Ознака: сертификати
Македонија 19.04.22 | 15:11

Се укинува обврската за поседување сертификати за вакцинација, ПЦР и антиген тестови при влез во државата

Вицепремиерот Артан Груби на својот Фејсбук профил објави дека на владина седница е донесена препорака за укинување на обврската за поседување сертификати за вакцинација,...

Балкан 21.03.22 | 15:23

Плеврис: Нема да има промени во однос на европскиот сертификат

Европскиот сертификат останува регуларен документ, не се поставува прашање за негово укинување, прашањето е дали ќе го задржиме во целосната форма во врска со пристапот...

Македонија 02.03.22 | 15:32

Се препорачува да се укинуваат сертификатите за вакцинација за влез во одредени затворени објекти

Комисијата за заразни болести по одржаниот состанок одлучи да препорача до Владата да се укинат задолжителното поседување на сертификати за вакцинација, за влез во...

Македонија 18.02.22 | 09:54

Пановски: Итно да се укинат сертификатите, околу 1.000 целосно вакцинирани умреле од ковид

Микробиологот д-p Никола Пaновски во интервју за емисијата „Во Центар“ повика на итно укинување на вaкциналните сeртификати, откако прецизираше дека во време на oмикрон...

Балкан 17.02.22 | 15:21

Плеврис: Логиката на земјите од ЕУ е во март да се укинат рестриктивните мерки

Логиката на земјите-членки на Европската Унија е до средината или крајот на март да се укинат рестриктивните мерки, изјави  утрово министерот за здравство на Грција...

Здравје 17.02.22 | 09:31

Д-р Даниловски: Цвета бизнисот со фалсификати, под итно да се укинат ковид-сертификатите

Епидемиологот д-р Драган Даниловски смета дека ковид-сертификатите треба да се укинат под итно. Знаеме дека вакцините не штитат од заразувањето, а посебно што цвета...

Свет 15.02.22 | 11:37

Белгија размислува за укинување на ковид сертификатите

Владината коалициска партија на Социјалистите во Белгија најави дека сака укинување на ковид сертификатот за внатрешна употреба, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова...

Свет 15.02.22 | 10:26

Белгија размислува за укинување на ковид сертификатите

Владината коалициска партија на Социјалистите во Белгија најави дека сака укинување на ковид сертификатот за внатрешна употреба, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова...

Економија 13.02.22 | 10:56

Гевгеличанец со кредит отворил ресторан, финансиска полиција го казнила 7.000 евра и забрана за работа за лажен сертификат на гостите

Гевгеличанец, еснаф, зел кредит за да отвори ресторан, пишува Јован укузел на својот фејсбук профил. Вработил луѓе, делел плата. Му се паркира финансиска полиција, му...

Здравје 08.02.22 | 14:07

Д-р Мехмедовиќ: Рано е да се укинат сертификатите, во фаза сме на широка трансмисија на вирусот, имаме голем број на новозаразени

Се уште е рано да се укинат сертификатите, вели портпаролот на Комисијата на заразни болести доктор Злате Мехмедовиќ. Во фаза сме на широка трансмисија на вирусот имаме...

Здравје 08.02.22 | 13:43

Наместо 45 дена, важностa на сертификатите за прележаност ќе биде180 дена

На седницата на Комисијата за заразни болести (КЗБ) беше предложено важноста на потврдите на лицата кои поминале ковид од 45 дена да стане 180 дена. Овие потврди служат...

Балкан 07.02.22 | 10:33

Сертификатите за вакцинација и прележан Ковид-19 во Грција имаат различно времетраење при влез и во внатрешноста на земјата

Согласно двете министерски одлуки, едната со предусловите за патување во земјата, а другата со мерките за заштита на јавното здравје во самата земја, што денеска стапија...

Црна хроника 03.02.22 | 12:28

Кривични пријави за скопјани кои биле затекнати без сертификат во угостителски објект

СВР Скопје до Основното јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривични пријави против С.Р.(27), Ф.С.(35) и А.Ш.(25), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека...

Свет 03.02.22 | 12:26

Чешка ги укинува сертификатите за ковид за угостителските објекти

Чешка ќе престане да бара пропусници за Ковид за влез во ресторани и други услужни или забавни места од следната недела, отворајќи ги за невакцинирани лица, изјави денеска...

Балкан 03.02.22 | 11:51

Црна Гора ги укина ковид сертификатите за трговски центри, публиката се враќа на трибини

Со укинувањето на ковид сертификатите за трговските центри и враќањето на публиката на спортските трибини, Црна Гора денеска ги ублажи епидемиолошките мерки за спречување...

Македонија 01.02.22 | 15:24

Павловска-Данева: Дигитализација беше приоритет на Владата или тоа не важи за Министерството за здравство и новиот коалиционен партнер?

Македонија е единствената држава во светот во која решенија за изолација уште се издаваат во печатена хартиена форма и патуваат до пациентите и лицата кои биле во контакт...

Здравје 31.01.22 | 13:35

Сали: Нема укинување на сертификатите и нема потреба од воведување на нови мерки

Сертификатите за прележаност на ковид-19 нема да се укинат. Не се размислува за воведување на нови мерки за населението, изјави денеска министерот за здравство Беким...

Здравје 31.01.22 | 11:26

Д-р Пановски: Сертификатите се срам на 21-от век

Новиот министер за здравство Беким Сали јавно преку социјалните мрежи ги покани докторите Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело Марковски да бидат дел од новата...

Црна хроника 30.01.22 | 14:01

Не се проверувале сертификати, немало дезинфекција, вработените не носеле маски: Серија кривични за локал во Миравци

На 22.01.2022 во времето од 23.00 до 24.00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица извршиле контрола во угостителски објект во село Миравци, гевгелиско...

Здравје 29.01.22 | 18:23

Медицински сестри од САД заработиле 1,5 милиони долари со фалсификување сертификати

Две медицински сестри од Лонг Ајленд се обвинети за фалсификување сертификати за вакцинација, заработувајќи повеќе од 1,5 милиони долари, јавија американски медиуми,...