Ознака: Сида
Свет 01.12.20 | 14:49

Русија има прототип на вакцина за СИДА

По повод Светскиот ден за борба против сидата, шефицата на руската служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова, изјави дека Русија има прототипови...

Здравје 01.12.20 | 13:16

За една година во Македнија се регистирани 29 нови ХИВ-позитивни, шестмина починале

Во текот на 2020 година починале шест пациенти позитивни на ХИВ, од кои четворица биле доцна дијагностицирани, а двајца одбиле да се лекуваат. Во Македонија во текот на...

Здравје 26.11.20 | 19:42

СЗО и ЕЦДЦ: Да не го запоставиме ХИВ поради ковид

Бројот на луѓе кои живеат со недијагностициран ХИВ во Европа се зголемува и само во 2019 година, вирусот е дијагностициран кај повеќе од 136.000 луѓе, покажуваат податоците...

Свет 28.05.20 | 08:55

Од коронавирус починале повеќе Американци отколку за време на епидемијата на СИДА

Од коронавирусот починале повеќе од 100.000 луѓе во САД, иако во последно време се намали бројот на смртни случаи, а населението започна со делумно нормализирање на животот...

Здравје 02.12.19 | 17:31

Рекорден број заболени од СИДА во Македонија

Годинава во земјава се регистрирани најмногу случаи со ХИВ/СИДА. Според податоците од Институтот за јавно здравје во 2019-та има 57 новооткриени, 16 повеќе од лани. Меѓу...

Здравје 25.03.19 | 10:24

Во февруари еден починат од СИДА, пет новорегистрирани со ХИВ и еден заболен од сифилис

Во текот на месец февруари, регистрирани се вкупно пет нови случаи на ХИВ/СИДА и еден смртен случај од СИДА кај претходно евидентирано лице (од возрасната група од 30-39...