Ознака: северен тек 2
Свет 19.02.21 | 12:58

САД ќе ги поштеди германските фирми од санкциите поради проектот „Северен тек 2“

САД нема да ги вклучат германските компании во списокот со санкции против „Северен тек 2“. Како што објави Блумберг повикувајќи се на информирани извори, извештај за...

Свет 06.02.21 | 16:09

Курц со јасна поддршка за Меркел и изградбата на „Северен тек 2“

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека ја поддржува изградбата на гасоводот „Северен тек 2“, бидејќи тоа е во интерес на многу земји од ЕУ. Курц за...

Свет 20.10.20 | 14:09

САД ги прошируваат санкциите за Северен тек 2

Стејт департментот на Соединетите држави во вторникот објави дека ќе ги прошири санкциите воведени за пловните објекти што работат на проектот за гасоводот природен...

Свет 08.09.20 | 16:49

Меркел се пишмани, вели одлуката за „Северен тек 2“ треба да ја донесе ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот изјави дека какви било одлуки во врска со проектот за гасоводот „Северен тeк 2“ ќе треба да ги донесе Европската унија,...

Свет 03.09.20 | 09:05

Меркел: Не нè интересира што велат САД, го завршуваме Северен тек 2

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека германската влада е решена да ја доврши изградбата на гасоводот Северен тек 2, без оглед на тоа што САД се обидуваат...