Ознака: северен тек
Свет 06.06.23 | 20:40

ЦИА криела за нападот на Северен тек

Три месеци пред диверзантите да го бомбардираат гасоводот Северен тек, администрацијата на Бајден дознала од близок сојузник дека украинската војска планирала таен...

Свет 02.06.23 | 20:34

Жена под истрага за експлозијата кај Северен тек

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот (БКА) претресла стан на територијата на Германија и сослушала жена, како дел од истрагата за саботажа на...

Свет 02.05.23 | 19:23

Кремљ бара забрзување на истрагата за терористичкиот напад врз Северен тек

Кремљ денеска повика да се забрза истрагата за експлозиите на гасоводот Северен тек и да се објават резултатите. Во септември 2022 година, две нерешени подводни експлозии...

Свет 07.03.23 | 19:15

„Северен тек“ бил саботиран од проукраинска група

Нови разузнавачки информации што биле прегледани од американски официјални лица сугерираат дека минатогодишниот напад на гасоводот „Северен тек“ го извршила проукраинска...

Свет 18.10.22 | 22:14

По експлозијата недостасуваат најмалку 50 метри на гасоводот „Северен тек 1“

Недостасуваат најмалку 50 метри на гасоводот под Балтичкото Море, објави шведскиот весник „Експресен“. Шведска полиција и државното Обвинителство се сомневаат дека...

Свет 18.10.22 | 11:24

Данската полиција потврди дека истекувањето гас од „Северен поток“ било предизвикано од силни експлозии

Прелиминарната истрага за оштетувањето на двата гасоводи „Северен поток“ во данскиот дел на Балтичкото Море покажала дека истекувањето било предизвикано од „силни...

Економија 07.10.22 | 22:38

Обезбедено е парно за Скопје, а се преговара и за гас и да има алтернативен енергенс, вели премиерот

Премиерот Димитар Ковачевски апелира до граѓаните да бидат мирни во овие тешки времиња, затоа што, како што вели, деноноќно се работи за да се обезбеди сѐ. Во гостување...

Свет 01.10.22 | 21:09

Престана истекувањето гас од „Северен тек 2“

Од гасоводот „Северен тек 2“ во Балтичкото Море се чини престана да истекува гас, соопштги данската енергетска агенција „Енергистирелсен“. Агенцијата на Твитер објави...

Свет 29.09.22 | 14:47

Захарова: Северен тек е саботиран на место контролирано од американското разузнавање

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека пукнатините на гасоводот Северен тек, поради кои гасот истекува на бреговите на Данска и Шведска, се појавиле...

Свет 29.09.22 | 12:26

НАТО за истекувањата на Северен тек: Ќе одговориме одлучно

Алијансата излезе со став по истекувањата на гас од Северен тек 1 и 2 овие дена, јави дописничката на МИА од Брисел. Северноатлантската алијанса смета дека вестите за...

Свет 29.09.22 | 09:53

Европски разузнувачи тврдат дека виделе руски бродови кај местото каде што истекува гас

Во понеделникот и вторникот, европските безбедносни претставници забележале бродови на руската морнарица во близина на местото на истекување на гас на гасоводите...

Свет 28.09.22 | 09:20

Захарова: Полскиот европратеник Сикорски призна терористички акт врз Северен тек?!

Портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, смета дека изразите на благодарност на поранешниот полски министер за надворешни работи...

Свет 27.09.22 | 21:52

Данската премиерка: Истекувањето гас од „Северен тек“ предизвикано од „намерен чин“

Данската премиерка Мете Фредериксен изјави во вторникот дека истекувањата откриени во гасоводите „Северен тек“ се очигледно предизвикани од намерни дејствија и...

Свет 27.09.22 | 14:13

Кремљ загрижен за истекувањата на гасоводите Северен поток еден и два

Кремљ е „навистина загрижен“ поради забележаните истекувања на гасоводите Северен поток еден и Северен поток два, оценувајќи дека не треба да биде исклучена ниту...

Свет 06.09.22 | 23:23

САД: Русија самата одлучи да исклучи „Северен тек“, тоа не е поврзано со западните санкции

Русија „избра да го затвори“ гасоводот „Северен тек“ што ја снабдува Европа и „очигледно е погрешно“ да се поврзе ова затворање со западните санкции како што тоа...

Свет 25.07.22 | 17:27

Газпром дополнително ја намалува испораката на гас , во употреба останува само 20 отсто од гасоводот „Северен тек 1″

Компанијата Газпром најави дека дополнително ќе ја намали испораката на гас преку „Северен тек 1″, а конкретно протокот на гас низ клучниот европски гасовод ќе се...

Свет 14.07.22 | 09:29

„Газпром“ предупреди дека не може да гарантира добро функционирање на гасоводот „Северен тек“

Рускaта компанија „Газпром“ соопшти дека не може да гарантира оти гасоводот „Северен тек“ преку кој се доставува гас во Европа ќе може добро да работи. Компанијата...

Свет 15.06.22 | 18:36

Москва ја намалува испораката на гас за Европа преку Северен тек за уште 33 отсто

Рускиот гигант Гаспром денеска објави дека го намалува доставувањето гас за Европа за уште една третина преку гасоводот Северен тек, еден ден по првата најава за драстичното...

Свет 14.02.22 | 14:36

Маргарита Шрамбјок: Некои земји сакаат Виена да се откаже од учеството во „Северен тек 2“, но таа не ги следи туѓите желби

Некои земји сакаат Виена да се откаже од учеството во „Северен тек 2“, но таа не ги следи туѓите желби. Знам дека има земји кои сакаат Австрија да се откаже од Северен...