Ознака: себастијан курц
Свет 04.02.21 | 11:06

Курц: Не смее да има геополитика околу вакцините

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска истакна дека не смее да има „геополитички табуа“ при одобрувањето на вакцините против Ковид-19. Европската агенција за...

Македонија 01.02.21 | 18:31

Курц: Австрија ќе се залага за започнување на задоцнетите преговори на Македонија во првата половина на 2021

Австрија во потполност го поддржува европскиот пат на целиот Западен Балкан и ќе се залага за започнување пристапни преговори сo Македонија и Албанија во првата половина...

Свет 20.01.21 | 13:46

Курц им се налути на локалните градоначалници: Се вакцинирале преку ред, пред старите и медицинските лица

Австрискиот канцелар Себастијан Курц порача дека е многу лут и разочаран поради тоа што голем број градоначалници во различни региони на Австрија, кои иако не беа на...

Свет 12.01.21 | 11:24

Австриец казнет со 1.000 евра: Му се заканувал на Курц со смрт

Четириесет и петгодишен Австриец е осуден на парична казна од 1.000 евра поради тоа што му се заканувал на канцеларот Себастијан Курц на социјалните мрежи. Пред судот...

Свет 25.12.20 | 15:22

Курц: Вакцината е најубавиот Божиќен подарок

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја прогласи вакцината против корона вирусот за „најдобриот Божиќен подарок“. Курц истакна дека се уште верува дека до лето животот...

Свет 12.12.20 | 12:17

Австрија го укинува полицискиот час за Божиќ и Нова година

Австриската влада ќе им овозможи на граѓаните поголема слобода за претстојните празници, со одредени ограничувања, но апелира да се почитуваат мерките. Австрискиот...

Свет 10.12.20 | 10:19

Курц: Секој ден на пандемија значи мртви и економска штета

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска истакна дека е многу важно ЕУ што е можно поскоро да почне со вакцинација против коронавирусот. – Секој ден на пандемија...

Свет 06.12.20 | 11:34

Пред да биде олеснет карантинот во Австрија, Курц апелира да се почитуваат мерките

На еден ден пред олеснување на мерките за карантин, австрискиот канцелар, Себастијан Курц, ги повика граѓаните да продолжат да ги почитуваат важечките мерки. Само на...

Свет 15.11.20 | 16:59

Сака да им овозможи нормален Божик на Австријците: Курц најави масовно тестирање

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска најави масовно тестирање на граѓаните по второто „заклучување“, што ќе стапи на сила во вторник. Курц за ОРФ изјави дека...

Свет 03.11.20 | 12:59

Курц: Ова е војна на цивилизацијата и варварството која ќе ја водиме одлучно

Австрискиот канцелар Себастијан Курц порача денеска, по терористичкиот напад во Виена, дека не смее да се дозволи остварување на целта на терористите, а тоа е создавање...

Свет 03.11.20 | 12:21

Курц: Ова е војна на цивилизацијата и варварството која ќе ја водиме одлучно

Австрискиот канцелар Себастијан Курц порача денеска, по терористичкиот напад во Виена, дека не смее да се дозволи остварување на целта на терористите, а тоа е создавање...

Македонија 03.11.20 | 11:06

Мицкоски со сочувство до Курц: Македонците сочувствуваат со Австријците во овие тешки моменти

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијн Мицкоски испрати сочувство до Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц по вчерашниот терористички напад во Виена. Примете го моето...

Свет 25.10.20 | 12:32

Курц предупредува: Австрија е под закана да има по 6.000 новозаразени на ден

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предупреди дека Австрија наскоро може да се соочи со 6.000 новоинфицирани луѓе на ден, што може значително да ја промени ситуацијата...

Свет 20.10.20 | 21:17

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. До следното лето, од денешна...

Свет 20.10.20 | 10:16

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. До следното лето, од денешна...

Свет 05.10.20 | 22:36

Курц итно тестиран за Ковид-19

Откако советник во австриската Влада бил позитивен на тест за корона вирусот, членовите на Владата заедно со канцеларот Себастијан Курц ги откажале сите обврски и итно...

Свет 21.09.20 | 11:09

Курц: Следното лето повторно ќе биде нормално

Австрискиот канцелар Себастијан Курц е убеден дека Австрија е на почетокот на вториот бран на коронавирус. Тој рече дека верува дека ситуацијата ќе се нормализира следното...

Калеидоскоп 17.09.20 | 14:50

Австрија најавува нови забрани по зголемувањето на случаите со Ковид-19

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, во четвртокот објави дека земјата ќе воведе нови мерки во обид да го спречи ширењето на коронавирусот во услови кога земјата...

Свет 02.09.20 | 13:00

Курц: Згрешивме што ги отворивме границите за мигрантите пред 5 години

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја оквалификува како грешка одлуката на Ангела Меркел да ги отвори границите за бегалците пред пет години во интервју за германската...

Свет 29.08.20 | 11:48

Курц ги предупреди Австријците: Не очекуваат тешки есен и зима, состојбата со корона вирусот ќе се нормализира дури идното лето

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предупреди дека очекува ситуацијата со корона вирусот да се нормализира дури следното лето, откако ќе поминат тешките есен и...