Ознака: сергеј шојгу
Свет 25.10.22 | 09:12

Шојгу: Војната се движи кон неконтролирана ескалација

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу им кажал на своите западни колеги дека војната во Украина оди кон „неконтролирана ескалација“, пренесува Гардијан. Додека...

Свет 04.10.22 | 12:49

Во Русија досега се мобилизирани повеќе од 200.000 луѓе

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, соопшти дека повеќе од 200.000 лица досега одговориле на повикот во рамки на делумната мобилизација и им се приклучиле на вооружените...

Свет 12.08.22 | 18:29

Ксенија Шојгу се сонча топлес на плажа на Црното Море: Вака изгледа помладата ќерка на рускиот министер за одбрана

На социјалните мрежи се појавија топлес фотографии од Ксенија Шојгу, ќерката на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. На фотографиите Ксенија може да се види како...

Свет 26.06.22 | 16:16

Сергеј Шојгу извршил инспекција на руските единици во Украина

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, извршил инспекција на руските војници во Украина. На командните пунктови...

Свет 04.05.22 | 19:12

Шојгу: Го враќаме мирот во Мариупол

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, на брифинг во Кремљ зборуваше за ситуацијата во Мариупол. Шојгу тврди дека руската армија во целост го контролира Мариупол,...

Свет 21.04.22 | 11:06

Шојгу тврди дека Русите го зазеле Мариупол

Вооружените сили на Русија и на Доњецката народна република, го ослободија Мариупол, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, за време на неговата средба со...

Свет 20.04.22 | 06:58

Шојгу: САД и Западот се трудат да се борат до последниот Украинец

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, на средба со военото раководство изјави дека официјален Вашингтон и западните земји што се под американска контрола, прават...

Свет 15.04.22 | 15:23

Шојгу ставен на апарати: Рускиот министер за одбрана може да остане инвалид по „ненадеен“ срцев удар

Според украински и западни извори, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу (66) се наоѓа интензивна нега откако доживеал тежок срцев удар. Медиумите ја пренесуваат изјавата...

Свет 29.03.22 | 12:55

Шојгу: Преминуваме на нашата главна цел – ослободување на Донбас

Специјалната воена операција во Украина ќе продолжи сѐ додека не се постигнат зацртаните цели. Главните задачи од првата фаза од специјалната операција во Украина...

Свет 26.03.22 | 16:42

Шојгу е сепак, жив: Русите објавија снимка со „исчезнатиот“ министер за одбрана

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу е снимен како води состанок на Aрмијата, што е негово прво прикажување во јавност по повеќе од две недели. На снимката што ја...

Свет 26.03.22 | 13:34

Шојгу се појави на состанок по две недели отсуство од јавноста

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, кој не се појавуваше во јавноста повеќе од две недели, одржа работен состанок со воениот врв и изјави дека воената операција...

Свет 26.03.22 | 00:07

Украинските власти тврдат дека Сергеј Шојгу имал срцев удар

Советникот на украинскиот министер за надворешни работи, Антон Герашченко, тврди дека рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, имал срцев удар. Шојгу имаше срцев удар...

Свет 24.03.22 | 14:29

Кремљ ги негира гласините за здравjето на Шојгу: Министерот е многу зафатен

Кремљ ги отфрли шпекулациите за тоа каде се наоѓа министерот за одбрана Сергеј Шојгу, кој со недели не се појавуваше во јавноста, јави ДПА. Министерот за одбрана е многу...

Свет 11.03.22 | 11:35

Шојгу: Околу 16.000 доброволци се подготвени да се борат во Донбас

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на состанокот на Советот за безбедност на Русија изјави дека 16.000 доброволци од Блискиот Исток се подготвени да се борат во...

Свет 27.02.22 | 20:11

Вака реагираа руските генерали кога Путин им нареди да го подготват нуклеарното оружје

Рускиот претседател Владимир Путин нареди нуклеарните сили на Русија да се подигнат на високо ниво на подготвеност, оправдувајќи го тоа со агресивните изјави на НАТО...

Свет 11.02.22 | 21:01

Британскиот и рускиот министер за одбрана имале конструктивен разговор во Москва

Британскиот министер за одбрана, Бен Валас, изјави дека разговорите со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во Москва биле конструктивни и искрени. Двајцата детално...

Свет 06.01.22 | 18:24

Министрите за одбрана на САД и Русија разговарале за намалување на тензиите околу Украина

Американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин и рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, разговарале за „намалување на ризикот долж границите на Украина“. На 6 јануари...

Свет 21.10.21 | 12:43

Рускиот министер за одбрана реагира: НАТО трупа војска на границите со Русија и Белорусија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, реагира дека НАТО ја зајакнува воената инфраструктура во непосредна близина на границите на Русија и Белорусија. Шојгу предупреди...

Свет 31.05.21 | 16:18

Русија ќе распореди 20 воени единици крај границата како одговор на НАТО

Русија до крајот на годината ќе распореди околу 20 нови воени формации од механизација и војници долж западната граница, како одговор на трансатлантските активности...

Свет 17.07.20 | 13:32

Путин издаде наредба 150 000 војници да заминат на воена вежба

Министерот за одбрана на Русија, генералот, Сергеј Шојгу, во петокот објави дека рускиот претседател Владимир Путин наредил приближно 150.000 војници, повеќе од 26.000 системи...