Ознака: сексуално вознемирување
Свет 09.08.21 | 10:27

Нова епизода во скандалот за сексуално вознемирување од гувернерот на Њујорк: Неговата секретарка поднесе оставка

Главната помошничка на гувернерот на Њујорк, Мелиса Де Роса, поднесе оставка во екот на актуелниот скандал за сексуално вознемирување, во кое главен актер е токму гувернерот...

Црна хроника 12.04.21 | 14:31

Мајка пријавила сексуално вознемирување врз малолетна ќерка

Мајка пријавила дека синоќа во дворот на семејната куќа во Гостивар, нејзината ќерка била сексуално вознемирена од малолетник. Според СВР Тетово, четириесет и тригодишна...

Свет 11.04.21 | 20:43

Момчињата да пипкаат девојчиња и да снимаат: Внимавјате, на 15 април закажан Тик-ток предизвик

Шведската полиција објави соопштение со кое предупредува на вознемирувачки предизвик кој се шири на социјалните мрежи, во кој момчиња се повикуваат „да пипкаат девојчиња,...

Свет 18.03.21 | 12:50

Наставничка обвинета за сексуално злоставување на 14-годишен ученик

Австралиска наставничка од југозападен Сиднеј е обвинета за сексуално насилство врз ученик во нејзиниот автомобил. Моника Јанг (23) е обвинета според повеќе точки од...

Свет 28.02.21 | 21:58

Иницијатива за истрага против гувернерот на Њујорк за сексуално вознемирување

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, истакна дека администрацијата на Џо Бајден смета дека треба да се спроведе независна истрага за наводите за сексуално вознемирување...

Балкан 25.01.21 | 14:31

Анестезиолог сексуално малтретирал млад пациент во кома

Општиот суд во Бања Лука го потврди обвинението против поранешниот началник во Клиниката за анестезија и интензивно лечење на УКЦ Република Српска д-р Дарко Голиќ за...

Свет 22.01.21 | 08:40

Австриски војници сексуално злоставувале жени при тестирање за корона

Австрија ја тресе голем скандал откако во јавноста се појавија обвиненија дека војници сексуално злоставувале жени при масовното тестирање за корона вирусот во градот...

Црна хроника 12.01.21 | 09:05

Малолетна охриѓанка пријавила сексуално малтретирање на Попова Шапка

Во полициската станица на Попова Шапка малолетничка пријавила сексуално вознемирување од страна на малолетник. Според пријавата, настанот се случил во неделата околу...

Свет 21.12.20 | 15:03

Ги намамувал на лажен кастинг за филм па ги силувал: Италијанец обвинет за 48 сексуални вознемирувања

Десетици млади жени во Италија станале сексуални жртви на човек кој ги намамувал преку наводна аудиција за филм, по што ги злоупотребувал. Човекот организирал лажни...

Скопје 27.11.20 | 14:30

Одбележани јавните простори во Скопје каде што се случило сексуално вознемирување

Со обележување на јавните простори во градот Скопје, каде најчесто се случува сексуално вознемирување на јавни простори, женската иницијатива „Женска слободна зона“ ...

Естрада 18.09.20 | 15:46

Емили Ратајковски објави фотографии од снимањето на кое била сексуално злоставувана

Една од најпознатите манекенки во светот, Емили Ратајковски (29) пред неколку дена го обвини фотографот Џонатан Ледер за сексуално злоставување кое наводно се случило...

Естрада 19.08.20 | 11:14

Актерката Роуз Мекгоуан обелодени дека режисерот Пејн ја силувал кога имала 15 години

Американската актерка и пејачка Роуз Мекгоуан, со својата јавна кампања доведе до судски процес и пресуда за повеќе случаи за сексуална злоупотреба и напади, за некогаш...

Црна хроника 11.08.20 | 20:00

Уапсен вработен во Заводот во Демир Капија: Допирал и бакнувал девојка – штитеничка во Домот

Вработен во Специјалниот завод во Демир Капија е приведен откако бил фатен на дело како допира и бакнува девојка згрижена во домот Во Заводот во Демир Капија се згрижени...

Црна хроника 07.08.20 | 14:33

Додека полагала за возачка била сексуално вознемирувана од член на комисијата

Девојка која полагала возачки испит пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот веднаш бил пријавен...

Естрада 24.01.20 | 09:13

Сексуално ме вознемируваше ќерката на семејни пријатели

Актерката и пејачка најавила дека во нејзината автобиографија ќе се најде искуството поради кое со години се опивала и консумирала таблети. Џесика Симпсон (39) првпат...

Балкан 21.01.20 | 13:51

Блудничел над анестезиран пациент: Уапсен началникот на Клиниката за анестезија во Бања Лука

Докторот Дарко Голиќ, началник на Клиниката за анестезија и интензивно лекување при Ургентниот клинички центар во Бања Лука, е уапсен под сомнение дека блудничел над...

Македонија 20.01.20 | 15:49

Чулев: И во иднина лично ќе застанувам во заштита на правата на жените во полицијата

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска порача дека и во иднина ќе се заложува и ќе застануваа во заштита на правата на жените во полицијата, откако денеска...

Црна хроника 20.01.20 | 15:04

Истрагата покажа дека командирот од Гази Баба сексуално вознемирувал и други две полицајки

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во координација со Секторот за внатрешни работи Скопје по добиено известување за...

Црна хроника 28.11.19 | 08:53

„Да видиш јас како ќејф правам на жени“: Командирот на ПС Гази Баба сексуално вознемирувал полицајка

Командирот на ПС Гази Баба принудувал полицајка на која ѝ бил надреден „на правење ќејфови“. „Дојди кај мене во канцеларија да ти кажам нешто“ – со оваа порака командирот...

Црна хроника 25.11.19 | 15:25

Секс скандал во МВР: Дојди кај мене на „Пижама парти“

Раководно лице со пораки повикувало полицајки на тајни состаноци, забава во пижами, а биле и сексуално вознемирувани со закани дека ќе го изгубат работното место. Случајот...