Ознака: сет мерки
Економија 30.01.21 | 18:19

Битиќи: Петтиот пакет на мерки е во духот на заздравување и рестарт на економијата

Вицепремиерот за економски прашања и координација на економските ресори Фатмир Битиќи попладнево се сретна со претставници на Независната угостителска комора (НУК),...

Економија 28.09.20 | 14:39

Владата ги заборави децата со попреченост – ни четвртиот сет мерки не ги опфати најранливите

Помош за пензионери, помош за ученици… Ова се дел од оние кои ќе добијат помош од државата со последниот, четвртиот сет мерки. Според последната владина одлука ќе...

Економија 28.09.20 | 11:01

Дали повторно најмногу пари ќе добијат „Систина“, „Брако“, кладилници, казина: Бранимир Јовановиќ за четвртиот сет мерки

Поранешниот советник за финансии и професорот Бранимир Јовановиќ на својот Фејсбук профил го искоментира четвртиот пакет на економски мерки воведен од Владата и истакна...

Македонија 27.09.20 | 19:14

Мицкоски: Со пакетот мерки Заев културните работници ги направи социјални случаи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на прес конференција коментирајќи го четвртиот сет на мерки на Владата, нагласи дека Заев ги понижи културните...

Економија 27.09.20 | 18:09

Картичките на Заев со метод за институционален поткуп, со нив не се помага на пензионерите

Денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаше прес конференција каде што нагласи дека четвртиот сет на мерки препорачани од Владата на Заев се единствено...

Економија 13.09.20 | 10:58

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот пакет на мерки со кој се фали СДСМ ќе заврши во џебовите на фирмите на Заеви

СДСМ наместо да се фали треба да почне да работи. Потроши пред изборите над една милијарда евра за поткуп, а ефектот од тие пари е 40 илјади невработени, историски пад...

Економија 13.09.20 | 08:52

СДСМ: Владата наскоро ќе го презентира четвртиот сет мерки

Четвртиот сет на антикризнини мерки, кој ќе биде презентиран наскоро, ќе ги рефлектира реалните потреби на компаниите и на граѓаните и дополнително ќе ја раздвижи економијата,...

Економија 18.06.20 | 18:05

Вработените од Еурокомпозит оставени на цедило: Со месеци немаат плата, ниту добиле платежни картички

Околу 60 вработени во прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ кои со месеци ниту имаат работа, ниту пари, бараат одговор од Владата зошто не се опфатени со ниту...