Ознака: шамарите во Центар
Македонија 29.09.20 | 14:45

Миланов не е задоволен од пресудата за Јанакиески, најави жалба

Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов не е задоволен од пресудата за случајот „Насилство во Центар“ затоа што во завршните зборови бараа ослободителна пресуда,...

Македонија 29.09.20 | 12:21

Година и пол затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески во случајот „Насилство во Центар“

Поранешниот премиер Никола Груевски е прогласен за виновен во обвиненеито за случајот „Насилство во Центар“ и осуден на затворска казна од една година и шест месеци,...

Македонија 29.09.20 | 12:10

ВО ЖИВО: Пресуда за ,,Насилство во општина Центар”

Следете го во живо рочиштето на кое ќе биде објавена пресудата за случајот со насилствата пред Општина Центар во 2013 година:

Македонија 29.09.20 | 10:07

Се расправал со постари госпоѓи, па тресел ограда – за ова му се суди на Даниел Тримпуновски

Во судот денеска ќе биде изречена пресудата за случајот за „насилство во општна Центар“ иако Миле Јанакиески вчера попладне го имаше завршниот збор, а пред само неколку...

Македонија 29.09.20 | 09:24

Како што имаше ослободителни пресуди за демолирање и напад, така и обвинетите во „Општина Центар“ очекуваат ист третман од судот

Обвинетите во случајот „Нереди пред Општина Центар“ пред денешната завршница на судскиот очекуваат ист аршим и ослободителна пресуда, бидејќи низ досегашните рочишта...

Македонија 28.09.20 | 15:27

Јанакиески: Го праша ли Обвинителството Груевски дали ме сметал за близок соработник?

Сведокот Томислав Лазаров даваше наменски и лажен исказ за да се спаси себеси. Тој е „Нинџа 2“, истакна обвинетиот Миле Јанакиески во завршните зборови за случајот...

Македонија 28.09.20 | 12:52

Миланов до судијата: Подметнато ви е кукавичко јајце!

Каква е оваа фарса и оваа глума, го запраша адвокатот Еленко Миланов судијата Душан Јосифовски во завршните зборови за случајот со насилствата пред општина Центар. Миланов...

Македонија 28.09.20 | 12:19

Миланов: Да беше Јанакиески близок соработник на Груевски, немало да биде прислушкуван

Адвокатот Еленко Миланов нагласува е чудно што Обвинителството во завршните збор го измени обвинителниот предлог во неколку битни елементи. Во новото обвинение го...

Македонија 28.09.20 | 11:40

Дангов: За да се вештачи аудио разговор треба да се има оригиналната снимка, а не копија

Бранителот на Миле Јанакиески, Димитар Дангов во својот завршен збор се задржа на неколку моменти кои би можеле да влијаат на одлуката на судот. За настаните пред општина...

Македонија 28.09.20 | 10:42

Одбраната на Јанакиески бара повлекување на обвинението против него бидејќи нема никакви докази

Димитар Дангов, бранител на Миле Јанакиески бара повлекување на обвинението против него во случајот за настаните пред општина Центар во 2013 година. Адвокатот е убеден...

Македонија 28.09.20 | 08:15

За настаните пред општина Центар само Миле Јанакески остана да одговара

Со денешните завршни зборови за настаните пред Општина Центар од 2013 година конечно завршува овој случај. На општо изнанадување Обвинителката Фатиме Фатаи во четвртокот...

Македонија 27.09.20 | 19:18

„Насилство во Центар“ – Аргументите и фактите на Миле Јанакиески пред политиката на Фетаи и Бубевски

Со завршни зборови на останатите обвинетите, меѓу кои и екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, утре во Кривичниот суд треба да продолжи предметот на поранешното...

Македонија 25.09.20 | 13:08

На Јанакиески му се суди само поради блискоста со Груевски, а не според докази

На поранешните специјални обвинители Гаврил Бубевски и Фатиме Фетаи им требаа четири години за да дојдат до заклучок дека тројца од обвинетите во предметот „Насилство...

Македонија 24.09.20 | 13:16

Вака изгледаат протести со насилство: Во судот беа пуштани снимки од дивеењето на „шарените“

Во судот денеска беа презентирани смимки од протестите на Шарената револиција во изминатите години во кои имаше насилство, напад на полицијци, но не и обвинение. Како...

Македонија 24.09.20 | 12:47

Фетаи понуди „прочистено обвинение“, одбраната вели ова е сосема нов обвинителен акт за настаните пред Центар

На барање на одбраната, судијата Душко Јосифовски го одложи завршниот збор на второобвинетиот Миле Јанакиески во процесот за настаните пред Општина Центар од 2013 година...

Македонија 24.09.20 | 12:25

Адокатот на Груевски: Демолирање на канцеларија на претседател на држава било демократија, а кршење на прозори на Општина насилство

Петар Димовски, адвокат на првообвинетиот Никола Груевски рече дека тој не е организатор на настаните пред Општина Центар во 2013 година. Димовски нагласи дека Груевски...

Црна хроника 24.09.20 | 10:37

Фетаи се откажа од обвинение за Рангелова, но не и за Јанакиески и Груевски

Обвинителката Фатиме Фетаи на изнадување на сите го повлече обвинението за Даниела Рангелова и за уште две лица во случајот за насилствата пред општина Центар од 2013...

Црна хроника 23.09.20 | 14:25

Обвинетите за случајот „Општина Центар“ очекуваат ист аршин: За демолирање и за напад на полицаец имаше ослободителни пресуди од истиот суд

Демолирање на канцеларија на претседател на држава, напад на полицаец пред влада, кршење на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, нереди пред Собранието. За сите овие случаи во претходните...

Македонија 17.09.20 | 14:36

Судот прифати 22 сведоци на Обвинителството ниту еден на Јанакиески, судијата под притисок да донесе пресуда под диктат

Случајот за настаните пред Општина Центар е при крај.На 24 септември се завршите зборови на Обвинителството, потоа и на одбраната а на почетокот на септември се очекува...

Македонија 17.09.20 | 13:40

ВМРО-ДПМНЕ официјално потврдиле дека Јанакиески во 2013 година не бил член на ИК

Миле Јанакиески, обвинет во случајот за „Инциденти пред општина Центар“ денеска пред судот прочита допис од неговиот адвокат Дангов до ВМРО-ДПМНЕ. Во него партијата...