Ознака: Синофарм
Здравје 24.04.21 | 20:54

Детален опис како функцинира кинеската вакцина

На почетокот на 2020 година, Пекиншкиот институт за биолошки производи создаде неактивна вакцина против корона вирусот наречена „BBIBP-CorV“. Клиничките испитувања кои...

Здравје 23.04.21 | 18:13

Во велешкиот Здравствен дом денеска продолжи вакцинацијата на лицата над 75 години со кинеската „Синофарм“

Во вакциналната амбуланта при ЈЗО Здраствен дом од Велес денеска, по два дена пауза, продолжи вакцинацијата против Ковид-19 на лицата над 75-годишна возраст од Велес и...

Здравје 20.04.21 | 10:28

Hoвo иcтpaжyвaњe ja oткpивa eфикacнocтa нa „Cинoфapм“ вaкцинaтa: Oвa ce дeтaлитe

Вакцината против коронавирус на кинеската компанија Синофарм за 93 проценти ја намалува можноста лице позитивно на ковид да заврши во болница, а за 95 проценти го намалува...

Балкан 08.04.21 | 18:25

Во Албанија приститигна нова пратка од 100 илјади дози кинески вакцини

На аеродромот во Тирана, попладнево пристигна пратка со 100 илјади дози кинески вакцини, со еден ден задоцнување, поради блокадата на аеродромот од страна на контролорите...

Балкан 18.03.21 | 15:01

Србија договори набавка на уште два милиони дози од вакцината на „синофарм“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ разговарал со раководството на кинеската компанија „Синофарм“ за процесот на набавка на вакцини, за изградбата на кинеска...

Македонија 13.03.21 | 14:05

Нови документи: Филипче преку преку фантом фирмата сакал да плати по 60 долари за вакцини чија цена е по 30 долари

Во јавноста се појави фотографија од снимка на писмо со логото од „Дојче Банка“, за кое се тврди дека е во врска со зделката меѓу македонската влада и компанијата „Старби...

Балкан 11.03.21 | 20:21

Во Србија ќе се гради фабрика за производство на кинеската вакцина на „Синофарм“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека во Србија ќе почне изградба на фабрика за производство на кинески вакцини. Фабриката ќе ја гради Србија заедно...

Македонија 11.03.21 | 09:41

За негативните ефекти од вакцината нема да бараме одговорност од вас, им ветил Филипче на „Синофарм“

Пишувањата на италијанскиот весник „Ла верита“, дека министерот за здравство Венко Филиче им ветил на Кинезите дека нема да сносат никаква одговорност доколку вакцината...

Македонија 11.03.21 | 08:34

Писмата на Филипче до Пекинг каде строго се фаворизирала фантом фирмата „Stabri International“ во Хонг Конг, која нема фармацевско порфолио, објавени на „Ла верита“

Писмата на министерот за здравство Венко Филипче до Пекинг, за кои вчера пишуваше италијанскиот весник „Ла верита,“ оделе строго преку фантом фирмата „Stabri International”...

Македонија 10.03.21 | 15:17

Мицковски го фати во лага Заев за кинеските вакцини

Заев за капарот и вакцините пред 2 недели: Не е добро авансот да седи на странска сметка. Заев денес: Одевме преку приватни фирми и посредници кои Пекинг не ги дозволува. Лаже,...

Македонија 10.03.21 | 12:00

Заев: Негирам било какви лоши намери за набавката на кинески вакцини преку приватна фирма

По пишувањата од „Ла верита“ дека Кина го вратила авансот за вакцините поради сомневања за фирмата-фантом посредник, премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско...

Македонија 02.03.21 | 22:45

Kинеската амбасада се понуди да помогне во набавката на вакцините од „Синофарм“

Пекинг сака да му помогне на македонскиот народ што побрзо да се вакцинира, а кинеските интитуциите се подготвени за комуникација со македонските, одговориле од кинеската...

Македонија 01.03.21 | 12:19

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека доколку сакале можеле да сокријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни го вратила платениот...

Македонија 28.02.21 | 15:54

Здравство ја потврди информацијата на ВМРО-ДПМНЕ: „Синофарм“ ни го вратил авансот за вакцините

Кина ѝ ги врати парите на Македонија за вакцината на „Синофарм“, велат од Министерството за здравство, објави Канал 5. Авансната уплата која Министерството за здравство...

Свет 27.02.21 | 20:46

Иран добива 250.000 кинески вакцини од „Синофарм“

Иранското Министерство за здравство соопшти дека во земјата ќе пристигнат 250.000 дози од вакцината на кинеската компанија „Синофарм“. Заменик-министерот за здравство...

Македонија 24.02.21 | 17:11

Нацрт-договори и преговори со Фајзер, Астра Зенека, Синофарм и Спутник има, вакцини сè уште нема

Владата го добила драфт договорот за набавка на најавените 100.000 вакцини од Русија, за што веќе во текот на денот ќе има затворена седница на која Владата треба истиот...

Македонија 12.02.21 | 18:07

„Фајзер“ не е регистрирана и одобрена од регулаторните власти, а за „Синофарм“ ќе чекаме да помине кинеска Нова година

ТВ 24 доби  ексклузивна изјава- образложение од Фајзер дека вакцината мора да биде регистрирана и одобрена од регулаторните власти. Од Агенцијата за лекови потврдија...

Македонија 06.02.21 | 17:03

Медицински работници и лицата над 70 години ќе се вакцинираат први

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека во понеделник Министерството ќе го потпише договорот со Синофарм, кинескиот...

Свет 29.01.21 | 17:23

Унгарија ја одобри кинеската вакцина против Ковид-19

Унгарија стана првата земја-членка на Европската Унија којашто ја одобри кинеската вакцина против Ковид-19 од производителот „Синофарм“. Мината недела, Унгарија стана...

Свет 31.12.20 | 09:40

Кина се вклучи во трката: Одобрена првата кинеска вакцина против корона вирусот

Кина, со одредени услови, ја одобри за употреба својата прва вакцина против корона вирусот. Вакцината е изработена од државната фармацевтска компанија „Синофарм“. Одобрението,...