Ознака: Синедејс
Култура 04.06.21 | 12:26

Конкурс за млади домашни филмаџии и филмаџики од 16 до 20 години за снимање еко-филм

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ објави конкурс за млади од 16 до 20 години од Скопје и Македонија, кои може да аплицираат како тимови од три до пет учесници за...

Култура 19.05.21 | 17:05

„Синедејс“ објави конкурс за резиденцијалниот проект „Living music“

Македонскиот филмски фестивал „Синедејс“ објави конкурс за студенти (или дипломирани) режисери, музичари (аматери или професионалци) без ограничувања на возраста....

Култура 25.09.20 | 16:19

„Златна ѕвезда“ на „Синедејс“ за францускиот филм „Гагарин“

Со премиерата на филмот „Хомо” на Игор Иванов Изи, под отворено небо на кровот на ГТЦ и концертот на Здружението на џез музичари и гудачкиот оркестар во паркот на...

Култура 24.09.20 | 11:19

Со проекција на „Хомо“ и концерт на ЗЏМ колектив вечерва завршува 19. Синедејс

Со македонската премиера на „Хомо“ на Игор Иванов на покривот на ГТЦ како и концерт на Здружението на џез музичари и слободни уметници, вечерва завршува 19-тото издание...

Култура 21.09.20 | 13:57

Богата програма вечерва на „Синедејс“

Продолжува богата програма на 19. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ кој е во тек на отворено на три главни локации: Градски парк, Парк МКЦ и Паркот „Ибни...

Култура 21.09.20 | 12:52

„Тивко кино“ на Синедејс на локациите на кината Напредок и Маџари

Mеѓународниот фестивал на европски филм, Синдејс за првпат годинава овозможува „Тивко кино“ (Silent cinema) на два кино простора. Проекции ќе има денеска и утре на локациите...

Култура 20.09.20 | 17:12

Вечерва на „Синедејс“ премиера на македонскиот филм „ТМ“ снимен без пари

Програмата на Фестивалот на европски филм Синедејс продолжува и вечерва на неколку локации низ Скопје, под мотото „Филм на секое платно“. Синедејс пред два дена беше...

Култура 18.09.20 | 10:29

Распродадена е премиера на „Стела“ со која вечерва во Градски парк се отвора 19. издание на „Синедејс“

Вечерва, во Градски парк, во 20,30 часот на отворено, со премиера на првиот македонски семеен детски филм „Стела“ на режисерот Стојан Вујичиќ во продукција на „Дрим фактори“...

Култура 15.09.20 | 13:30

14-годишниот Петар Маниќ ја толкува главната улога во „Стела“: Има булинг меѓу децата и јас бев жртва

14-годишниот Петар Маниќ ја толкува главната улога во првиот македонски детски семеен филм „Стела“ чија премиера е закажана за 18 септември, во петок на отворањето на...

Култура 14.09.20 | 14:54

Со премиера на првиот македонски семеен детски филм „Стела“ се отвора годинашното издание на „Синедејс“, првпат во септември

Со премиера на 18 септември, петок, на првиот македонски семеен детски филм „Стела“ на режисерот Стојан Вујичиќ се отвора годинашното издание на Филмскиот фестивал...

Култура 14.09.20 | 09:03

Наместо вообичаениот термин во ноември, „Синедејс“ ќе се одржи од 18 до 24 септември

Годинашново 19. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“  ќе се одржува од 18 до 24 септември. По тој повод денеска во 13 часот, во паркот зад Младинскиот културен...

Филм 12.12.19 | 13:08

„Сонот на Катрина“ по премиерата на „Синедејс“ во кината низ земјава

Швајцарската фантастична драма „Сонот на Катрина“, третиот филм на браќата Дарко и Мирко Бишофбергер, од денеска се прикажува кината и домовите за култура низ републиката...

Култура 16.11.19 | 19:50

Доделени наградите на „Синедејс“: Австрискиот филм е „Лилијан“ е избран за најдобар

Со прогласувањето на наградените филмови и премиерата на филмот „Зад хоризонтот“ на Делфин Лариси во киното Милениум беше затворен 18-от Меѓународен фестивал за европски...

Култура 14.11.19 | 12:06

Денеска на „Синедејс“ мастерклас со Стив Абот, продуцентот на „Монти Пајтон“

На денешната програма на фестивалот „Синедејс“, гала премиера ќе има „Синоними“ на Надав Лапид, од „Сине Балкан“ ќе се прикажува „Последниот Србин во Хрватска“...

Култура 13.11.19 | 11:11

Премиера на филмот „Глас“ на „Синедејс“

Долгометражниот игран филм „Глас“ во режија на Огњен Свиличиќ, во продукција на „Максима филм“, а во копродукција на „Скопје Филм Студио“, утре, на 14 ноември ќе ја...

Култура 12.11.19 | 12:27

Денес сè е брзо и инстант, за нешто да биде квалитетно треба знаење и искуство

На 13 ноември, во Младонскиот културен центар (МКЦ) во 21,30 часот во рамки на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ ќе се одржи промоцијата на книгата „Лонг плеј –...

Култура 11.11.19 | 12:03

Премиера на „Синедејс“ на музичкиот документарец „Ќеиф“, филм посветен на македонската чалгија

Како се развивала македонската чалгија, западните влијанија и резултатот од таа синтеза, ќе може да се види во музичкиот документарец „Ќеиф (Македонска чалгиска традиција)“...

Култура 11.11.19 | 10:21

„Болка и слава“ на Педро Алмодовар вечерва на „Синедејс“

Денеска на репертоарот на „Синедејс“ се најавени гала премиерите на филмовите „Болка и слава“ од Педро Алмодовар и „Дева“ на Петра Чокс, музичкиот документарец...

Култура 08.11.19 | 10:05

Главната улога во „Ефектот на среќа“ беше пишувана за машки лик, но на крај решив да биде женски, вели режисерот Борјан Зафировски

Главната улога беше пишувана за машки лик, тоа беше приказна за двајца браќа. Една година правев кастинзи за главниот лик и не можев да го најдам. Помислив дека треба...

Култура 06.11.19 | 15:56

Со „Ефектот на среќата“ почнува 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Со филмот „Ефектот на среќата“ на Борјан Зафировски од утревечер до 15 ноември Скопје ќе живее во филм, благодарение на осумнаесетто издание на меѓународниот фестивал...