Ознака: Серија А
Фудбал 20.07.21 | 20:50

Пречат на камерите: Серија А ја забрани новата мода на клубовите-зелените дресови

Италијанската Серија А им забрани на прволигашките клубови да изберат зелена комбинација на нивните дресови за новата сезона. Одлуката, како што пренесува денеска...

Фудбал 04.07.21 | 19:43

Раниери ја напушта клупата на Сампдорија, Д’Аверса го зазема неговото место

Италијанскиот фудбалски прволигаш Сампдорија го назначи 45-годишниот стратег Роберто Д’Аверса за свој нов тренер. Д’Аверса, кој претходно ја предводеше Парма, доаѓа...

Фудбал 11.05.21 | 08:13

Moже ли да се случи Јувентус да биде исклучен од Серија А?

Италијанскиот фудбалски прволигаш Јувентус ќе биде исфрлен од Серија А доколку не се откаже од учество во европската Супер лига, најави денеска претседателот на Фудбалската...

Фудбал 10.05.21 | 19:02

Jувентус може да биде исфрлен од Серија А ако не се откаже од намерата за Суперлига

Претседателот на Серија А Габриеле Гравина  му се закани на Јувентус дека може да биде исфрлен од Серија А. Јувентус заедно со Барселона и Реал Мадрид се единствените...

Фудбал 04.05.21 | 15:42

Бомба од Италија, потпишаа Мурињо и Рома

Специјалниот се враќа во Серија А! Рома попладнево објави дека по заминувањето на Пауло Фонсека по крајот на сезоната, на чело на италијанскиот клуб доаѓа Жозе Мурињо. Португалскиот...

Фудбал 02.05.21 | 19:07

По 11 години Интер шампион на Италија

Интер го освои италијанскиот шампионат во сезоната 2020/21 на четири кола пред крајот на сезоната. Клубот од Милано ја освои титулата во Серија А по 19. пат во историјата. По...

Фудбал 22.04.21 | 08:58

Ова е стотиот гол на Пандев во Серија А

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев се запиша во историјата на италијанската Серија А со постигнати 100 голови. Во текот на својата кариера...

Фудбал 21.04.21 | 21:51

Пандев постигна 100 гола во Серија А

Горан Пандев испиша историја и за Македонија и за Серија А. Вечерва на дуелот со Беневенто во новото коло од италијанското калчо, нашиот најдобар фудбалер за 21 минута...

Фудбал 21.04.21 | 21:47

„Се надевам дека сум ти добар татко“: Пандев му го честита 11-тиот роденден на синот

Синот на македонскиот репрезентативец Горан Пандев, кој од 2009 година е во брак со сопругата Надица, Филипо, денеска го прослави 11-тиот роденден. Споделувајќи роденденска...

Фудбал 01.04.21 | 13:31

Победи против Торино и Наполи или отказ за Пирло: Тренерот на Јувентус добил ултиматум

Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло, се соочува со најкритичниот период до својата досегашна тренерска кариера. Според пишувањето на „Газета дело Спорт“, управата...

Фудбал 28.02.21 | 20:05

Илија Несторовски му донесе победа на Удинезе

Со голот на македонскиот репрезентативен напаѓач, Илија Несторовски, екипата на Удинезе славеше на домашен терен против Фиорентина со 1:0 во рамки на 24 коло во Серија...

Фудбал 31.01.21 | 18:53

Пандев го израмни рекордот на Серија А според бројот на настапи од клупа

Kапитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, го израмни рекордот во Серија А според бројот на натпревари на кои некој фудбалер влегол во игра од...

Фудбал 03.01.21 | 12:43

На стадион да влегуваат само вакцинирани

Претседателот на Серија А, Паоло дел Пино предложи италијанската влада да им дозволи на навивачите кои се вакцинирани од коронавирус да присуствуваат на стадион. Италија...

Фудбал 03.01.21 | 12:21

Ибра ќе учествува на Сан Ремо, па Серија А го менува терминот на мечевите за 25-то коло

Oрганизаторите на Серија А, планираат и веројатно ќе го поместат 25-тои коло од првенството, поради тоа што Ибрахимовиќ ќе учествува на музички фестивал во Сан Ремо. Фестивалот...

Фудбал 11.10.20 | 17:24

Серија А: Можно намалување на 500 гледачи на стадионите

Во Серија А, поради растот на коронавирусна инфекција, бројот на гледачи на стадионите може да се намали на 500 лица. Раководството на Серија А ризикува да го намали бројот...

Фудбал 10.10.20 | 16:02

Паѓаат платите во Серија „А“, еве кој плаќа најмногу

Вредноста на платите во Серија „А“ се намали за 72 милиони евра во последната година, се вели во извештајот на „Газета Дело Спорт“. Од сезоната 2015/16 наваму, платите на...

Фудбал 29.09.20 | 16:43

Kороната пак ја запира Серија А?

Шампионатот во Серија „А“ може повторно да биде суспендиран поради зголемениот број нови случаи на инфекција со КОВИД-19. Според „Кориере дела сера“, турнирот може...

Фудбал 01.09.20 | 23:42

Одредени датумите за почеток на сезоната во Серија „А“

Серија „А“ ги одреди датумите на кои ќе започне новата сезона 2020/2021. Средбите од Калчото ќе започнат на 19 септември и ќе завршат на 23 мај следната година. Се очекува...

Фудбал 27.08.20 | 23:56

Се одложува почетокот на Серија А?

Клубовите во Серија А бараат од раководството на лигата да го одложат почетокот на новата сезона за една недела. Според „Football Italia“ Интер ја предводи групата на овие...

Фудбал 27.08.20 | 22:38

Ова се најскапите фудбалери во Италија

Реномираниот портал „Трансфермаркет“ објави фотографија на која се прикажани најскапите фудбалери во италијанската Серија А за оваа сезона, а изненадувачки е тоа...