Ознака: шпански скали
Скопје 15.10.21 | 11:36

Општина Центар ја активира банкарската гаранција за изградбата на Шпански скали

Согласно Договорот за отуѓување на земјиштето склучен 11.11.2013 година помеѓу Министерството за транспорт и врски и ДТПУ Амадеус Девелопмент ДООЕЛ Скопје за изградба...

Македонија 09.07.21 | 12:01

Судењата за предметите на СЈО се враќаат од почеток: „Талир“, „Траекторија“ и „Шпански скали“ ќе почнат одново

Сите судења каде судија е Горан Бошевски или е дел од судечкиот совет се одложени до назначување на нов судија, информираат од Основниот кривичен суд. Денешното рочиште...

Скопје 05.05.21 | 09:19

Тасевски: Оние кои коси корнеа против Шпанските скали, денес гувеат ко млади бремени невести за противпожарните

Коментирајќи ја набавката на противпожарни скали на Град Скопје, актерот Сашо Тасевски вели: Во времето на Коце имаше Шпански скали. Во времето на Шилегов има противпожарни...

Македонија 23.03.21 | 11:39

„Шпански скали“ никако да почне

Денешното рочиште за судскиот предмет ,,Шпански скали” се одложи заради изолација на еден од обвинетите. Следното рочиште за овој случај е закажено на 6 април. Како застапник...

Македонија 09.02.21 | 11:26

Почна судењето за „Шпански скали“, Јанакиески рече дека не се чуствува виновен

Поради истек на 90 дена од последното одржано рочиште денешното судење за предметот „Шпански скали” почна одново. Прво обвинетиот поранешен министер за транспорт и...

Македонија 02.12.20 | 08:15

„Шпански скали“ никако да почнат: Предметот за кој Јанакиески е во притвор одложен дури за во февруари

Случајот „шпански скали“ за кој на Миле Јанакиески му е одреден притвор повторно е одложен. Следното рочиште ќе се одржи дури во февруари следната година. Во февруари...

Македонија 30.09.20 | 16:23

Целта е да се држи во притвор: Јанакиески бара продолжување на судењето за „Шпанските скали“, судот игнорира

Во македонското судство се е можно па така и обвинето лице за кое е одредена мерка домашен притвор да бара од судот почести рочишта, но судот тоа барање да го игнорира. Поранешниот...

Македонија 09.09.20 | 12:36

Јанакиески 15 месеци е во притвор за „Шпански скали“, а судењето никако да започне

Поранешниот министер за транспорт Миле Јанакески 15 месеци е во притвор за случајот „Шпански скали“ кој никако да започне.На последното рочиште поради покачена температура...

Скопје 28.08.20 | 21:33

Реагира одбраната: Ниту еден орган не утврдил било каков проблем со купопродажбата на земјиштето за т.н „Шпански скали“

Од одбраната на дел од обвинетите во предметот познат во јавноста под името ,,Шпански скали” реагираат на натписите во дел од медиумите, а поврзани со изјавите на некои...

Црна хроника 18.05.20 | 18:40

Јанакиевски: Започнува судски процес поради таргетирани личности, а не поради сторени кривични дела

Обвнителниот акт е неоснован и им се суди на таргетирани личности, рече Миле Јанакиевски во воведниот говор за предметот познат како Шпански скали каде одговара дека...

Црна хроника 28.02.20 | 15:39

Прифатен обвинителниот акт за „Шпански скали“

Советот за оценка на обвинителен акт го прифати во целост обвинителниот акт во јавноста познат како „Шпански скали“ против 11 лица, информираат од Основниот кривичен...

Црна хроника 13.12.19 | 20:19

Обвинителен акт против 11 лица во предметот „Шпански скали“

По сеопфатна истражна постапка што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја започна во јуни годинава, надлежниот јавен обвинител...

Македонија 13.09.19 | 22:43

Договорот за „Шпански скали“ сè уште не е раскинат, па влакно не им фали на актуелните министри

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали може политичка...

Македонија 13.07.19 | 18:05

Ќе дојде ден кога членот 353 став 5 од Кривичниот законик ќе почне да важи за тие во власта

Власта врши политички прогон врз опозицијата бидејќи сфатиле дека ВМРО-ДПМНЕ не може да го победат на избори и бидејќи ја губат довербата кај граѓаните, решиле да ја...

Македонија 08.07.19 | 15:53

Вистината ќе излезе на виделина, но дали Миле ќе ја дочека здрав и читав

Деветти ден од притворањето на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески – деветти ден тој  штрајкува со глад во истражното оделение во затворот...

Македонија 29.06.19 | 19:01

Михајловски: Зошто се бира петок за притвор?

Петок е најубав ден за реализација на мерката „притвор со изживување за 10+“, пренесува Фејсбук статус членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски. Ништо...

Македонија 29.06.19 | 14:07

Груевски: Апсења за дефокусирање од рекетот, криминалот, неработењето и предавствата на власта

“Со што и да ја покриваш нечистотијата, таа сепак останува нечистотија.“ Фјодор Достоевски Вчерашното апсење како и сите претходни кон лица од опозицијата се политички...

Македонија 28.06.19 | 23:06

Нов притвор за Јанакиески и за уште седум приведени

Нов притвор за екс министерот Миле Јанакиески, одлучи вечерва судот. Тој според Обвинителството за организиран криминал и корупција е осомничен дека ја оштетил државата...

Македонија 28.06.19 | 21:27

За две од осомничените мерки на претпазливост место притвор

Две од десетмината осомничени, кои утринава беа уапсени по наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, добија мерки на претпазливост место притвор....

Македонија 28.06.19 | 21:22

Мицкоски: Ќе одиме до крај, сè до конечен пораз на деспотот, кој е на колена

По денешното приведување на повеќе лица меѓу кои и Димитар Димовски член на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ и Дејан Митревски, претседател на општински комитет на оваа...