Ознака: шверц на дрога
Свет 15.06.22 | 08:33

Војната во Украина го пресече каналот за шверцување хероин од Авганистан

Лисабон, 15 јуни 2022 (МИА) – Руската инвазија на Украина влијаеше и на промената на патиштата за криумчарење дрога во Европа, предупреди агенцијата на Европската Унија. Директорот...

Црна хроника 26.01.22 | 17:05

Запленетa марихуана вредна 50.000 евра, разбиена шверцерска група, меѓу приведените и 82-годишник

МВР вчера пресече транспорт на марихуана, со вкупна тежина од 25,3 килограми, вредна 50.000 евра, при што се лишени од слобода М.А.(63), Д.К.(45) и Ј.К.(82). Во текот на јануари 2022...

Балкан 23.12.21 | 23:54

Црногорски бизнисмен и ќерка му шверцувале 1,2 тони кокаин, вреден над 100 милиони евра

Вишото државно обвинителство во Подгорица денеска соопшти дека поднело обвинение протв Будимир и Марина Крстовиќ, татко и ќерка, заради трговија со дрога. „По спроведената...

Црна хроника 15.12.21 | 20:15

Возачот на Невзат Бејта и лице блиско со Арафат Мухареми се фатени со 100 килограми дpoгa

Полицијата во гостиварско уништи меѓународната криминална група која со нелегална трговија со дрога го уништувала меѓународниот транспорт и запленила околу 100 килограми...

Црна хроника 14.04.21 | 13:27

Притвор за тетовецот кој дилаше кокаин со хамер

Постапувајќи по поднесена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишен жител на Порој...

Балкан 14.04.21 | 10:06

Никој не дошол по кокаинот: Имало заплена на половина тон, но немало апсење

Полицијата во Дубровник заплени рекордна количина кокаин. Според хрватските медиуми, станува збор за околу 500 килограми кокаин што бил транспортиран во контејнер со...

Балкан 10.04.21 | 20:15

140 килограми кокаин запленети во Драч

Во албанското пристаниште Драч во контејнер со банани се открени и запленети 140 килограми кокаин. Контејнерот пред 24 дена тргнал од Еквадор, а дрогата пакувана во 200...

Црна хроника 30.03.21 | 09:10

Поминал на Деве Баир, го фатиле на Ѓуешево – Шверцувал дрога во Бугарија, казната 100.000 евра и 10 години затвор

Македонец е приведен синоќа во Бугарија при обид да прошверцува 4,7 килограми марихуана на граничниот премин Ѓуешево, соопшти бугарската полиција. Возачот навел дека...

Балкан 10.02.21 | 19:13

Спектакуларно апсење во Црна Гора: Уапсени 24 лица за шверц на 2,5 тони марихуана

Во полициската акција „Замка“ спроведена во раните утрински часовиуапсени се 24 лица, организатори и членови на криминална организација обвинети за шверц на 2,5 тони...