Ознака: шутка
Македонија 21.08.21 | 12:25

Струја ќе ми ги утeпa децата, се пожали жител на Шутка – населбата, улиците и домовите пливаат во вода

Голем дел од Шутка е под вода по поројните дождови кои утрово го зафатија Скопје, а водата навлезе и во домовите на жителите на оваа скопска населба кои во голем број...

Македонија 11.07.21 | 12:41

Одбраната на Камчев потсетува на неговата лоша здравствена состојба и на тоа што се уште е во Шутка

Вишото јавно обвинителство пред два дена ја прифати гаранцијата која г-динот Јордан Камчев ја понуди како замена на затворскиот, со поблага мерка, домашен притвор оценувајќи...

Македонија 04.06.21 | 17:30

Апелација го пушти Рашковски да се брани од слобода без понудената гаранција од половина милион евра

Апелациониот суд денеска донел одлука да ја прифати жалбата и да го ослободи од притвор поранешниот генерален секретар на владата Драги Рашковски. Претходно беше потврдена...

Црна хроника 07.05.21 | 10:55

Рашковски во Шутка јаде затворска храна, но му носат и од дома

Драги Рашковски од приемното одделение, пред пет дена е преместен во друга ќелија. Од затворот велат дека тој не е сместен со друго лице, со одобрение од судот. Директорот...

Црна хроника 14.03.21 | 17:07

Камчев однесен во притвор во Шутка

Судија по претходна постапка, попладнево по три часовен распит, определи 30-дневна мерка притвор за бизнисменот Јордан Камчев, кој веќе заминал во Шутка. Утрово тој беше...

Црна хроника 01.03.21 | 14:07

Гарантирана му е безбедноста: Изготвен безбедносен план за Мијалков во затворот во Шутка

Директорот на Управата за извршување санкции, Марјан Спасовски, изјави дека притворениот Сашо Мијалков се наоѓа во истражниот затвор – Скопје до правосилноста на...

Црна хроника 28.02.21 | 16:43

Мијалков сам во „Шутка“ поради изолација од коронавирус

Некогашниот шеф на полицијата, во петокот беше спроведен во затворот „Шутка“ откако обвинителството за него побара притвор по соопштувањето на пресудата за случајот...

Македонија 26.02.21 | 12:38

Мијалков отиде во Шутка наместо дома

Судот го прифати барањето на Обинителството Сашо Мијалков да одиво истражниот затвор „Скопје“, односно мерката куќен притвор му се заменува со ефективен притвор. Построга...

Македонија 16.12.20 | 08:27

Затворите „Шутка“ и „Идризово“ добија нови директори

По предлог на Владината Комисија за именување Владата прифати Сања Лукаревска да ја именува за директор на Управата за јавни приходи, орган во состав на Министерството...

Црна хроника 14.11.20 | 20:10

Внимавајте ако одите во Шуто Оризари: Масовно се крадат акумулатори и радија од возила

Денеска полициски службеници од СВР Скопје-ЕВР ОКР Чаир ги приведоа А.И. (18) и Ш.М. (26) од Скопје поради извршени 16 тешки кражби во возила на територијата на општина Шуто...

Македонија 31.10.20 | 11:21

Боки излезе, но во Шутка влезе татко му Миле

По 15 месеци поминати во притвор, вчера од истражниот затвор „Скопје” излезе Бојан Јовановски и замина во домашен притвор. Апелација ја прифати жалбата на неговиот...

Црна хроника 20.10.20 | 15:51

Затвореник пронајден мртов во затворот во Шуто Оризари

МВР извести дека во затворот Шутка, било најдено починато 52-годишно лице, а медицинска помош констатирала смрт без траги на насилство. На 19.10.2020 во 06.50 часот било пријавено...

Црна хроника 20.10.20 | 15:50

Пукање во Шутка: Излегле од автомобил и испукале неколку куршуми во воздух

Вчера 19.12 часот било пријавено дека во Скопје, на подрачјето на Шуто Оризари, А.М.(19) од Скопје, поради недоразбирање во сообраќајот, бил физички нападнат од три лица, кои...

Македонија 17.10.20 | 08:25

Го шетаат од болница во затвор и назад: Боки е пак во Шутка

Бојан Јовановски од пред неколку дена повторно е во затворот во Шутка. Иако неговата здравствена состојба е лоша тој упорно се држи во Истражниот затвор. Таму нема никакви...

Македонија 20.06.20 | 14:58

Кривична пријава за поткyпyвaчот од Шутка!

Единица за економски и компјутерски криминал во МВР вчера постапи по допрен глас односно по објавите на повеќе интернет портали, каде е пласиран видео клип со наслов...

Македонија 19.06.20 | 14:09

Фатени на дело: СДСМ дели пакети и 1.700 денари во Шутка и прави списоци на кои заокружува „сигурни гласачи“

Потпкупот на СДСМ пред избори продложува.Власта е фатена на дело во Шутка како дели пакети помош  и пари на граѓани на насебата. Ромите при тоа мора да потпишат изјава...

Скопје 05.05.20 | 15:48

Пазарот во Шутка повторно отворен

По 45 дена од вчера повторно е отворен пазарот „Eвропа“ во Шуто Оризари. Одговорните лица на овој пазар информираат дека повторно е направена дезинфекција на целиот...

Црна хроника 10.04.20 | 09:45

Медицински екипи се во затворот во Шутка да земат брисеви од притворениците и персоналот

Министерството за здравство информира дека по сознанието дека во Истражниот затвор во Шутка почина еден притвореник кај кого постмортем е докажано присуство на коронавирус,...

Црна хроника 09.04.20 | 15:23

Затвореникот кој почина во Шутка бил позитивен на Ковид-19

На затвореникот кој вчера почина во затворот во Шутка постмртно му бил дијагностициран коронавирус, соопшти на денешната прес-конференција министерот за здравство...

Скопје 10.02.20 | 12:45

По 100.000 денари за опожарените семејства од Шутка

Советот на Град Скопје на утрешната седница ќе одлучува за доделување парична помош за шесте семејства чии домови беа опожарени во пожарот што се случи минатиот месец...