Ознака: септември
Економија 20.11.20 | 21:14

Во септември просечната нето плата 27.405 денари

Просечната нето-плата во септември годинава изнесува 27.405 денари и е за 7,7 отсто повисока во однос на минатогодишниот септември, додека просечната бруто исплатена плата...

Економија 07.10.20 | 16:29

Трошоците за живот пораснаa во септември, еве каде има најголем раст на цените

Трошоците на живот во септември годинава во однос на претходниот месец бележат намалување од 0,2 отсто, а во однос на септември лани зголемување од 1,9 отсто. Цените на...

Сервиси 29.09.20 | 07:52

Променливо облачно со ветер и повремен дожд, од среда следува период на стабилно време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од западен и северозападен правец. На места врнежите ќе бидат...

Свет 26.09.20 | 19:42

Бројот на починати од корона вирус во светот речиси еден милион

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација...

Економија 25.09.20 | 18:00

Од понеделник почнува исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28.09.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени...

Свет 23.09.20 | 17:47

Европа надмина пет милиони потврдени случаи на Ковид-19

Пандемијата со Ковид-19 веќе има заразено 5.000.421 лице во Европа и 227.130 смртни случаи. Ден претходно беше надминат симболичниот праг од 200.000 жртви во САД, каде има најмногу...

Сервиси 22.09.20 | 08:33

Сончево со мала до умерена облачност

Времето претпладне сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови во западните делови ќе се зголеми облачноста и ќе има услови за појава на локален дожд...

Сервиси 15.09.20 | 08:45

Денеска претежно сончево со температура до 33 степени

Времето во земјава ќе биде претежно сончево со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 9 до 18, а дневната од 26 до 33 степени. Во Скопје,...

Економија 14.09.20 | 13:10

Од полноќ ново намалување на цената на бензините и дизелот

Бензините од полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство за денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата...

Сервиси 14.09.20 | 08:30

Сончево со умерена облачност и темпретатура до 33 степени

Времето ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен претежно североисточен ветер. На југозападот ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Минималната...

Сервиси 13.09.20 | 08:15

Сончево со температура до 31 степен

Времето ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во горниот тек на Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Минималната...

Астро 01.09.20 | 22:58

За што треба да размисли секој знак овој септември

Септември носи нови предизвици за секој од нас, а астрологијата ќе ви помогне на што да се фокусирате и на што да поработите за да станете подобра личност и да бидете...

Калеидоскоп 01.09.20 | 17:47

Ќе има ли плажа и во септември? Еве што вели временската прогноза

Поради пролонгирањето на почетокот на новата учебна година, се очекува туристичките места низ Македонија да бидат раздвижени и во септември. Според „Акјуведер“, временските...

Астро 14.08.20 | 15:57

Три хороскопски знаци за кои септември носи многу пари

Астролозите им предивидуваат речиси на сите хороскопски знаци убав период од август до септември, но следните 3 хороскопски знаци ќе имаат неверојатен финансиски успех...

Економија 27.07.20 | 19:58

Поскапува струјата од септември

Од септември поскапува струјата, а за колку, се уште се преговара со енергетските компании, објави „ТВ Сител“. Сите пријавиле зголемени трошоци, а колку ќе им се признаат,...

Македонија 22.07.20 | 13:09

Како ќе се учи од септември?

Министерството за образование и наука разгледува неколку можни сценарија за почеток на новата учебна година. Спроед епидемиолозите, извесно е дека Комисијата за заразни...

Македонија 10.07.20 | 14:08

МОН нема план за он лајн настава од септември!?

Работна група формирана од Министерството за образование и наука го направи нацрт-концептот за учење од далечина, со цел да се изгради најдобар модел за е-настава која...

Мода и убавина 24.06.20 | 12:33

Париската модна недела ќе се одржи во септември и покрај пандемијата

Организаторите на женската модната недела во Париз соопштија во средата дека настанот ќе се одржи од 28 септември до 6 октомври и покрај пандемијата на коронавирус. Француската...

Македонија 25.05.20 | 15:51

47% од граѓаните сакаат избори наесен

Eмисијата „Детектор“ презентираше анкета на која граѓаните се изјасниле кога според нив е најбезбедно да се гласа. Граѓаните најмногу се изјасниле за месец септември...

Економија 18.05.20 | 12:20

„Викенд без ДДВ“ ќе почне од септември

Мерката „Викенд без ДДВ“ всушност ќе биде поголем поврат на данокот преку мерката „Мој ДДВ“, изјави денеска Фатмир Битиќи, советник по економски прашања во кабинетот...