Ознака: СДСМ – албански партии
Македонија 23.10.20 | 19:28

Таравари: Повеќе притисок ни прави СДСМ од ДУИ, мали се шансите да бидеме со нив

СДСМ многу ѝ штети на Алијанса за Албанците и секојдневно имаме притисоци од нив во општините со кои раководиме, рече денеска гостиварскиот градоначалник Арбен Тараваригенерален...

Македонија 15.08.20 | 21:39

Летна распродажба на државата: Заев нуди сè по ниска цена за да биде премиер

Преговорите на старите коалициски партнери СДСМ и ДУИ очигледно не одат како што посакува Зоран Заев. Математиката покажува дека влада без ДУИ е невозможна, па затоа...

Македонија 07.08.20 | 16:55

Хоџа: БЕСА во опозиција, ако сите албански партии влезат во Владата!

Високиот функционер на Движењето Беса, Арјанит Хоџа, смета дека Албанците треба да имаат и опозиција, а не само партии на власт. Тој не ја исклучува можноста лично да...

Твитови 15.02.20 | 08:15

Мизрахи е националист за зборот Македонија, а Беса, АА и ДУИ не се

Мизрахи е националист зошто го користи зборот МАКЕДОНИЈА. БЕСА И АЛИЈАНСАТА не се националисти што го условуваат донесувањето на законот за ЈО со ДВОЈАЗИЧНИ ЛИЧНИ...

Македонија 27.12.19 | 23:03

За една недела би се знаело дали ќе има коалиција на албанската опозиција

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „360 Степени“, рече дека очекува за една недела да се постигне договор околу предизборна коалиција на...

Македонија 11.12.19 | 14:42

Албанските партии сложни во едно – Законот за јазици нема да се менува

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека многу скоро ќе поднесе амандмани на Законот за употреба на јазиците, со кои, како што велат од партијата, ќе значат негово...

Македонија 22.10.19 | 09:18

Села потврди дека Заев му понудил да го замени ДУИ, но одбил

Во вчерашната емисија „Што не е јасно?“ на „Алфа“, лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села потври дека премиерот Зоран Заев пред извесно време му понудил да...

Македонија 21.10.19 | 22:56

Многу ме сакаат Албанците, ликот ми е таков

Дали ми приоѓаат и ме прегрнуваат Албанци, не треба да зборувам, само треба да го погледнете амбиентот околу мене, рече вечерва премиерот Зоран Заев на првото постбриселско...

Македонија 20.02.19 | 09:59

Села: Ќе ја разгледам понудата за консензуален претседател

Пред денешната средба на премиерот и претседател на СДСМ Зоран Засев со лидерот на Алијансата за Албанците за поддршка за консензуален кандидат за претседател, Зијадин...

Македонија 20.02.19 | 08:10

Продолжуваат разговорите за консензуален кандидат

Партискиот оглас на СДСМ за пријавување кандидати за претседател на државата заврши вчера, а официјално е позната само кандидатурата на поранешниот амбасадор Ѓорѓи...