Ознака: северен ток 1
Свет 02.09.22 | 23:54

Германија: Ситуацијата со гасот е напната, но снабдувањето е загарантирано

Германските власти соопштија дека снабдувањето со гас е загарантирано, иако руски „Гаспром“ реши да го продолжи прекинот на испорака преку Северен ток. „Ситуацијата...

Свет 02.09.22 | 23:51

ЕУ за одлуката на „Гаспром“: Ова е доказ за рускиот цинизам

Пристигнаа првите реакции на Европската унија по најавата на „Гаспром“ дека и покрај најавите утре нема да пушти гас во Европа. Ерик Мамер, портпарол на Европската...

Свет 02.09.22 | 20:45

„Газпром“ утре нема да дистрибуира гас кон ЕУ преку „Северен поток 1“, нема информации кога ќе почне

Руската компанија Газпром денеска најави дека утре нема да дистрибуира гас кон Европска Унија преку гасоводот Северен поток 1. Во соопштението на Газпром се наведува...

Свет 31.08.22 | 10:49

„Газпром“ го запре дотокот на гас кон Европа преку Северен тек 1

Руската државна компанија „Газпром“ го запре во средата дотокот на гас преку најголемиот активен гасовод во Европа, со што се зголемува опасноста од раст на инфлацијата...

Свет 27.07.22 | 14:52

Русија драстично го намали протокот на гас преку „Северен поток 1“

Руската компанија Газпром денеска го намали количеството на природен гас што тече низ главниот гасовод „Северен поток 1“ од Русија кон Европа на 20 отсто од вкупниот...

Свет 21.07.22 | 23:55

Путин: Канада планира да влезе на европскиот нафтен пазар, намерно доцнеше со враќање на турбината за Северен ток 1

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска ја обвини Канада дека доцнела со враќањето на германската турбина за гасоводот Северен поток 1, надевајќи се дека ќе...

Свет 20.07.22 | 20:59

Испораката на руски гас преку Северен поток ќе продолжи утре

Германскиот оператор на гасоводната мрежа „Гаскад“ („Gascade“) денеска соопшти дека утре треба да продолжи доставата на гас до Германија преку гасоводот Северен поток. „Поаѓаме...

Свет 10.07.22 | 21:20

Киев: Враќањето на турбината значи „санкциите кон Москва да бидат во согласност со желбите на Русија“

Украинското Министерство за енергетика и Министерството за надворешни работи изразија „длабоко разочарување“ од одлуката на Канада да и ја врати на Германија поправената...

Свет 15.06.22 | 09:41

„Гаспром“ го намали снабдувањето со гас за Германија

Рускиот енергетски гигант „Гаспром“ го намалува својот максимален волумен на испорака на гас преку гасоводот „Северен тек 1“ преку Балтичко Море до Германија за...