не сака да открие по која цена се набавени кинеските вакцини

Со два авиони денеска на скопскиот аеродром пристигнаа 500-те илјади вакцини што Владата ги набави од кинескиот производител „Синовак“. Станува збор за најголема пратка...

Здравје 27.06.21 | 11:01

Слета првиот авион со вакцини „Синовак“

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува...

Македонија 27.06.21 | 07:50

Денеска стигнува вакцината за сиромаси-Синовак

Министерството за здравство објави дека денеска  на меѓународниот аеродром во Скопје треба да пристигнат 500-те илјади вакцини од кинескиот производител „Синовак“. Според...

Здравје 26.06.21 | 19:27

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак” е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската...

Здравје 24.06.21 | 13:39

Утре стигнуваат 100 000 дози вакцини Фајзер а во недела 500 000 дози Синовак

Во текот на утрешниот ден се очекува испорака на 100.000 вакцини „Фајзер“ преку механизмот Ковакс, а в недела стигнуваат 500.000 вакцини „Синовак“, кажа денеска министерот...

Македонија 24.06.21 | 10:16

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиони, од понеделник забрзано вакцинирaње со „Фајзер“ и со „Синовак“

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиона, а утре стасува пратка од околу 100.000 вакцини од Фајзер, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Кинеските...

Здравје 19.06.21 | 10:02

Фајзер е поефикасна од вакцината на Синовак, покажа истражување на научници од Хонг Конг

Научници од Хонг Конг открија дека примателите на вакцината Фајзер против коронавирус имаат значително поголемо ниво на антитела во споредба со оние кои ја примиле...

Здравје 14.06.21 | 10:50

Денеска пристигнуваат вакцини „Фајзер“, до крајот на неделава „Синовак“

Нова количина од вакцините „Фајзер“ треба да пристигне во текот на денот, а голема количина (500 илјади вакцини) до крајот на неделава треба да пристигнат од „Синовак“. Министерот...

Здравје 09.06.21 | 12:40

Пристигнаа 30 илјади кинески вакцини „Синовак“, донација од Труција

Денеска пристигнаа 30 илјади кинески вакцини од производителот „Синовак“, донација од Турција, објави на својот профил на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. Уште...

Здравје 06.06.21 | 12:50

Турција ни донираше 30 илјади вакцини Синовак, ќе пристигнат за седум до десет дена

Турција ни донираше 30 илјади вакцини Синовак, кои би пристигнале за седум до десет дена. Секако поради големата љубов кон Македонија и на претседателот Ердоган, но и...

Македонија 06.06.21 | 09:48

Турција ќе донира 30 илјади вакцини „Синовак“ за Македонија

Турција ќе и донира 30 илјади вакцини „Синовак“ на Република Македонија. Како што информира владината прес-служба, на работната вечера во Истанбул со турскиот претседател...

Македонија 05.06.21 | 22:40

Филипче: Турција ќе ни донира 30.000 вакцини “Синовак”

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва соопшти дека Турција ќе ни донира 30.000 вакцини “Синовак”. -Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган ни соопшти...