Ознака: шума
Економија 25.04.20 | 10:31

Во време на полициски час се пустоши шумата во Октиси

На социјалните мрежи се појави видео на кое се прикажува исечена и опустошена шума во планината во близина на селото Октиси. Во време на полициски час на цела територија...

Калеидоскоп 12.02.20 | 22:44

Шума посветена на Калина и Александар

Десетина волонтери, вљубеници во природата од еколошката групација „Зелена сила“, засадија 400 садници бреза, чемпрес, јавор, јасен и бел бор, донација од ЈП „Македонски...

Македонија 04.11.19 | 22:37

Масакр на Јабланица, бесправно исечени 2.500 букови стебла

Шумската полиција откри голема површина на бесправно исечени стебла од висока букова шума во Шумската стопанска единица „Јабланица“ Струшко во оддел 3, кој според...

Калеидоскоп 27.08.19 | 16:52

Илјадници дрва изгорени, а Манастирот остана недопрен

Во последнов време сведоци сме на стравични пожари ширум светов кои изгореа илјадници дрвја. Но, во Евија се случи чудо. Ова е сцена од дел од изгорената шума во Евија. Дрвјата...

Калеидоскоп 17.05.19 | 19:27

Двегодишно дете пронајдено живо откако со денови лутало во шума полна со мечки и којоти

Двегодишното дете Кенет Хауард од Кентаки било пронајдено по тридневна потрага по него, откако тоа излегло од својот дом. Детето било гладно и дехидрирано, а спасувачите...

Црна хроника 01.04.19 | 12:36

Над 50 хектари шума зафатени во пожарот кај кочанското село Цера на Осоговските Планини

Во пожарот што ги зафати падините на Осоговските Планини кај кочанското село Цера досега изгореа над 50 хектари со букова и борова шума. Пожарникарите од Територијалната...

Црна хроника 18.03.19 | 19:15

Шумски пожар во струшкото село Делогожда

Голема површина ниско стеблеста шума гори на планината Караорман над струшкото село Делогожда. Територијалната против-пожарна единица, како што информира заменик...

Калеидоскоп 29.01.19 | 21:24

Тригодишно дете две ноќи само во шума: Ме чуваше мечка

Кеси Хатвеј, тригодишно момче кое преживеа две ноќи на студ во шума, вели дека го чувала мечка. Спасувачите го прoнашле момчето во трнлива грмушка во округот Кравен, во...