Ознака: Синофарм
Свет 07.05.21 | 18:54

СЗО ја одобри кинеската вакцина Синофарм за итна употреба

Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба вакцината против Ковид-19 на кинескиот производител на лекови Синофарм. Вакцината, една од двете кинески...

Македонија 07.05.21 | 12:38

Филипче ја прими првата доза на „Синофарм“

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се вакцинираше во  во вакциналниот центар на салата „Борис Трајковски”. Тој ја прими првата доза од вакцината на кинескиот...

Македонија 06.05.21 | 17:02

Кинескиот амбасадор Ѕуо: И покрај огромната домашна побарувачка на вакцини, Кина обезбеди поддршка за Македонија

Премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и амбасадорот на НР Кина Џанг Ѕуо го посетија вакциналниот пункт во поликлиниката „Јане Сандански“. Премиерот,...

Македонија 06.05.21 | 16:21

Филипче ќе се вакцинира утре

Министерот за здравство д-р Венко Филипче утре (петок) ќе се вакцинира против ковид 19 на вакциналниот пункт во А1 во спортскиот центар „Борис Трајковски“. Тој изјави...

Свет 04.05.21 | 13:21

СЗО оваа недела ќе одлучува дали кинеските вакцини „Синофарм“ и „Синовак“ ќе бидат одобрени за итна употреба

Светската здравствена организација ќе донесе одлука оваа недела дали ќе ги одобри кинеските вакцини Синофарм и Синовак за итна употреба, изјави претставник на СЗО. Маријанџела...

Македонија 01.05.21 | 09:02

Филипче: Вакцините од типот на „Синофарм“ полесно се адаптираат да делуваат на евентуален нов сој

Ако во иднина е потребно да се смени платформата на вакцината со цел да дејствува на некој нов сој или мутација на коронавирусот за кој не делуваат сегашните вакцини,...

Здравје 30.04.21 | 08:36

Пристигнаа 200 илјади вакцини на „Синофарм“, од следната недела почнува масовна имунизација

Двесте илјади вакцини „Синофарм“ пристигнаа изутринава во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје. Вакцините се купени во директни преговори со производителот....

Здравје 24.04.21 | 20:54

Детален опис како функцинира кинеската вакцина

На почетокот на 2020 година, Пекиншкиот институт за биолошки производи создаде неактивна вакцина против корона вирусот наречена „BBIBP-CorV“. Клиничките испитувања кои...

Здравје 23.04.21 | 18:13

Во велешкиот Здравствен дом денеска продолжи вакцинацијата на лицата над 75 години со кинеската „Синофарм“

Во вакциналната амбуланта при ЈЗО Здраствен дом од Велес денеска, по два дена пауза, продолжи вакцинацијата против Ковид-19 на лицата над 75-годишна возраст од Велес и...

Здравје 20.04.21 | 10:28

Hoвo иcтpaжyвaњe ja oткpивa eфикacнocтa нa „Cинoфapм“ вaкцинaтa: Oвa ce дeтaлитe

Вакцината против коронавирус на кинеската компанија Синофарм за 93 проценти ја намалува можноста лице позитивно на ковид да заврши во болница, а за 95 проценти го намалува...

Балкан 08.04.21 | 18:25

Во Албанија приститигна нова пратка од 100 илјади дози кинески вакцини

На аеродромот во Тирана, попладнево пристигна пратка со 100 илјади дози кинески вакцини, со еден ден задоцнување, поради блокадата на аеродромот од страна на контролорите...

Балкан 18.03.21 | 15:01

Србија договори набавка на уште два милиони дози од вакцината на „синофарм“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ разговарал со раководството на кинеската компанија „Синофарм“ за процесот на набавка на вакцини, за изградбата на кинеска...

Македонија 13.03.21 | 14:05

Нови документи: Филипче преку преку фантом фирмата сакал да плати по 60 долари за вакцини чија цена е по 30 долари

Во јавноста се појави фотографија од снимка на писмо со логото од „Дојче Банка“, за кое се тврди дека е во врска со зделката меѓу македонската влада и компанијата „Старби...

Балкан 11.03.21 | 20:21

Во Србија ќе се гради фабрика за производство на кинеската вакцина на „Синофарм“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека во Србија ќе почне изградба на фабрика за производство на кинески вакцини. Фабриката ќе ја гради Србија заедно...

Македонија 11.03.21 | 09:41

За негативните ефекти од вакцината нема да бараме одговорност од вас, им ветил Филипче на „Синофарм“

Пишувањата на италијанскиот весник „Ла верита“, дека министерот за здравство Венко Филиче им ветил на Кинезите дека нема да сносат никаква одговорност доколку вакцината...

Македонија 11.03.21 | 08:34

Писмата на Филипче до Пекинг каде строго се фаворизирала фантом фирмата „Stabri International“ во Хонг Конг, која нема фармацевско порфолио, објавени на „Ла верита“

Писмата на министерот за здравство Венко Филипче до Пекинг, за кои вчера пишуваше италијанскиот весник „Ла верита,“ оделе строго преку фантом фирмата „Stabri International”...

Македонија 10.03.21 | 15:17

Мицковски го фати во лага Заев за кинеските вакцини

Заев за капарот и вакцините пред 2 недели: Не е добро авансот да седи на странска сметка. Заев денес: Одевме преку приватни фирми и посредници кои Пекинг не ги дозволува. Лаже,...

Македонија 10.03.21 | 12:00

Заев: Негирам било какви лоши намери за набавката на кинески вакцини преку приватна фирма

По пишувањата од „Ла верита“ дека Кина го вратила авансот за вакцините поради сомневања за фирмата-фантом посредник, премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско...

Македонија 02.03.21 | 22:45

Kинеската амбасада се понуди да помогне во набавката на вакцините од „Синофарм“

Пекинг сака да му помогне на македонскиот народ што побрзо да се вакцинира, а кинеските интитуциите се подготвени за комуникација со македонските, одговориле од кинеската...

Македонија 01.03.21 | 12:19

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека доколку сакале можеле да сокријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни го вратила платениот...