Ознака: северен поток 2
Свет 23.08.22 | 23:01

Полскиот претседател бара укинување на гасоводот „Северен поток 2“

Полскиот претседател, Анджеј Дуда, за време на посетата на Киев, повика на укинување на балтичкиот гасовод „Северен поток 2“, кој ги поврзува Русија и Германија. Не може...

Свет 22.02.22 | 13:13

Шолц: Побарав оневозможување на процесот за гасоводот Северен поток 2

Германскиот канцелар Олаф Шолц посочи дека ЕУ денеска на одлуката на Русија да ги признае Доњецк и Луганск ќе одговори со санкции и дека наредил повлекување на документите,...

Свет 04.02.22 | 09:49

Фон дер Лајен: Северен тек 2 зависи од однесувањето на Русија

Пуштањето во употреба на гасоводот Северен тек 2 ќе зависи од активностите на Русија, изјави шефицата на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен во интервју за...

Свет 21.07.21 | 22:57

Вашингтон пост: САД и Германија постигнаа договор за гасоводот „Северен поток 2“

САД и Германија постигнаа договор за рускиот гасовод „Северен поток 2“, ставајќи крај на несогласувањата околу тоа прашање, објави „Вашингтон пост“. Според договорот,...

Свет 22.05.21 | 08:39

САД воведоа нови санкции поради Северен поток 2

САД вчера воведоа санкции против руски компании и бродови кои работат на гасоводот Северен поток 2. Но, санкции не се воведени кон операторот на гасоводот, компанијата...

Свет 01.02.21 | 09:38

Поради Навални: Франција бара Германија да се откаже од Северен поток 2

Франција ја повика Германија да се откаже од големиот проект за гасовод со Русија во знак на протест поради апсењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во...