Ознака: сертификат
Македонија 19.04.22 | 15:19

Укината обврската за поседување сертификат за вакцинација или прележан Ковид-19 при влез во државата

Владата на денешната седница ја усвои препораката на Комисијата за заразни болести за укинување на обврската за поседување сертификат за вакцинација или за прележан...

Македонија 13.04.22 | 14:08

Комисијата за заразни болести предлага да се укине задолжителното поседување на сертификат за влез во земјата

Комисијата за заразни болести предлага да се укине задолжителното поседување на сертификат за вакцинација или прележаност на коронавирус за влез во земјава. Тие предлагаат...

Македонија 08.03.22 | 22:28

Повеќе не е потребен сертификат за влез во мол, бремените жени се враќаат на работа: Усвоени препораките на Комисијата за заразни болести

Владата на седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб за справување со последиците од Ковид-19 кои дојдоа како препораки на Комисијата за заразни...

Македонија 15.02.22 | 15:56

Мехмедовиќ: Во моментов не може да стане збор за укинување на сертификатите за прележан Ковид-19

Портпаролот на Комисијата за заразни болести, Злате Мехмедовиќ, изјави дека во моментот кога ќе има релаксирање на епидемиолошката состојба, односно кога кога нема...

Црна хроника 13.02.22 | 13:54

Затекнати 28 лица без ковид-сертификат во угостителски објекти, осум лица приведени, еден објект запечатен во Кавадарци

Полициски службеници во содејство со претставници на Државниот пазарен инспекторат и на Управата за јавни приходи вчера и денеска во раните утрински часови извршиле...

Вести 03.02.22 | 12:54

ЕК предлага едногодишно продолжување на дигиталниот ковид сертификат

Европската Комисија (ЕК) смета дека дигиталниот ковид сертификат на ЕУ треба да се продолжи до крајот на јуни 2023, јави дописничката на МИА од Брисел. Комисијата сега...

Свет 01.02.22 | 16:04

Од денес нови Ковид протоколи во Германија и Шпанија

Согласно препораките од Европската комисија, за влез во Германија, за граѓаните на Македонија ќе се применуваат следните препораки. Важноста на сертификат...

Свет 27.01.22 | 22:24

Италијанците намерно се заразуваат со коронавирусот за да поседуваат ковид сертификат

Италијанците намерно се заразуваат со коронавирусот со цел да поседуваат ковид сертификат. Се почесто се организираат забави со луѓе кои се позитивни на ковид, со цел...

Свет 10.01.22 | 18:04

Во Итaлија на сила суперзелен сертификат

Во Италија од денеска до завршување на вонредната состојба на 31 март ќе важи суперзелениот сертификат (сертификат за вакцинирани против коронавирус и оние кои прележале...

Здравје 30.12.21 | 08:46

Д-р Пановски: Сертификатите никогаш не требаше да се донесат и на луѓето да им се забранува движењето

Микробиологот д-р Никола Пановски во дебатниот магазин „Click Plus“посочи дека сертификатите за примена вакцина против ковид-19 никогаш не требало да се донесат. Според...

Балкан 10.12.21 | 12:29

Бугарските пратеници не го прифатија зелениот сертификат за задолжителен документ во парламентот

Мнозинство од 102 пратеници денеска гласаа „против“ зелениот сертификат да биде задолжителен документ за влез во Народното собрание на Бугарија. Како што јави дописникот...

Свет 25.11.21 | 21:05

ЕК предлага сертификатот за вакцинација во ЕУ да важи девет месеци по втората примена доза

Европската комисија (ЕК) предлага да се ажурираат правилата за движење во ЕУ кои беа воведени за справување со ковид-пандемијата. Предлогот на ЕК е сертификатот за вакцинација...

Економија 22.11.21 | 12:54

Затворени 20 угостителски објекти за непроверување сертификати или прекршување на ковид протоколите

Директорката на Државниот пазарен инспекторат, Анета Симеска Димоска, информира дека Државниот пазарен инспекторат досега има извршено 1.280 инспекциски надзори и вкупно...

Балкан 09.11.21 | 15:44

Жители на Македонија и Србија ќе може да влезат во затворени објекти во Грција само со својот серттификат за вакцинација

Со едноставно покажување на хартиениот сертификат за вакцинација и документ за лична идентификација, а не со скенирање преку специјалната грчка апликација, во Грција...

Економија 30.10.21 | 08:42

Сертификат „Фер со потрошувачот“ имаат 48 домашни компании

Вкупно 48 домашни компании, мали, средни и големи, најмногу од трговската и производствената дејност во секторите прехрана, угостителство и хотелиерство, имаат сертификат...

Македонија 13.10.21 | 12:08

На следниот состанок на Кризниот штаб ќе се разговара за сертификатот за две примени дози вакцина против ковид-19

На следниот состанок на Кризниот штаб во Владата ќе се разговара за најавената дополнителна мерка дека во сите затворени места ќе се бара сертфикат за две примени дози...

Македонија 07.09.21 | 18:37

На утрешната прослава „30 години независност“ може да дојдат само вакцинирани и прележани граѓани, треба да се пријават

Владата ги поканува граѓаните на Македонија да учествуваат на централната манифестација по повод јубилејот „30 години независност“, 8 Септември – Денот на независноста,...

Балкан 07.09.21 | 14:30

Медицинска сестра во Грција им издавала потврди за вакцинираност на невакцинирани

И граѓани што не се вакцинирани добивале сертификат во болницата во Кардица на северот од земјата. Откриена е медицинска сестра што имала пристап до електронскиот систем,...

Македонија 03.09.21 | 13:07

Од 6 септември Холандија ќе бара сертификат за примена вакцина, негативен тест и карантин за македонските туристи

Холандската амбасада објави дека од недела, 6 септември се менува режимот за влегување во земјата за тие што доаѓаат од земјите што се окарактеризирани со висок ризик...

Економија 21.08.21 | 08:32

Влез во кафана и со ПЦР или aнтиген тест, бараат угостителите

Угостителите бараат промени на новите мерки за заштита од Ковид-19, откако уште во првите денови од нивната примена забалежаа пад на прометот од најмалку 30 проценти во...