Ознака: Шкаљарски клан
Балкан 14.03.22 | 15:34

Ја пресретнале жена му додека му одела во посета: Луѓе на Веља Невоља сакале во затвор да го отрујат „Шкаљарецот“ Вукотиќ

Четворица соработници на Вељко Беливук, се осомничени дека на 6 декември 2019 година се обиделе да го отрујат со цијанид припадникот на Шкаљарскиот клан, Јован Вукотиќ,...

Балкан 14.02.22 | 16:15

Шефот на Шкаљарскиот клан, „Македонецот“ Вукотиќ бил екстрадиран како водачите на „ Ал Каеда“

Јован Вукотиќ, водач на Шкаљарскиот пред точно две години беше депортиран од Србија во родната Црна Гора откако претоходно беше уапсен во Турција со македонски пасош...

Македонија 23.01.22 | 13:03

Не е само Звицер: Maкедонски пасоши добија и Седат Пекер, водачот на „Шкаљарците“ Вукотиќ и на италијанската „Ндрангета“

Откако српските власти објави дека водачот на Кавачкиот клан Радоје Звицер подготвувал атентат врз претседателот Александар Вучиќ, македонското МВР побрза да објави...

Балкан 17.01.22 | 12:13

Од кушумите кои пукале од огнот едвај се стигнало до автомобилот: Во експлозијата загинал Јасминко Шаховиќ од Шкаљарскиот клан

Во ескплозијата која се случила утрово во подгоричката населба Толоши, загинал 42-годишниот Јасминко Шаховиќ од Цетиње, дознава порталот Побједа. Автомобил експлодира...

Балкан 30.12.21 | 12:49

Дали го користеле македонскиот пасош: Интерпол издаде потерница за водачите на Шкаљарскиот и Кавачкиот клан

На потерница издадена од српското МВР за кои трага и Интерпол се наоѓаат неколку лица за кои постои сомнеж дека имаат и македонски пасош. Еден од нив е водачот на Кавачкиот...

Балкан 30.11.21 | 10:00

Борба до истребување: Досега се убиени 105 „Шкаљарци“ и 140 “Каваци“

Клановите од Котор „Кавачки“ и „Шкаљарски“  седум  години воделе војна до истребување, поради кражба на кокаин, а според специјалното државно обвинителство на Црна...

Македонија 21.09.21 | 08:48

Заев не знае кој е водачот на Шкаљарскиот клан Јовица Вукотиќ, кој самиот призна дека има македонски пасош на име Георги Андонов

Премиерот Зоран Заев на вчерашниот дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски беше прашан за неговите информации за давањето на пасоши на двата најпознати црногорски...

Балкан 20.09.21 | 10:00

ФБИ тргнува да го уништи Шкаљарскиот и Кавачкиот клан, ќе се испитува и поврзаноста на властите на Црна Гора

Американскиот ФБИ го смести црногорскиот криминал на листа на транснационални организирани криминални групи од посебен значај кои вршат кривични дела и предизвикуваат...

Балкан 25.08.21 | 08:50

Распишана потерница за Вукотиќ: Дали водачот на Шкаљарскиот клан избега со македонскиот пасош?

Црногорските медиуми објавија дека е распишана потерница по Јовица Вукотиќ, водачот на Шкаљарскиот клан. Потерницата ја издаде Центарот за безбедност во Црна Гора...

Балкан 09.08.21 | 11:59

Заедно шверцуваа 400 килограми кокаин: Шкаљарскиот клан се обедини со „Пинк Пантер“ во Шпанија

Шкаљарскиот клан заедно со цроногорскиот огранок на „Пинк Пантер“ се теретат за 400 килограми чист кокаин во Шпанија. Двете група се обединети во Шпанија и тоа претставува...

Македонија 13.06.21 | 13:05

Колумбија на Балканот: Власта не ги запоставувала ни „Шкаљарците ни „Каваците“ кога делела македонски пасоши

Откако пред неколку дена медиумите објавија нова листа на нарко босови oд регионот кои добиле македонски пасош, станува јасно дека власта подеднакво се грижела сите...

Балкан 09.06.21 | 08:55

Не постои ниту една фотографија од „Шкаљарецот“ Игор Вукотиќ кој има македонски пасош: Обичен сметководител со исто име морал да го смени идентитетот

Игор Вукотиќ, брат на водачот на Шкаљарскиот клан Јовица Вукотиќ важи за мистериозна личност на Балканот. Кога ќе се впише неговото име во пребарувачите се појавуваат...

Балкан 12.05.21 | 13:30

Цело раководство на Шкаљарскиот клан е со македонски пасоши

Откако беше обелоденето дека замениците водачи на црногорскиот Шкаљарски клан, Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ имале македонски пасоши, веќе станува јасно дека цело...

Балкан 12.05.21 | 09:37

Кои се Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ: Убиените Црногорци со македонски пасош прошверцувале кокаин во вредност од над 300 милиони евра

Убиството кое го потресе регионот се случи на 19 јуни минатата година во Атина. Тогаш беа убиени Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ, водачи на озогласениот Шкаљарски клан....

Македонија 11.05.21 | 20:32

Убиените „Шкаљарци“ во Атина стигнале со македонски пасоши, Албанец пак си купил пасош со женско име

Двајца припадници на црногорскиот шкаљарски клан, Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ, кои во јануари минатата година беа изрешетени во Атина, биле дел од групата од 214...

Балкан 23.03.21 | 14:32

„Шкаљарците“ сакале да прошверцуваат еден тон кокаин со глисер преку Дунав

Двајца српски државјавни се фатени во обид да прошвергуваат еден тон кокаин од Романија во Србија. Тие „робата“ сакале да пренесат со чамец преку Дунав. Тоде Крстиќ...

Балкан 12.11.20 | 15:03

Убиле член на Шкаљарскиот клан, но направиле фатална грешка: Купиле брендиран качкет по кој полицијата ги препознала

Шпанските истражни органи откриваат дека тројца српски државјани обвинети за убиство на Марко Перуничиќ, близок до Шкаљарскиот криминален клан биле откриени според...

Балкан 24.10.20 | 12:01

Добил пола милион евра за убиство на шефот на шкаљарскиот клан, а од безбедносни причини користел македонски пасош

Платениот убиец од Никшиќ, Петар Мујовиќ, кој беше уапсен пред три дена, на полициското рочиште призна дека му биле исплатени половина милион евра за убиството на водачот...

Балкан 20.08.20 | 12:05

Сменил страна: Работел за „Шкаљарците“, сега дава информации на Кавачкиот клан

Ликвидациите на членови на црногорската мафија кои се случија во претходните неколку месеци се дело дело на 37 годишниот Саво. Л. Но тој не е непосреден извршител на егзекуциите...

Балкан 22.01.20 | 08:47

Срби ги убиле „Шкаљарците“?

Грчката полиција е на добар пат да ги открие убијците на водачите на „Шкаљарскииот“ клан.Тие се сомневаат дека дошле од Србија и оти неколку денови престојувале во...