Ознака: шар планина
Сервиси 15.10.19 | 11:39

Дел од Шар Планина соголен од неконтролирана сеча

На Шар Планина се сечат илјадници дрва, алармира алпинистот и фотограф од селото Бозовце, Шахин Фазлија. Тој речиси секоја недела оди на една туристичка локација во...

Црна хроника 20.08.19 | 12:38

Дефект, па влошена состојба: Браќа од Скопје доживеаја драма на Шар Планина

Двајца браќа од Скопје кои со мотоцикли вчера тргнале да се искачуваат на Титов врв, но заталкале на Шар Планина, ноќеска се спасени од полициски службаници од станицата...

Калеидоскоп 27.07.19 | 10:57

Погледнете како изгледа блиска средба со мечки: Двајца велосипедисти на Шар планина вешто се извлекле

Овие двајца момци доживеале едно необично искуство на Шар Планина. Имено, додека ги возеле своите велосипеди, на само неколку метри од нив се појавуваат две мечки. Тие...

Балкан 26.01.19 | 18:22

Косовски заменик-министер загина во лавина на Шар Планина

Заменикот министер за дијаспора нна Косово, Ариан Даци, загина во лавина во Брезовица, јавуваат приштински медиуми на албански јазик. Несреќатата се случича во близина...

Балкан 31.12.18 | 12:28

Германски турист спасен од смрзнување на Шар Планина

Германски државјанин се загубил вчера во околината на месноста и скијашкиот центар Брезовица на косовската страна од Шар Планина, каде што излегол да се скија, но заскитал...