Ознака: сеќавање
Култура 12.11.21 | 08:45

Во Битола промовиран документарниот филм „Сеќавање“ на Роберт Јанкулоски

Синоќа во Битола во новото битолско кино „Манаки“ беше промовиран документарниот филм „Сеќавање“ на уметникот и професор по фотографија Роберт Јанкулоски. Станува...

Македонија 13.08.21 | 12:40

Вечна им слава на Пецев, Белев, Јармов, Топчев и Костуранов и никогаш да не се заборави 13 август 1951 година.

Вечна им слава и никогаш да не се заборави 13 август 1951 година, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на годишнината од убиството на Струмичката петорка...

Македонија 13.02.21 | 10:25

Сеќавање на несреќата кај Ласкарци: 16 жртви, ниту еден осуден

На денешен ден пред две години се случи кобната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово, кај селото Ласкарци, која однесе 16 човечки животи, а над 30 патници беа...

Калеидоскоп 15.10.20 | 13:55

Маратонци утре ќе трчаат до Крушево во чест на Тоше Проески

Крушево утре ќе го одбележи денот на загинување на големата македонска и балканска музичка ѕвезда, Тоше Проески, кој пред 13 години загина во сообраќајна несреќа кај...