Ознака: шутка
Македонија 09.01.20 | 11:44

За Обвинителството, Теофиловски нема имунитет, бараат спроведување во Шутка

Имунитетот на Зоран Теофиловски се проблематизира од страна на Обвинителството, кое бара судијата на претходна постапка да се произнесе по нивниот предлог Теофиловски...

Црна хроника 27.11.19 | 11:28

Боки 13 задржан на интензивна нега

Првообвинетиот во “Рекет” Бојан Јовановски -Боки 13 од вчера e задржан на интензивна нега во болницата 8-ми септември, објави Канал5. Боки 13 ноќта ја поминал под лекарски...

Црна хроника 21.11.19 | 13:24

Боки 13 не се жали на условите во затвор, тврдат советниците на Народниот правобранител

Повеќе од четири часа советници од кај Народниот правобранител Иџет Мемети вчера разговарале со Бојан Јовановски во затворот во Шутка, дознава ТВ21. Ова следува откако...

Црна хроника 08.10.19 | 17:30

Боки 13 добил инфузија и повторно е во Шутка

Првоосомничениот во случајот Рекет, Бојан Јовановски добил инфузија во болница и повторно е во затворот во Шутка. Тој денеска наместо да даде исказ пред обвинителката...

Црна хроника 17.09.19 | 12:27

Пензиониран психијатар ја лекува Катица Јанева во Шутка

Адвокатката на Катица Јанева која е во притвор за Рекет, вчера за ТВ 21 соопшти дека поранешната специјална јавна обвинителка е во лоша состојба, МКД.МК, дознава дека...

Македонија 18.08.19 | 23:39

Рахиќ демантира: Боки 13 не примил инјекции ниту барал преместување на психијатрија

Есад Рахиќ директорот на затворот во Шутка, каде се наоѓа Бојан Јовановски, еден од притворените за случајот „Рекет“ ги демантира информациите објавени во српски Курир...

Македонија 29.07.19 | 13:22

Бојан Јовановски од Шутка пренесен во болница

Бојан Јовановски првоосомничен во случајот „Рекет“ денеска е пренесен на скопските клиники поради испитувања за закажана операција од претходно, објави „Фокус“. ...

Црна хроника 17.07.19 | 14:45

Рахиќ: Хашкото одделение не е тоа што било, потребна е реконструкција на затворот

Условите во т.н. хашко одделение се далеку од називот кој им е даден, а кој алудира на некаква поголема комоција за притворениците, но сепак се подобри од останатите делови...

Црна хроника 17.07.19 | 11:42

Еве како изгледа собата на Боки 13 во “Шутка“

Поради безбедносни и здравствени причини притворениот Бојан Јовановски, познат како Боки 13 е сместен во Хашкото одделение во затворот. Притворското одделение може...

Скопје 22.05.19 | 13:31

Затворениците во „Шутка“ ќе вежбаат фитнес

Скопската компанија „МСА Компани“ на КПУ. „Скопје“ му донираше фитнес опрема и реквизити за рекреација на отворен простор. Ова е уште еден чекор во насока на подобрување...

Македонија 30.04.19 | 21:10

Заев од Шутка: Од Берлин носам вести, НАТО и ЕУ не се мачкаат на леб, но носат леб

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со граѓани во скопската општина Шуто Оризари, повика на масовна излезност на 5 мај и успешни претседателски избори. Пред неколку...

Македонија 25.02.19 | 18:45

Директорот на истражниот затвор Шутка не поднесе оставка иако ја најави

Директорот на истражниот затвор Шутка, Ѓоко Котевски не поднесе оставка иако ја најави, информира Сител. Тој вети дека денеска ќе го напушти директорското место, во...

Македонија 22.02.19 | 11:51

Котевски: Барањето на премиерот за моја оставка ќе биде реализирано

Бaрањето на премиерот е конечно и тоа ќе биде реализирано, изјавил за Плусинфо директорот на затворот „ Шутка“ Ѓоко Котевски откако премиерот Зоран Заев во изјава за...

Македонија 21.02.19 | 20:17

Директорот на Шутка: Ќе направиме се ваквите инциденти да не се повторат во иднина

Ексминистерот Миле Јанакиески по извршените лекарски прегледи во болницата „8 септември”, бил вратен во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари потвди директорот...

Црна хроника 01.02.19 | 14:23

Што се случи таа вечер во Шутка? Пратеникот Ибраимовски побара одговори од МВР за инцидентот

Пратеникот од Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибраимовски денеска на прес-конференција изрази жалење за инцидентот што се случи деновиве во Шуто...

Црна хроника 01.02.19 | 13:36

Спасовски: Двајцата полицајци биле приватно во Шуто Оризари

Двајцата вработени во МВР за кои е одреден притвор во врска со настанот во Шуто Оризари од 28 минатиот месец во моментот кога се случил инцидентот не биле на служба во...

Црна хроника 31.01.19 | 16:12

Притвор за двајца вработени во МВР за настанот во Шуто Оризари

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривична пријава од Министерството за внатрешни...