Ознака: Шуто Оризари
Црна хроника 07.10.22 | 18:20

Не ѝ е прв пат да бега од дома: Исчезна малолетничка од Шутка

На 06.10.2022 во 23:00 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, Б.В.(37) од Скопје пријавила дека од домот се оддалечила нејзината малолетна ќерка Е.В.(16). Според пријхавата,...

Скопје 11.09.22 | 15:04

Жители на Шуто Оризари ќе протестираат пред Град Скопје

Системското игнорирање на општина Шуто Оризари од страна на Советот и раководството на Град Скопје не поминува незабележано од граѓаните. Токму затоа граѓаните на...

Скопје 07.05.22 | 10:37

Заигра метлата во Шутка, собрани 135 кубни метри кабаст отпад

Град Скопје заедно со екипите на јавните претпријатија и во координација со Општина Шуто Оризари успешно ја спроведоа работната пролетна акција на територија на оваа...

Скопје 04.05.22 | 19:03

Град Скопје и службите спроведуваат голема работна акција во Шуто Оризари

Градот Скопје заедно со градските јавни претпријатија и во координација со локалната самоуправа од вчера спроведуваат голема пролетна работна акција на подрачјето...

Здравје 01.04.22 | 15:44

Со карванот за вакцинација против ковид-19 во Шуто Оризари се вакцинирале 35 лица, а пред две недели само четворица примиле вакцина

За време на караванот за вакцинација против ковид-19 во Ново Село се вакцинираа педесетина лица во еден ден, во Шуто Оризари се вакцинираа вкупно 35 лица, а за споредба...

Скопје 23.03.22 | 16:41

Водовод отвори нов наплатен пункт во Шуто Оризари

ЈП Водовод и канализација – Скопје, со цел доближување на услугите до своите корисници, како и излегување во пресрет на барањата на жителите во oпштина Шуто Оризари,...

Здравје 21.03.22 | 14:23

Во Шуто Оризари почна карванот за вакцинација против ковид, утре е во Кратово

Со посета на Шуто Оризари, денеска почна карванот за вакцинација против Ковид-19, кој во следните две недели ќе опфати 14 општини низ државата. На настанот присуствуваше...

Скопје 09.02.22 | 14:30

Граѓаните во Шуто Оризари ќе добијат пункт за наплата на сметките од Водовод и канализација

Денес, директорот на ЈП Водовод и канализација – Скопје, Златко Перински оствари средба со Јаше Сефер, член на Управен одбор на ЈП Водовод и канализација – Скопје и...

Скопје 14.01.22 | 14:48

Градоначалникот на Шуто Оризари користел службено возило за релација Шутка-Град Скопје?

Има сомнежи дека градоначалникот на Шуто Оризари, како и за претседателот на Советот на општината, користеле службено возило за лични и приватни потреби, односно за...

Скопје 15.12.21 | 19:12

По шест месеци Шуто Оризари повторно нема гинеколог

По само шест месеци, жените од Шуто Оризари повторно останаа без матичен гинеколог, информираат од Иницијативата на жени од скопската населба. На ординацијата во која...

Црна хроника 20.11.21 | 19:11

Пронајдена почината жена во својот дом во Шуто Оризари

На 19.11.2021 во 14.20 часот во Полициското одделение Шуто Оризари од Итната медицинска помош било пријавено дека на подрачјето на Шуто Оризари во домот била пронајдена почината...

Скопје 29.10.21 | 20:22

Арсовска: Шуто Оризари ќе се развива рамномерно како сите останати скопски општини

На последниот ден од изборниот циклус за вториот круг локални избори за градоначалник на Град Скопје, кандидатката Данела Арсовска беше активна со теренските посети...

Скопје 10.10.21 | 14:08

Асан: Формираме ЈП за управување со отпад и културен дом „Есма Реџепова“ во Шуто Оризари

Нашата програма не е програма правена од пред компјутер, туку е програма од анализирање и работа на терен и затоа ги имаме најдобрите решенија за нашето Шуто Оризари,...

Скопје 07.10.21 | 22:56

Арсовска: Тука од Шуто Оризари повторно ќе покажеме дека Скопје се грижи за сите свои граѓани

Ќе ги поддржуваме лицата со попреченост, кои ќе добијат приоритет за вработување во градските институции. Тука сакам да го најавам и формирањето на Центар за жртви од...

Скопје 07.10.21 | 21:47

Арсовска од Шуто Оризари: Неработниците што само ветуваа, си заминуваат

Дали денес секоја улица во Шуто Оризари има водоводна и канализациона мрежа која ја ветуваа пред 4 години? Каде е новиот Културен дом со програма и буџет кој овој градоначалник...

Скопје 06.10.21 | 19:01

Арсовска од Шуто Оризари: Нереализирани ветувања го оставија Шуто Оризари во кал и без канализација, тоа се првите проблеми што ќе се решат

Независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва повторно е меѓу граѓаните и на теренската активност од врата на врата ја презентираше...

Скопје 01.10.21 | 22:13

ДУИ во Бутел и Шуто Оризари: Ромската заедница треба да биде рамноправна со другите

Предизборната кампања ДУИ ја продолжи во Бутел и Шуто Оризари. Носителката на листата на кандидати за советници во Ш.Оризари, Имране Рамадани рече дека бараат поддршка...

Скопје 29.09.21 | 12:49

Ана Петровска: Градот и државата не треба да заборават дека Шуто Оризари е дел од Скопје

Нов асфалт врз стариот, а нема атмосферска канализација, градење и легализација на куќи без Детален урбанистички план, до повеќето куќи нема пристап за противпожарно...

Скопје 17.08.21 | 20:10

Чамец заплови по улиците на Шутка по денешниот краткотраен пороен дожд

Краткотрајниот пороен дожд кој попладнево го зафати Скопје ги остави под вода улиците на Шуто Оризари. Жителите на Општината се пошегуваа на своја сметка, а еден од...

Македонија 19.07.21 | 08:18

Mакрадули во Шутка: Ќе ја посети поштата

Генералниот директор на Пошта на Република Македонија Јани Макрадули денеска ќе ја посети единицата на поштенската мрежа 1013 Шуто Оризари во Скопје. Од Пошта...