Ознака: сфрј
Калеидоскоп 29.09.22 | 11:50

Продадена зградата на мисијата на СФРЈ во Њујорк за 50 милиони долари, сукцесор е и Македонија

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина, потврди најголемата агенција за недвижности во...

Балкан 11.05.21 | 13:50

Последниот член од Србија во претседателството на СФРЈ: Македонскиот народ беше оспоруван од Бугарија и од Грција, само ние ги признававме

Борисав Јовиќ, последниот член од Србија во колективното претседателство на Југославија во разговор со Стипе Месиќ и Васил Тупурковски потврдува дека за време на распадот...

Балкан 10.05.21 | 23:43

Tупурковски за распадот на СФРЈ: Македонија се определи за независност и за самоопределување

Васил Тупурковски, последниот член на Претседателството на СФРЈ по подолго време излезе во јавносст. Тој во заедничко интервју во „Политика“ заедно со членовите од...

Македонија 06.05.21 | 21:04

30 години од првата жртва во војната во СФРЈ: Тоа што не знаеме како загина нашиот син уште повеќе нѐ боли

Сашко Гешовски кој беше првата жртва од Македонија во воените конфликти од распадот на СФРЈ, кои избија во Сплит, Хрватска на 6 мај 1991 година. Убиството на Гешовски остана...

Балкан 24.03.21 | 08:52

Имотот на Југославија уште не е поделен: Koлку ќе добие Македонија?

Социјалистичка Федеративна Република Југославија се распадна пред точно 30 години, но верувале или не нејзиниот имот уште не е поделен. За ова прашање ќе се расправа...

Балкан 31.12.20 | 17:28

Југославија имаше свој „Титаник“: Мистериозно потона пред 45 години, а на првата пловидба го испрати Јованка Броз

Бродот „Берге Истра“ е најголемиот брод изграден во СФРЈ. Познат како „Југословенскиот титаник“, бродот беше изграден за богат норвешки сопственик на бродови потона...

Ракомет 16.06.19 | 22:25

Ракомет ќе игра цела Југославија

Европското ракометно првенство кое во јануари идната година ќе се одржи во Австрија, Шведска и Норвешка, за прв пат как учесници ќе ги има сите шест држави кои беа дел...

Балкан 09.05.19 | 18:38

Инцидент во Сплит на поменот на првиот Македонец загинат во војната во Југославија

Транспарентот со натпис „Сашо Гешовски – невина жртва на воените злосторства на Слобо и Фрањо“, доведе до инцидент пред зградата на градската управа во Сплит. Нападнат...

Калеидоскоп 06.05.19 | 18:13

Тоа што не знаеме како загина нашиот син уште повеќе нѐ боли: На денешен ден загина Сашко Гешовски

Сашко Гешовски кој беше првата жртва од Македонија во воените конфликти од распадот на СФРЈ, кои избија во Сплит, Хрватска на 6 мај 1991 година. Убиството на Гешовски остана...

Калеидоскоп 18.02.19 | 11:13

Колку пари ѝ следуваат на Македонија по продажбата на имотот во Токио

Во рамки на сукцесијата, после станот на Тито на Менхетн, продадени се и амбасадата и резиденцијата на некогашна СФРЈ во Токио за 14,7 милиони евра. Согласно Договорот...

Калеидоскоп 07.01.19 | 22:52

Агент на ЦИА открива како ја распаднале Југославија

Роберт Баер, поранешен висок претставник на ЦИА и автор на голем број пишани дела во кои јавно обелоденил некои од тајните информации од Централната известувачка агенција,...