Ознака: Шабан Шаулиќ
Естрада 14.06.22 | 10:32

„Колку време и да помина, не можам да се навикнам на осаменоста“: Вдовицата на Шабан Шаулиќ ја отвори душата

Горда Шаулиќ, вдовицата на познатиот пејач Шабан Шаулиќ,кој загина во сообрачајна несреќа во 2019 година, за српските медиуми ја отвори душата за тоа како се справува...

Естрада 17.02.22 | 22:26

Возилото кој го усмрти Шабан Шаулиќ било купено во Албанија

Ружица Кериќ, сопруга на Мирсад Кериќ кој загина заедно со Шабан Шаулиќ не крие дека не е задоволна од пресудата според која Турчинот доби казна од три години и три месеци. –...

Калеидоскоп 17.02.22 | 18:13

Се запали гробот на Шабан Шаулиќ

За време на поменот по повод три години од смртта на легендарниот фолк музичар Шабан Шаулиќ, се запалил неговиот гроб, во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Настанот...

Естрада 29.01.22 | 22:21

Јелена Тинска со шокантна изјава: Не може Шабан и Џеј покрај Иво Андриќ, нека направат естрадни гробишта

Актерката Јелена Тинска ја шокираше јавноста со изјавата дека естрадните уметници не треба да бидат погребани во Алејата на заслужни граѓани, туку би требало да имаат...

Естрада 23.01.22 | 12:17

Сопругата на Шаулиќ: Не сакам да го запаметам ликот кој го уби мојот Шабан

Алсин Левант, возачот на возилото кое го усмри Шабан Шаулиќ е осуден на три години и 3 месеци затвор, а за болната тема за првпат проговори неговата вдовица Гордана Шаулиќ. Три...

Естрада 20.01.22 | 23:00

Семејството на Шаулиќ разочарано: За газење на куче во Германија се добива поголема казна

Три години по сообраќајната несреќа во која недалеку од Билефелд загинаа Шабан Шаулиќ и Мирсад Кериќ, а тешки повреди се здоби Слободан Стојадиновиќ, во Гитерсло се...

Естрада 20.01.22 | 13:53

„Жал ми е, никого не можам да погледнам во очи“ рекол Левент, кој доби три години затвор за сообраќајката во која загина Шабан Шаулиќ

Три години и три месеци затвор му се пресудени на Турчинот Алсин Левент кој пред три години ја предизвика сообраќајната несреќа во која недалеку од градот Билефелд...

Естрада 20.01.22 | 11:42

Турчинот со книга си го крие лицето да не гледа во вдовицата на Шаулиќ додека трае судењето за несреќата

Речиси три години по сообраќајната несреќа во која недалеку од Билефелд загинаа Шабан Шаулиќ и Мирсад Кериќ, а Слободан Стојадиновиќ се здоби со тешки телесни повреди,...

Естрада 17.01.22 | 15:12

Шабан Шаулиќ многу сакаше фудбал: Во еден момент страста ја сподели со Слаѓана Милошевиќ и Џани Моранди

Шабан Шаилиќ, кој почина во стравична сообраќајна несреќа пред речиси две години, остана запаметен во јавноста како пејач со кадифен глас, но тоа што малкумина го знаат...

Естрада 13.01.22 | 14:00

Семејството на Шаулиќ првпат очи в очи со убиецот – во Германија почнува судењето за тешката сообраќајка

Речиси три години од сообраќајната несреќа во која недалеку од Билефелд загинаа Шабан Шаулиќ и Мирсад Кериќ, а Слободан Стојадиновиќ се здоби со тешки телесни повреди,...

Естрада 23.12.21 | 20:39

Инспектор е заљубен во вдовицата на Шабан Шаулиќ

Гоца Шаулиќ, вдовицата на кралот на фолк музиката  станала предмет на интерес на инспектор, кој со години го познава семејството Шаулиќ. Во времето кога Шабан бил жив,...

Естрада 01.12.21 | 09:06

Тој ги запозна со Ана Бекута: Mркоњиќ ќе почива до Шабан Шаулиќ

Почесниот претседател на Социјалистичката партија на Србија, Милутин Мркоњиќ, кој ќе биде погребан задутре во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград,...

Естрада 19.09.21 | 23:07

Завршена оставинската постапка за Шабан Шаулиќ: Сè што имал му припадна на само еден човек

Во Белград заврши оставинската постапка за фолк пејачот Шабан Шаулиќ. Како што пишуваат српските медиуми кралот на фолк музиката кој загина во 2019 година, целото богатство...

Естрада 19.09.21 | 13:40

Завршена оставинската постапка за Шабан Шаулиќ: Сопругата доби се, вонбрачниот син ништо

Во Белград заврши оставинската постапка за фолк пејачот Шабан Шаулиќ. Како што пишуваат српските медиуми кралот на фолк музиката кој загина во 2019 година, целото богатство...

Естрада 17.08.21 | 12:49

Под најстроги безбедносни мерки: Почнува судењето на возачот што го усмрти Шабан Шаулиќ

Три години по несреќата почнува судењето на возачот кој во Германија го усмрти фолк легендата Шабан Шаулиќ. Процесот ќе биде под строги безбедносни мерки и ќе можат...

Естрада 19.02.21 | 10:56

Вонбрачниот син на Шабан Шаулиќ не се откажува од тестаментот на татка си

Роберт Шаулиќ,вонбрачниот син на фолк пејачот не се откажува од тоа да влезе во тестаментот на својот татко. Наследството на Шабан се уште не е поделено бидејќи за него...

Естрада 17.02.21 | 17:29

Гоца веќе го почести синот: Шаулиќ добиле 200.000 евра од загинувањето на Шабан

Денеска се навршија две години од загинувањето на Шабан Шаулиќ во близина на германскиот град Билефелд. Од тогаш членовите на неговото семејство, освен ќерката Илда,...

Естрада 30.01.21 | 16:32

Истрагата за смртта на Шабан Шаулиќ не е започната – изговор короната

Две години по смртта на пејачот Шабан Чаулиќ, судењето се уште трае. Причина за долгиот судски процес е пандемијата која го зафати светот. „Оштетените не можат да дојдат...

Естрада 02.07.20 | 11:54

Ќерката на Шабан е трудна и заразена со ковид-19

Ќерката на Шабан Шаулиќ, Илда преку „Инстаграм“ ги потврди пишувањата на српските медиуми за нејзината здравствена состојба. Пејачката само што дознала дека ќе стане...

Естрада 21.02.20 | 12:37

Годинава би славеле 45 години брак: Вдовицата на Шабан кажа кој подарок и треба

Прв пат после прераното заминување на Шабан, Гордана Шаулиќ прв пат јавно проговори за празнината и болката кои останеле после се. Оваа година би славеле 45 години брак....