Ознака: Шангај
Калеидоскоп 30.06.22 | 14:12

„Дизниленд“ во Шангај отворен по три месеци пауза поради новиот бранот на корона

Повеќе од илјада луѓе го посетија забавниот парк на „Дизни“ во Шангај, по тримесечното неработење поради новиот бран на корона вирусот. Посетителите се вратија со...

Свет 25.06.22 | 16:55

Шангај прогласи победа над коронавирусот

Комисијата за образование во Пекинг објави дека сите основци и средношколци во главниот град на Кина можат да се вратат на индивидуални часови. Властите во Шангај прогласија...

Свет 10.06.22 | 23:09

Шангај: 11 новозаразени ќе затворат над 15 милиони луѓе во строг карантин

Само една недела по завршувањето на двомесечниот карантин, Шангај најави нови ограничувања и програми за масовно тестирање. Мерките воведени вчера за областа Минханг...

Свет 10.06.22 | 21:10

Карантинот во еден кварт во Шангај го запре растот на цените на нафтата

На лондонскиот пазар цената на барел падна за 57 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 123,01 долар. Вчера ја затвори трговијата со плус од 3,01 долари. На американскиот...

Свет 16.05.22 | 16:03

Во Шангај ширењето на коронавирусот е ставено под контрола, но милион луѓе уште се во карантин

Во поголемиот дел од Шангај е запрено ширењето на коронавирусот, а нешто помалку од еден милион луѓе сè уште се во карантин. Градот постепено се отвора, соопштија денеска...

Свет 08.05.22 | 16:08

Ковид-лудило во Шангај: Старец го извадиле во мртовечки ковчег, а потоа сфатиле дека не е мртов

Еден постар жител на Шангај по грешка беше прогласен за мртов и одведен во мртовечница во ковчег, нов пример за хаосот на бруталните мерки на Ковид во кинески град каде...

Свет 03.05.22 | 12:18

Здравствените власти на Шангај дозволија на поголем број луѓе да ги напуштат своите домови

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шангај продолжува благо да се намалува. Шангај вчера пријави 274 случаи на Ковид преку локална трансмисија, како и 5.395 локални...

Свет 18.04.22 | 10:41

Во Шангај, регистрирани три смртни случаи од коронавирус во новиот бран

Кинеските власти денеска пријавија три смртни случаи од Ковид-19 во Шангај, први откако беа воведени последните ограничувања кон крајот на март. Во соопштението објавено...

Свет 16.04.22 | 14:11

Во Шангај рекорден број заразени, се повеќе кинески градови воведуваат мерки

Рекорден број на луѓе заразени со Ковид-19 беа регистрирани денеска во Шангај, а другите кинески градови воведоа ограничувања според методот „брзо чистење“ што го користи...

Свет 13.04.22 | 10:33

Раст на бројот на ковид инфекции во Шангај и покрај локдаунот

Во пораст е бројот на ковид инфекции во Шангај и покрај локдаунот од големи размери, соопштија денеска официјални лица, јави ДПА. Евидентирани се 26.330 нови случаи во текот...

Свет 13.04.22 | 10:31

Во пораст бројот на ковид инфекции во Шангај и покрај локдаунот

Во пораст е бројот на ковид инфекции во Шангај и покрај локдаунот од големи размери. Евидентирани се 26.330 нови случаи во текот на вчерашниот ден, се наведува во денешниот...

Свет 13.04.22 | 09:07

Карантинот во Шангај контрапродуктивен, рапидно расте бројот на асимптоматски случаи

Во пораст е бројот на ковид инфекции во Шангај и покрај локдаунот од големи размери, соопштија денеска официјални лица, јави ДПА. Евидентирани се 26.330 нови случаи во текот...

Свет 12.04.22 | 09:20

Дел од американскиот конзуларен персонал заминува од Шангај поради Ковид-19

Стејт департментот синоќа им нареди на сите неопходни владини службеници да го напуштат Конзулатот во Шангај поради зголемениот број на заразени со Ковид-19 и кинеските...

Свет 11.04.22 | 17:11

Шангај ќе ги олесни рестриктивните мерки и покрај зголемениот број случаи на коронавирус

Властите во Шангај денеска ќе започнат со олеснување на „затворањето“ во некои области, и покрај тоа што пријавија рекордни над 25.000 нови случаи на коронавирус во најнаселениот...

Патувања 07.04.22 | 17:39

Македонци заробени во карантинот во Шангај: Платено ми е неработењето, ама ексик нека е

Кина вчера го регистрира највисокиот дневен ковид-биланс од почетокот на пандемијата, со пријавени над 20.000 новозаразени во 24 часа. Повеќе од 80 отсто од новите позитивни...

Економија 28.03.22 | 15:31

Карантинот во Шангај ги урна цените на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата во светот денеска паднаа откако Кина поради случаи на коронавирус го стави во карантин цел Шангај, важен финансиски и производствен центар. Цените...

Свет 28.03.22 | 12:57

Шангај од денеска во карантин поради Ковид-19

Кина денеска го става Шангај во карантин, еден од најголемите градови во земјата со околу 26 милиони жители, како дел од стратегијата за борба против Ковид-19. Финансиската...

Свет 11.03.22 | 11:11

Се затвораат училиштата во Шангај поради коронавирусот

Во Шангај од утре се затвораат сите училишта, учениците ќе мора да ги следат часовите преку интернет. Нема да бидат отворени ниту градинките, ниту предучилишните установи. Таквата...

Калеидоскоп 01.11.21 | 12:09

Затворен Дизниленд во Шангај поради заразен посетител со Ковид-19

Забавниот парк Дизнилед во Шангај денеска е затворен откако е откриен коронавирус кај еден посетител. Не е соопштено кога повторно ќе биде отворен забавниот парк. Кина...

Свет 25.07.21 | 19:26

Македонец во Шангај раскажува за тајфунот: Имаме наредба да не излегуваме, некои со пливање стигнуваат до домовите

Македонец кој работи во Шангај раскажува како изгледа еден под опасност од тајфунот Ин-Фа кој дува со брзина од 137 километри на час.  Драган Миленковиќ за „Република“...