Ознака: секта
Балкан 16.01.23 | 10:44

„Имав 12 години кога ми побараа да го избодам братучед ми“: Александар раскажува како паднал во рацете на балканската секта „Црна роза“

По семејната трагедија, кога ја изгубил сестра си како 12-годишно момче, се свртел кон виртуелната реалност. Бегајќи од секојдневната комуникација со родителите, своите...

Балкан 04.09.22 | 17:28

Напаѓачот во Белград се криел во зградата од каде што пукаше атентаторот врз Ѓингиќ

Илија Н.(39) утрово околу 11 часот во зградата каде што се собираат членовите на улицата „Адмирал Гепрат“ бр.14 рани тројца членови на сектата „Прва Христова црква“. Нападот...

Балкан 28.07.22 | 20:47

Првата жена на Зоран Марјановиќ: Целото семејство се секташи, јас спасив глава, ама Јелена, за жал, настрада

Пресудата за Зоран Марјановиќ (41), кој доби 40 години затвор за убиството на неговата сопруга, пејачката Јелена Крсмановиќ Марјановиќ (33), што се случи на насипот во Борча...

Свет 07.07.22 | 23:23

Верски фанатици од Австралија и ускратиле инсулин на 8-годишната ќерка – таа починала

Австралиската полиција во сојузната држава Квинсленд уапсила 12 членови на религиозна група поради смртта на осумгодишното девојче Елизабет Роуз Струхс. Како што пишува Гардијан,...

Македонија 13.02.22 | 19:00

Странска секта внесе страв во Куманово, МВР смирува – гости се, ќе си одат

Повеќемина странски државјани кои во Куманово се доселиле неодамна почнале да вршат религиозни проповеди во просториите на изнајмен објект во градот. Кумановци реагираат...

Калеидоскоп 04.12.21 | 12:08

Секта од Панама уби бремена жена и шест деца

Судот во Панама на максимална казна од 50 години затвор осуди седум членови на една секта, кои убиле бремена жена и шест деца во ритуал на „егзорцизам“. Претходно, уште...

Македонија 02.12.21 | 13:17

По два дена пронајден е Јосиф: Мајката раскажуваа како бил заведен од секта

По два дена потрага на семејството, пријатели и полицијата, најден е младиот Јосиф од Драчево. Неговата мајка, Маја Попова, која и натаму е потресена од тоа што ѝ се случи,...

Калеидоскоп 07.10.21 | 20:11

Секта е виновна за смртта на српското семејство во Алексинац?

Семејството Ѓокиќ, кое беше брутално убиено во атарот на селото Моравац, денеска беше погребано на гробиштата во Шитковац. Ова тричлено семејство беше убиено на 26 септември,...

Филм 14.04.20 | 14:58

Џеред Лето oди меѓу фановите како Исус: Дали актерот води секта на остров во Хрватска?

Светот бил изненаден кога пејачот и актер, Џеред Лето, изјавил дека минал две недели на медитација без средства за комуникација и дека поради тоа не знаел за пандемијата. Медитација,...

Свет 21.02.20 | 20:05

Намерно ги заразвува со коронавирус, да ја стават на искушение својата вера

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно...

Црна хроника 12.12.19 | 13:21

Се испитува дали смртта на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзана со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше пронајдено во нејзиниот...

Балкан 30.12.18 | 20:34

Опасна секта во Србија – Колат животни и се снимаат со камери

Опасна секта во Србија. Нејзина жртва се животните. Српските медиуми пишуваат за снимка која се појавила деновиве на која две момчиња буквално колат улично куче. Едното...

Црна хроника 11.12.18 | 13:12

Внукот ѝ го прегризал гркланот на бабата

Грозоморно убиство ја потресе вчера македонската јавност кога во Драчево внук си ја закла бабата, а најновите детали укажуваат на уште пошокантен и погрозен пресврт...