Ознака: Синофарм
Македонија 16.10.21 | 21:50

Македонското здравство инфицирано од кримнал и афери

Каде ли е Ден Дончев, се даваа ли пари под маса за провизии на вакцини, одговараа ли рекетарите, се заборави ли фабриката за пасоши и лажни идентитети? Многу скандали...

Здравје 04.10.21 | 19:03

Српски имунолог: Две дози Синофарм и трета Фајзер, за силен имунолошки одговор

Секој организам е приказна за себе и ако имате здрав организам, ќе добиете добар имунолошки одговор, без разлика која и да ја примите. На пример „Синофарм“ и „Фајзер“...

Здравје 17.09.21 | 19:07

Важна информација за тие што имаат примено Синофарм вакцина

Третата доза на кинеската вакцина Синофарм против коронавирус го зголемува нивото на антитела, кои се намалуваат неколку месеци по добивањето на втората доза, покажа...

Здравје 16.09.21 | 12:25

Третата доза на вакцината на „Синофарм“ го зголемува бројот на антитела и до четири пати

Кинеската агенција за лекови официјално, на својата интернет страница, објави дека по третата доза од вакцината на „Синофарм“, на лицата до 65 години нивото на антитела...

Балкан 11.09.21 | 19:48

Унгарија ќе ја произведува вакцината на Синофарм

Унгарската влада потпиша писмо со намери со директорите на кинеската фармацевтска компанија Синофарм за развој на потребната инфраструктура во следните 10 месеци за...

Балкан 09.09.21 | 16:06

Во Србија се гради фабрика за вакцини на „Синофарм“ со капацитет од 40 милиони дози годишно

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ќе присуствува на церемонијата за полагање камен-темелник, за изградба на фабрика за производство на вакцини на „Синофам“. Објектот...

Здравје 06.09.21 | 16:26

Сите кои примиле „Синофарм“ и имаат повеќе од 50 години под итно да побараат и трета доза фајзер, советува српски лекар

Пука имунитетот кај постарите луѓе кои примале Синофарм на почетокот на вакцинацијата во Србија и тие итно треба повторно да се вакцинираат. Неопходно е тие да се заштитат,...

Балкан 04.09.21 | 11:59

Суровините пристигнаа, во октомври почнува производството на „Синофарм“ во Србија

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, објави дека производството на кинеската вакцина против коронавирусот ќе почне во Србија во октомври, и дека компанијата...

Балкан 01.09.21 | 11:15

Oваа вакцина дала најслаби резултати во Србија

Луѓето кои ја примиле вакцината на кинескиот производител „Синофарм“ имаат најслаб имунитет, изјави заменик – директорот на Клиничкиот центар во Ниш, Радмило Јанковиќ. Тој...

Вести 01.09.21 | 10:50

Вакцинираните со „Синофарм“ да примат трета доза „Фајзер“ советува српски лекар

Најслаб имунитет имаат сите оние кои се вакцинирале со кинеската вакцина „Синофарм“, а најголемиот дел од населението во Србија е вакцинирано токму со оваа вакцина,...

Здравје 31.07.21 | 15:27

Добри вести за тие кои имаат примено кинеска вакцина

Директорката на РФЗО, Сања Радојевиќ Шкодриќ, за РТС вели дека релевантните студии покажуваат дека вакцината „Синофарм“ покажала многу висока ефикасност против соединенијата...

Здравје 27.07.21 | 21:15

Тетовец вакциниран со „Синофарм“ починал од ковид-19

Во болница во Тетово починал 62-годишен пациент кој бил заразен со ковид-19, иако претходно имал примено две дози од вакцината на „Синофарм“. Раководителот на ковид-центарот...

Балкан 12.07.21 | 20:47

Почнa изградба на фабрика за производство на „Синофарм“ вакцини во Србија

Во Србија ќе се гради фабрика за производство на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“. Меморандумот за разбирање и соработка за производство на кинеската...

Балкан 15.06.21 | 12:12

„Синофарм“ ќе гради фабрика за вакцини во близина на Земун

Дирекцијата за градежно земјиште и изградба на Белград ја одреди локацијата за кинеската фабрика за вакцини „Синофарм“ во рамките на економската зона „Аутопут“,...

Македонија 28.05.21 | 20:44

Филипче ја прими и втората доза

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими  и втората доза од вакцината Синофарм. Денеска ја примив втората доза од вакцината на кинескиот производител...

Македонија 28.05.21 | 18:00

Вакцините се тенчат, функционерите повикуваат да се пријавуваме: Теута Арифи се вакцинираше со „Синофарм“

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи се вакцинираше во регионалниот центар за вакцинација во спортската сала во медицинското училиште. Таа се чувствува добро и...

Здравје Свет 28.05.21 | 11:17

Вакцините на „Синофарм“ се безбедни и ефикасни: Резултати од студија на американски научници

Две вакцини од кинеската компанија „Синофарм“ се безбедни и ефикасни против Ковид-19, покажува студијата објавена во медицинското списание на Американското лекарско...

Здравје 27.05.21 | 15:03

Д-р Беќаровски: Осум факти за вакцината „Синофарм“ и нејзината ефикасност

Д-р Нико Беќаровски на социјалните мрежи се огласи во однос на српското истражување дека 20% од граѓаните вакцинирани со кинеската вакцина „Синофарм“ не развиле антитела...

Балкан 27.05.21 | 11:36

Во Србија стигна последната пратка со кинески вакцини од „Синофарм“

На аеродромот во Белград „Никола Тесла“ утрово пристигна последната пратка со половина милион дози од кинеската вакцина на „Синофарм“. Премиерката на Србија, Ана...

Балкан 23.05.21 | 11:56

Една петина од вакцинираните со „Синофарм“ во Србија не развиле антитела

Една петтина од луѓето коишто ја примиле кинеската вакцина „Синофарм“ во Србија, го немаат очекуваниот резултат на имунизација. Студијата на институтот за медицински...