Ознака: СДСМ конгрес
Македонија 17.05.21 | 16:54

Раздорот во СДСМ пикнат под тепих: Бришењето на видеата од Фејсбук се вика цензура

Аудиоснимките од 26 Конгрес на СДСМ, кои се појавија денес на Фејсбук, а на кои зборуваат сега веќе поранешната заменик-претседателка на партијата Радмила Шекеринска,...

Македонија 16.05.21 | 23:40

Спасовски: Со чесност и професионалност да одговориме на секој предизвик

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски кој на денешниот партиски конгрес е реизбран за уште еден мандат, на својот фејсбук профил се заблагодари за довербата што...

Македонија 16.05.21 | 23:34

Филипче: Секогаш ќе бидам на страната на граѓаните и ќе се борам со пандемијата

Министерот за здравство Венко Филипче напредуваше во партиската хиерархија на СДСМ и од денеска тој е потпретседател на партијата. Филипче е избран на оваа позиција...

Македонија 16.05.21 | 22:43

Николовски останува генсек: Нашата модерна, демократска и државничка партија продолжува со прогресот и промените

Љупчо Николовски останува генерален секретар на СДСМ, а Бојан Маричиќ ја задржува позицијата секретар за меѓународна соработка. Нов организациски секретар на местото...

Македонија 16.05.21 | 22:20

Костадинов во ИO на СДСМ: Огромно благодарам на мојот учител и пример за политичар Зоран Заев

Нова подмладена кадровска понуда, силна борба со корупцијата, охрабрување на различното мислење и поттикнување и мотивација на граѓаните ќе бидат главните столбови...

Македонија 16.05.21 | 22:10

Заев повика на прекин на нападите меѓу Израел и Палестина и изнаоѓање решение со дијалог

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев вечера повика на прекин на воените дејствија, бомбардирањето и нападите меѓу Израел и Палестина, како и на изнаоѓање решение...

Македонија 16.05.21 | 18:18

Будимир, д-р Стефановиќ, Нина Фити меѓу новите функционери во ЦО на СДСМ

Познатата ракометарка Андријана Будимир, директорката на Инфективната клиника Милена Стевановиќ, директорката на Клиниката за пластилна хирургија Софија Пејкова…...

Македонија 16.05.21 | 17:29

Сања Лукаревска нов заменик-претседател на СДСМ, само двајца гласаа „против“

Со 682 гласа „за“ и два „против“ на денешниот 26. конгрес на Социјалдемократскиот сојуз делегатите го изгласаа предлогот на претседателот на партијата Зоран Заев за...

Македонија 16.05.21 | 08:31

СДСМ на онлајн конгрес ќе бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

Социјалдемократскиот сојуз денеска на онлајн конгрес треба да избере заменик-претседател на партијата, членови на Централниот одбор и членови на Надзорниот одбор. По...

Македонија 15.05.21 | 10:51

Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим, вели Филипче за гласините дека ќе стане потпретседател на СДСМ

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека со лидерот на СДСМ, Зоран Заев досега не разговарал за негово евентуално назначување на местото на Радмила Шекеринска...

Македонија 15.05.21 | 10:33

Шекеринска: Не сум од оние кои припаѓаат на некоја партија само како функционери

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска уште еднаш повтори дека не треба да биде дел од раководната структура на СДСМ во следниот период и тоа, како што истакна,...

Македонија 14.05.21 | 18:29

Лукаревска заменик на Заев, а Филипче, Битиќи и Спасовски потпретседатели на СДСМ

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, најверојатно ќе биде заменик на претседателот на СДСМ Зоран Заев во новото раководство на партијата кое...

Македонија 12.05.21 | 13:23

Зекири одби да каже дали пак ќе биде потпретседател на СДСМ

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири денеска не откри детали дали повторно ќе биде предложен за потпретседател на партијата. Прашан дали на престојниот конгрес...

Македонија 21.03.21 | 15:44

„Нека победи најдобриот кандидат“, „вашите мозоци треба да извадат и однесат на Харвард на испитување“

Социјалните мрежи се полни со коментари за изборите за претседател на СДСМ.Граѓаните критикуваат секаков избор во време на пандемија но и  тоа што Заев нема противканидат...

Македонија 21.03.21 | 14:59

СДСМ тера избори и попис, а денеска имаме 25 починати и 642 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 2.730 тестирања, а регистрирани се 642 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 321, Прилеп и Велес – по 40, Куманово – 27, Гостивар – 23, Кавадарци...