Ознака: селфи
Калеидоскоп 01.02.23 | 12:18

Кејт го прекрши кралскиот протокол: Направи селфи со обожавател во Лидс

Британското кралско семејство има строги правила кои неговите членови мора да ги почитуваат. Одредени правила често изгледаат бесмислени, а едно од нив е дека членовите...

Психологија 30.01.22 | 10:52

Не се само за селфија: Огледалата во лифтовите имаат друга „мисија“

Целта е функционална, на почетокот беше само механичка, а потоа психолошка. Илузијата на брзината Како што станбените и деловните згради стануваа се повеќе и повеќе,...

Свет 12.07.21 | 08:51

Се качиле на кула да направат селфи, па ги удрил гром – 11 загинати

Во градот Џајпур на северот од Индија вчера при удар на гром смртно настрадаа 11 лица, а поголем дел се повредени. Жртвите сакале да се фотографираат селфи за време на...

Филм 24.04.21 | 22:46

Сталоне го објави најјакото селфи на светот

Силвестер Сталоне објави видео снимка, која ја нарече „најјакото селфи“ бидејќи во истиот кадар се наоѓаат некои од најголемите актерски имиња во Холивуд. Екипа каква...

Фудбал 01.04.21 | 12:27

Србинка го „улови“ Роналдо: На Португалецот му годи прегратката на Билјана

Една Србинка успеа да направи нешто што сакаат да го направат огромен број припаднички на понежниот пол. За време на престојот на Роналдо во Србија, каде што Португалија...

Македонија 03.02.21 | 21:44

Димитров го потсетија на селфито во авион кога Македонија „доби“ датум за преговори

Расправата во Собранието за интерпелацијата на вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, по еден час пауза, продолжи во 18 часот. Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ...

Калеидоскоп 13.01.21 | 20:18

Тинејџерка загина правејќи „селфи“ меѓу два колосеци

Несреќата со смртен исход во Словенија се случила во вторникот кога две малолетнички пред возот кој доаѓал, меѓу двата колосеци правеле „селфи“ фотографија. Едно од...

Фудбал 28.11.20 | 18:21

Убиен човекот кој направи селфи со мртвото тело на Марадона

Работникот од погребалната компанија која беше задолжена за погребот на Диего Армандо Марадона, е убиен по објавената фотографија која ја направи со мртвото тело на...

Естрада 07.10.20 | 15:24

Александра Пријовиќ ги покажа атрибутите: Објави селфи на базен што и ги истакнува очите

Српската музичката ѕвезда, Александра Пријовиќ, ги остави фановите со подзинати усти откако сподели фотографија во костим за капење. Александра се појави на базен во...

Психологија 05.10.20 | 12:59

Психолозите советуваат да не се користат филтри за селфиња

Сјајни очи, мазна кожа, сјајна коса: секој што сака да го разубави своето селфи со софтвер во иднина мора барем да донесе свесна одлука со смартфонот на Гугл. Компанијата...

Психологија 04.08.20 | 21:22

Дали сте свесни дека селфито е погубно за вашето здравје!

Дали селфито е само обична фотографија? Студиите покажаа дека овој вид однесување претставува ризик за менталното здравје на младите луѓе кои поминуваат многу време...

Свет 28.02.20 | 10:06

Си го застрелала внукот дури правела селфи за „Инстаграм“

Девојка со пиштол го застрелала својот 10-годишен внук од сестра, додека го чувала. Инцидентот се случил кога таа сакала да направи самослик. Повреденото момче е во тешка...

Психологија 05.02.20 | 14:17

Официјално е: „Селфито” е психичко нарушување

Американската асоцијација на психијатрии официјално потврди дека константното правење на фотографии од себе, уште познато и како  селфи, е психичко нарушување. Ваквото...

Калеидоскоп 31.12.19 | 12:30

Мажите кои објавуваат многу селфи фотки најверојатно се психопати

Психолози од Универзитетот во Охајо спроведоа истражување во кое учествувале 800 мажи на возраст од 18 до 40 години. Крајниот заклучок е дека мажите кои објавуваат многу...

Балкан 22.11.19 | 19:41

Берлускони додека правел селфи во Загреб паднал, итно е пренесен во болница

Силвио Берлускони лесно се повредил во Загреб, каде присуствуваше на конгресот на Европската народна партија. Заради тоа, по враќањето во Италија, тој денеска бил примен...

Свет 12.08.19 | 11:49

Италијанскиот министер за внатрешни работи правеше селфи со туристите на плажа

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини се појави на плажата Лидо Капарена во Таормини на Сацилија каде се поздравуваше со туристите и праваше со...