Ознака: сеизмолози
Скопје 02.12.20 | 15:37

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека земјотресот почувствуван попладнево бил со Рихтерова магнитуда од 3,5 степени. Според...

Балкан 26.11.19 | 21:17

Ова нема да биде единствен земјотрес, ќе се тресе во наредните два и пол месеци: Сеизмолозите со предупредување

Земјотресот кој утрово ја погоди Албанија, а кој силно се почувствува и во Македонија, е еден од најсилните забележани во последните неколку години, вели началничката...

Балкан 26.11.19 | 12:57

Според сеизмолозите големата штета е последица од септемвриските земјотреси

Серијата земјотреси што утрово ја погоди Албанија нанесоа голема материјална штета, а како главна причина, според грчкиот сеизмолог Ефимиос Лекас, е тектонското нарушување...