Ознака: Силекс
Фудбал 15.07.21 | 21:19

Силекс не издржа: Кратовци елиминирани со гол во петтата минута од судиското надополнување

Со гол во петтата минута од судиското надополнување, Силекс загуби на гостувањето кај Петрокуб од Молдавија со што испадна од квалификациските натпревари во Конференциската...

Фудбал 08.07.21 | 20:00

Струга и Силекс одиграа ремија во своите европските натпревари

Екипите на Силекс и на Струга Трим и Лум одиграа нерешено во своите први натпревари во квалификациите за УЕФА Конференциската лига. Стружани во драматичен финиш на...

Фудбал 08.07.21 | 12:58

Струга ќе дебитира во еропските купови, денеска играат и Силекс и Шкупи

Трите македонски учесници во новата Конференциска лига на УЕФА, Силекс, Шкупи и Струга Трим Лум, денеска го имаат своето деби во ова европско клупско фудбалско натпреварување. Ова...

Фудбал 19.05.21 | 21:54

Силекс нов Куп победник на Македонија

Екипата на Силекс е победник на фудбалскиот Куп на Македонија. Во Куп финалето Силекс беше подобар од Академија Пандев против која славеше дури по изведувањето пенали,...

Фудбал 18.05.21 | 14:49

Силекс утре ќе се бори за излез во Европа, а следната недела за опстанок во првата лига

Познати се двојките за бараж натпреварите за Првата македонска фудбалска лига. Денешната жрепка сакаше да играат: Ренова – Охрид и Силекс – Тиквеш. Средбите ќе се играат...

Фудбал 10.12.20 | 08:53

Во Кратово се играше ватерполо наместо фудбал

Се игра фудбал или се игра ватерполо?И во време кога Македонија обезбеди пласман на Европско фудбалско првенство во фудбал, вакво прашање се уште се поставува кога...

Фудбал 18.10.20 | 17:06

Силекс се врати на победите

Во натпревар со седум постигнати голови, Силекс попладнево во Кратово го совлада Работнички со 4:3. Домашни победи на неделните средби од 5. коло во Првата македонска...

Фудбал 01.09.20 | 14:16

Мрднавме од дното: Три наши клуба по подолго време дочекаа европска есен

Со ретки блесоци македонските клубови настапите во европските купови ги завршуваа среде лето кога поголем дел од првенствата не се ни завршени. Едно коло беше максимумот...

Фудбал 01.09.20 | 13:41

Силекс ќе гостува кај Легија Варшава, ако ја мине косовска Дрита

Силекс го доби потенцијалниот ривал во третото квалификациско коло од Лигата на Европа доколку го мине косовскиот тим Дрита. Ако слават против Дрита, кратовци ќе и гостуваат...

Фудбал 30.08.20 | 23:22

Волфсбург, Хајдук, ЦСКА Софија… Познати можните противници на нашите клубови во Лига Европа

Познати се подгрупите пред утрешната ждрепка за 2.квалификациско коло во Лигата на Европа, која ќе се одржи во Нион утре во 13 часот. Ренова за ривал може да ги добие Волфсбург,...

Фудбал 18.08.20 | 18:01

(ВО ЖИВО) Пренос од дуелот Карабах-Силекс во квалификациите за Лигата на шампионите

Овогодинешниот македонски претставник во Лигата на шампионите, екипата на Силекс му гостува на шампионот на Азербејџан, Карабах, во првото квалификациско коло од Лигата...

Фудбал 18.08.20 | 08:29

Силекс ја отвора евросезоната во Азербејџан

Нашите тимови ја отвораат сезоната во европските купови.Прв настапува Силекс кој ќе игра против Карабах во Азербејџан.Домаќините се големи фаворите и на Силекс не му...

Фудбал 09.08.20 | 14:31

Тешка ждрепка: Силекс го доби Карабах, а згора на тоа ќе игра на гости

Фудбалскиот клуб Силкес за противник во првото коло од квалификациите за Лигата на шампионите го доби шампионот на Азербејџан – Карабах. Натпреварот треба да се игра...

Црна хроника 02.08.19 | 18:59

Сообраќајка кај хотел „Силекс“ во Охрид

Сообраќајна несреќа се случила попладнево кај хотелот „Силекс“ во Охрид меѓу две патнички возила, објави „Скопје1“. Според МВР, во несреќата нема повредени лица, а...