Ознака: сертификат за вакцинација
Калеидоскоп Свет 24.12.21 | 12:18

Ова се некои од најбизарните правила за употреба на ковид сертификати во Европа

Напорите во Европа да се промовира употребата на вакцини преку сертификати кои докажуваат имунизација, негативен резултат од ПЦР тест или докази за прележан корона...

Црна хроника 01.12.21 | 15:00

Пуштил во земјата лице без ПЦР тест или сертификат: Кривична пријава и дисциплинска за полицаец на „Табановце“

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе кривична пријава до Специјализирано одделение за гонење на кривични дела...

Естрада 15.11.21 | 11:08

Јоце Панов пеел без сертификат во познат скопски ресторан, се појавила инспекција

Вчеравечер во еден познат скопски ресторан настапувал Јоце Панов. Пејачот бил во елемент, гостите расположени, сè до моментот кога на влезот од ресторанот не се појавила...

Македонија 04.10.21 | 13:53

Дали ќе почне од СДСМ: Филипче смета дека е пожелно партиите на митинзите да бараат сертификати за вакцина

На митинзите на отворено кои во рамки на предзиборната кампања за локалните избори ги организираат партиите, иако нема официјална препорака за носење маска, пожелно...

Балкан 07.09.21 | 10:11

Да не ве лаже паметот да појдете за Грција со лажен сертификат за вакцина – ова се казните

Казни за работодавците во приватните здравствени центри во случај да имаат невакциниран вработен, но и казни за поседување или издавање лажен сертификат за вакцинација...

Македонија 20.08.21 | 18:49

Сертификат или тест потребни и за влез на аеродром

На сите аеродроми во Македонија од синоќа во 21 часот влез во аеродромските терминални згради е дозволен само со приложување: сертификат за извршена вакцинација протов...

Македонија 18.08.21 | 19:46

Битно да покажете сертификат, небитно чиј е

Малолетно момче денеска не било пуштено во два мол-трговски центри во Скопје бидејќи редарите му барале сертификат за вакцинација. Таткото на момчето со кого контактирала...

Македонија 18.08.21 | 12:31

Филипче: Потребен е сертификат за сите кафеани и кафулиња, без разлика дали има под или над 30 гости

Без разлика дали во угостителскиот објект има под 30 или над 30 гости, сертификатот за вакцинација е задолжителен, повтори денеска министерот за здравство Венко Филиче Мора...

Македонија 17.08.21 | 21:31

Ајде Влада на сите патници кои уплатија летување во септември да им објасните дека ќе треба да платат уште 45 евра во Грција за да се вратат дома со ПЦР тест

Ајде Влада вие на сите патници кои уплатија летување во септември со нивните ваучери од 2019-та година, да им објасните на тие луѓе дека ќе треба да платат уште 45 евра во...

Македонија 14.08.21 | 13:50

Објаснување: Симнете ја апликацијата common pass и внесете го кодот од сертификатот за вакцина

Министерството за здравство разговарало со претставници на апликацијата Common pass  и Европската Унија со што за Македонија е одобрен код, па сите сертификати за вакцини...

Балкан 11.08.21 | 19:16

Документ за Ковид-19 задолжителен за новата учебна и академска година во Грција

Со физичко присуство на учениците и студентите, но и со задолжителен документ за Ковид-19, односно сертификат за вакцинација или потврда за прележан Ковид-19 или негативен...

Македонија 11.05.21 | 16:21

Матичните лекари очекуваат хаос пред ординациите зашто тие ќе ги издавааат сертификатите за вакцинација

Документот кој е доказ за извршената имунизација вакцинираните лица ќе треба да го побараат кај матичните лекари. Оваа одлука на здравствените власти, според матичните...

Здравје 08.05.21 | 08:11

Вака изгледа сертификатот за вакцинација

Сите граѓани кои ги примиле двете дози од вакцината против Ковид-19 може да си го земат сертификатот од својот матичен лекар. Македонскиот сертификат за вакцинација...

Здравје 22.04.21 | 18:56

Вакцинираните со по две дози против Ковид-19 ќе добијат сертификат за патување

Министерството за здравство подготвува сертификати за граѓаните кои ќе добијат по две дози  од некоја од вакцините за слободно да патуваат кон државите кои забранија...